vasael.ir

نشریه وسائل به مرحله اجرایی رسید / برگزاری دوره‌های آشنایی با فقه حکومتی
در جلسه شورای سیاست‌گذاری وسائل مطرح شد؛

نشریه وسائل به مرحله اجرایی رسید / برگزاری دوره‌های آشنایی با فقه حکومتی

وسائل ـ جلسه شواری سیاست‌گذاری پایگاه تخصصی فقه حکومتی برگزار شد. در این نشست حجت الاسلام محققی از اجرایی شدن مصوبه راه‌اندازی نشریه خبر داد و آقای داودی برگزاری دوره‌های آشنایی با فقه حکومتی را از برنامه‌های سال آینده این مجموعه برشمرد.
به قلم«مهدی عبدالهی»؛

تفاسیری از «نظام» در دین، فقه و فقاهت

به قلم شما ـ آنچه محط اختلاف نظر و منشاء سوء برداشت‌هایی در رابطه با فقه نظام ساز شده است، تفاسیر و تعاریف مختلف از نظام در دین و شریعت و فقه است که با تبیین مراتب و تفکیک ساحات و تمایز ساختار آنها، چه بسا بتوان غلبه وجوه اشتراک را بر وجوه افتراق و اختلاف در بین همه نظرات صاحب‌نظران نشان داد. گاهی شخصی از یک مرتبه از نظام در ساحت و ساختاری سخن می‌گوید و شخص دیگر در مرتبه و ساحت و ساختاری دیگر کلام او را قضاوت می‌نماید و اینگونه خلط مفاهیم سبب سوء تفاهم می‌شود.
به قلم«محمدرضا هاشمی»؛

گفت‌گویی پیرامون نیازمندی فقه نظام به علم کلام اسلامی

به قلم شما ـ دانش کلام اسلامی در پاسداری از دو بخش مهم شریعت اسلام یعنی بایدها و نبایدهای رفتاری و اخلاقی نقش بسیار مهمی دارد تا جایی که اساساً بدون اصول اعتقادی، فقه و اخلاق اسلامی معنا پیدا نمی‌کند؛ در مورد موضوع «فقه نظام» نیز همچون اخلاق اسلامی، نقش عقاید دینی و دانش کلام بسیار شاخص و مهم است.
به قلم«جواد سالمی»؛

تجربه ای از حوزه ی عمیقا سکولار

به قلم شما ـ سخنان آقای رحیم پور در بازگشت سکولاریسم به حوزه علمیه با واکنش هایی روبه رو شد که بیشتر از آنکه علت سیاسی و ژورنالیستی داشته باشد علت تاریخی و آینده شناسانه دارد. بنا بر نقد سخنان آیت الله العظمی مکارم را با تحلیل های منطقی را ندارم و بیشتر میل دارم یک تجربه را به اشتراک بگذارم تا شاید فکری به میان آید و راهی باز شود...
آغاز پذیرش موسسه عالی فقه و علوم اسلامی
حجت الاسلام همتیان خبر داد؛

آغاز پذیرش موسسه عالی فقه و علوم اسلامی

وسائل ـ مدیر مقطع تمهیدیه موسسه عالی فقه و علوم اسلامی با اشاره آغاز نام‌نویسی این مؤسسه، گفت: پذیرش طلاب در رشته‌های فقه اقتصاد، فقه جزا، فقه سیاسی، فقه خانواده، فقه قضا و فقه تربیت از امروز تا ۲۰ فروردین ۹۸ آغاز شده است؛ این کار به صورت اینترنتی و از طریق سامانه معرفی شده در سایت انجام می‌شود.

کرسی علمی ترویجی نقد نظام بانکداری بدون ربا برگزار می‌شود

وسائل ـ کرسی علمی ـ ترویجی «نقد نظام بانکداری بدون ربا (تحلیل نهادی، حقوقی و نظری)» بهمت پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می‌شود؛ دکتر حسین عیوضلو به عنوان ارائه‌دهنده، حجج‌اسلام دکتر سید عباس موسویان و دکتر محمدجواد توکلی به عنوان ناقد در این نشست حضور خواهند داشت. 
نشست علمی «پول مجازی از منظر فقه حکومتی»
به همت پایگاه تخصصی فقه حکومتی وسائل برگزار می‌شود؛

نشست علمی «پول مجازی از منظر فقه حکومتی»

وسائل ـ پایگاه تخصصی فقه حکومتی وسائل نشست علمی«پول مجازی از منظر فقه حکومتی» را با حضور حجت الاسلام والمسلمین دکتر احمد علی یوسفی عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و حجت الاسلام والمسلمین مرتضی ترابی عضو شورای استفتائات دفتر حضرت آیت الله سبحانی برگزار می‌کند.
گفت‌وگوی اختصاصی | تفاوت سیاست دینی و غیردینی
آیت الله تحریری تشریح کرد؛

گفت‌وگوی اختصاصی | تفاوت سیاست دینی و غیردینی

وسائل ـ آیت الله تحریری ضمن بیان تفاوت‌های سیاست دینی با سیاست غیر دینی، گفت: سیاست دینی بر اساس بینش‌های توحیدی است که در تمام شئون زندگی وجود دارد. ما خداوند متعال را حاکم و ولیّ مطلق می‌دانیم و این حاکم مطلق، حاکمانی را برای ما قرار داده است. این نظام طولی را باید بپذیریم؛ بنابراین مخالفت با ولیّ معصوم یا غیرمعصوم، مخالفت با خدا و رسول خدا محسوب می‌شود.
پربازدیدها
پر بحث ها
آخرین اخبار
پرطرفدارها