12 خرداد 1399 : 17:14
مکتب امام خمینی / ۱۲

هفت اصل از مهم‌ترین اصول اندیشه امام خمینی(ره)

وسائل ـ حضرت آیت‌الله امام خامنه‌ای در مراسم بیست‌ و ششمین سالگرد ارتحال امام خمینی رحمه‌الله درباره‌ خطر «تحریف» شخصیت امام راحل و لزوم بازخوانی مبانی و «اصول» اظهار داشت: در مسئله‌ی تحریف شخصیت امام خطر بزرگی محسوب می‌شود، آن راهی که می‌تواند مانع از این تحریف شود، بازخوانی اصول امام است. امام را نباید به عنوان صرفاً یک شخصیت محترم تاریخی، مورد توجه قرار داد، بعضی این‌جور می‌خواهند امام را بشناسند و بشناسانند و این غلط است.
12 خرداد 1399 : 16:22
تألیف حجت الاسلام دکتر احمد واعظی؛

کتاب «زبان فقه و حقوق» منتشر شد

وسائل ـ کتاب «زبان فقه و حقوق» تألیف حجت الاسلام احمد واعظی به همت مؤسسه بوستان کتاب قم منتشر شد.
11 خرداد 1399 : 16:35
نشست علمی «مکتب امام خمینی (ره)؛ مکتب تمدن ساز»
به همت وسائل برگزار می‌شود؛

نشست علمی «مکتب امام خمینی (ره)؛ مکتب تمدن ساز»

وسائل ـ نشست علمی «مکتب امام خمینی (ره)؛ مکتب تمدن ساز» با حضور حجت الاسلام عبدالحسین خسروپناه، حجت الاسلام محمد خواجوی و حجت الاسلام احسان مرادی و به همت پایگاه تخصصی فقه حکومتی وسائل برگزار می‌شود.
11 خرداد 1399 : 12:41
یادداشتی از عضو هیئت علمی دانشگاه تهران؛

۲۰ نکته در باب قتل رومینا اشرفی توسط پدر

وسائل ـ به فرض حکم فرزندکشی قصاص باشد، ولی مگر صرف قصاص می‌تواند بازدارنده باشد؟ حکم قتل عمد قصاص است، ولی مگر روزانه شاهد نیستیم که اشخاصی با وجود اطلاع از حکم قصاص، باز مرتکب قتل می‌شوند. البته نمی‌خواهم بگویم قصاص بازدارنده نیست که یقینا هست. مقصودم آنست که قصاص چاره کار نیست. خصوصا در قتل‌های ناموسی که شخص می‌کشد و افتخار می‌کند و می‌گوید آماده قصاصم. احتمال نمی‌دهید اگر حکم فرزندکشی هم قصاص بود، باز پدر رومینا برای حفظ شرف و آبروی خانوادگی حاضر بود دستش را به خون دخترش آغشته نماید؟
10 خرداد 1399 : 17:57
یک کارشناس مسائل بین‌الملل:

معیار آمریکا در حقوق بین‌الملل قانون جنگل است

وسائل ـ حمیدرضا غلامزاده، کارشناس مسائل بین‎الملل اظهار داشت: بر اساس حقوق بین‌الملل، ایران به‌حق خریدوفروش تسلیحاتی خود خواهد رسید، اما بر اساس لابی‌های جهانی احتمال اینکه تحریم‌های تسلیحاتی ایران لغو نشود، خواهد بود. این مساله تنها به این نکته بستگی دارد که تا چه اندازه امریکا بتواند قانون جنگل را پیش ببرد.
10 خرداد 1399 : 17:36
یادداشت؛

همه جانبه نگری الهی به فجایع اجتماعی

وسائل ـ نه می‎ توان به بهانه قتلی ناروا غارت عفت را نادیده گرفت یا بر غیرت پدر شورید و نه به بهانه حفظ نوامیس دخترکی نوجوان و فریب خورده را به شکل فجیع و ناجوانمردانه کشت. حفظ نوامیس، عفت‎ ورزی نسبت به دختران و زنان در جامعه، خودداری از‎ بی‎ غیرتی و بی‎ حیایی، حفظ حریم مرد و زن نامحرم نیز ارزش ‎های پایداری هستند که نباید به بهانه تحولات اجتماعی با اباحی گری مردم را تشویق کرد که ارزش ‎های خود را نادیده بگیرند و چشم بر غارت نوامیس خود ببندند. کسانی عدم قصاص پدر را ناعادلانه می ‎دانند که قصاص هر قاتل دیگری را حکم خشن اسلامی دانسته و همواره به عفو دعوت می ‎کنند. این تناقضات عجیب برای اهل تفکر همه معنادار هستند.
08 خرداد 1399 : 17:09
دانستنی‌های حقوقی؛

نوآوری‌های قانون حمایت از خانواده درباره حضانت

وسائل ـ حضانت به مفهوم نگهدارى و مراقبت جسمى، روحى، مادى و معنوى اطفال و تعلیم و تربیت آنان است که به موجب ماده ۱۱۶۸ قانون مدنى ایران، حق و نیز تکلیف والدین محسوب می‌شود.