vasael.ir

نشریه وسائل به مرحله اجرایی رسید / برگزاری دوره‌های آشنایی با فقه حکومتی
در جلسه شورای سیاست‌گذاری وسائل مطرح شد؛

نشریه وسائل به مرحله اجرایی رسید / برگزاری دوره‌های آشنایی با فقه حکومتی

وسائل ـ جلسه شواری سیاست‌گذاری پایگاه تخصصی فقه حکومتی برگزار شد. در این نشست حجت الاسلام محققی از اجرایی شدن مصوبه راه‌اندازی نشریه خبر داد و آقای داودی برگزاری دوره‌های آشنایی با فقه حکومتی را از برنامه‌های سال آینده این مجموعه برشمرد.
به قلم«مهدی عبدالهی»؛

تفاسیری از «نظام» در دین، فقه و فقاهت

به قلم شما ـ آنچه محط اختلاف نظر و منشاء سوء برداشت‌هایی در رابطه با فقه نظام ساز شده است، تفاسیر و تعاریف مختلف از نظام در دین و شریعت و فقه است که با تبیین مراتب و تفکیک ساحات و تمایز ساختار آنها، چه بسا بتوان غلبه وجوه اشتراک را بر وجوه افتراق و اختلاف در بین همه نظرات صاحب‌نظران نشان داد. گاهی شخصی از یک مرتبه از نظام در ساحت و ساختاری سخن می‌گوید و شخص دیگر در مرتبه و ساحت و ساختاری دیگر کلام او را قضاوت می‌نماید و اینگونه خلط مفاهیم سبب سوء تفاهم می‌شود.
به قلم«محمدرضا هاشمی»؛

گفت‌گویی پیرامون نیازمندی فقه نظام به علم کلام اسلامی

به قلم شما ـ دانش کلام اسلامی در پاسداری از دو بخش مهم شریعت اسلام یعنی بایدها و نبایدهای رفتاری و اخلاقی نقش بسیار مهمی دارد تا جایی که اساساً بدون اصول اعتقادی، فقه و اخلاق اسلامی معنا پیدا نمی‌کند؛ در مورد موضوع «فقه نظام» نیز همچون اخلاق اسلامی، نقش عقاید دینی و دانش کلام بسیار شاخص و مهم است.
به قلم«جواد سالمی»؛

تجربه ای از حوزه ی عمیقا سکولار

به قلم شما ـ سخنان آقای رحیم پور در بازگشت سکولاریسم به حوزه علمیه با واکنش هایی روبه رو شد که بیشتر از آنکه علت سیاسی و ژورنالیستی داشته باشد علت تاریخی و آینده شناسانه دارد. بنا بر نقد سخنان آیت الله العظمی مکارم را با تحلیل های منطقی را ندارم و بیشتر میل دارم یک تجربه را به اشتراک بگذارم تا شاید فکری به میان آید و راهی باز شود...
آغاز پذیرش موسسه عالی فقه و علوم اسلامی
حجت الاسلام همتیان خبر داد؛

آغاز پذیرش موسسه عالی فقه و علوم اسلامی

وسائل ـ مدیر مقطع تمهیدیه موسسه عالی فقه و علوم اسلامی با اشاره آغاز نام‌نویسی این مؤسسه، گفت: پذیرش طلاب در رشته‌های فقه اقتصاد، فقه جزا، فقه سیاسی، فقه خانواده، فقه قضا و فقه تربیت از امروز تا ۲۰ فروردین ۹۸ آغاز شده است؛ این کار به صورت اینترنتی و از طریق سامانه معرفی شده در سایت انجام می‌شود.

کرسی علمی ترویجی نقد نظام بانکداری بدون ربا برگزار می‌شود

وسائل ـ کرسی علمی ـ ترویجی «نقد نظام بانکداری بدون ربا (تحلیل نهادی، حقوقی و نظری)» بهمت پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می‌شود؛ دکتر حسین عیوضلو به عنوان ارائه‌دهنده، حجج‌اسلام دکتر سید عباس موسویان و دکتر محمدجواد توکلی به عنوان ناقد در این نشست حضور خواهند داشت. 
پربازدیدها
پر بحث ها
آخرین اخبار
پرطرفدارها