vasael.ir

27 بهمن 1398 : 20:22
اولویت معروف سازی نسبت به امر به معروف / الزامات اصلاح تصویر نهی از منکر
در نشست علمی تبیین شد؛

اولویت معروف سازی نسبت به امر به معروف / الزامات اصلاح تصویر نهی از منکر

وسائل ـ حجت الاسلام حائری شیرازی گفت: تعداد آیات و روایاتی که سفارش به عملِ معروف می‌کنند، نسبت به امر به معروف از نگاه آماری، ۷۰ به ۳۰ است. وقتی ما با مفاهیم مختلف خصوصا مفاهیم مرتبط با قرآن و حدیث، مواجه می‌شویم، اگر به منبع اصلی مراجعه کنیم، می‌توانیم ویژگی‌های آن را دریافت کنیم و تصویر واقعی آن را ببینیم. ولی خیلی از تصاویری که از مفاهیم در ذهن ما شکل گرفته است بر اساس بروز و نمود خارجی و آن چیزی است که در بستر اجتماع بوده است.
27 بهمن 1398 : 17:43
حجت الاسلام اسلامی تنها مطرح کرد؛

فقه ائتمانی؛ تركيب فقه اصغر و اكبر

وسائل ـ استاد دانشگاه باقرالعلوم(ع) در تعریف فقه ائتمانی، گفت: فقه ائتماني تركيب فقه اصغر با فقه اكبر است؛ این یک نگاه كلان و نگاه تفكري ائتماني است. این نگاهي است كه نمي‌خواهد صرفا انسان مؤمن به ظواهر احكام عمل كند، بلكه مي‌خواهد نظام اخلاقي كه در درون اين احكام تجلي پيدا كرده است، محقق شود.
23 مهر 1398 : 15:10
قیام امام حسین، قاعده یا استثناء؟

قیام امام حسین، قاعده یا استثناء؟

وسائل ـ یکی از مبانی مهم و اثرگذار حکم به وجوب تشکیل حکومت اسلامی، نوع نگاه به این مساله است. افرادی همچون مرحوم امام خمینی، قیام سید الشهداء را قاعده می‌دانند و سکوت بقیه ائمه را استثناء و ناشی از فراهم نبودن شرایط جامعه آن روز می‌پندارند و بر مبنای همین عقیده انقلاب اسلامی ایران شکل گرفت.
21 مهر 1398 : 19:42
فقه ارتباطات؛ نقطه بدیل ارتباطات غربی
حجت الاسلام اسلامی تنها مطرح کرد؛

فقه ارتباطات؛ نقطه بدیل ارتباطات غربی

وسائل ـ استاد دانشگاه باقر العلوم(ع) گفت: وقتي ما نقطه مقابل علم ارتباطات از فقه ارتباطات صحبت مي‌كنيم، باید بدانیم که آيا ارتباطات يك پديده طبيعي است كه نقطه بديل آن را می‌خواهیم مطرح کنیم؟ چطور در ادبيات علم ديني از فيزيك اسلامي، شيمي اسلامي يا زيست‌شناسي اسلامي سخن مي‌گويند یا در حوزه علوم اجتماعي، بحث جامعه‌شناسي اسلامي، روانشناسي اسلامي، را مطرح می‌کنند، حال که از ارتباطات اسلامي می‌خواهیم بحث ‌كنيم، اين فقه ارتباطات ما به كدام معنا است؟
16 مهر 1398 : 15:58
آموزش و پرورش در گام دوم انقلاب باید به سمت عبودیت برود
در نشست علمی مطرح شد؛

آموزش و پرورش در گام دوم انقلاب باید به سمت عبودیت برود

وسائل ـ حجت الاسلام دکتر سوزنچی گفت: جمله ای را از کتاب هدف زندگی شهید مطهری نقل می‌کنم«هدف زندگی، یا عدالت است یا عبودیت؟» بعد در ادامه می‌گویند که اسلام، شرک را قبول نمی‌کند و یک هدف دارد. عدالت هم می‌دانیم که هدف نهایی انسان نیست و عبودیت، آن هدف نهایی است. در حقیقت عدالت گامی است برای رسیدن به عبودیت. من از همین جمله ایده گرفتم و می‌گویم که در گام اول به دنبال عدالت آموزشی رفتیم، حال در گام دوم انقلاب باید به سمت عبودیت برویم.
15 مهر 1398 : 14:47
دوفصلنامه «اسلام و علوم اجتماعی» پژوهشگاه حوزه و دانشگاه
معرفی نشریات تخصصی حوزه / ۷

دوفصلنامه «اسلام و علوم اجتماعی» پژوهشگاه حوزه و دانشگاه

وسائل ـ امروزه اهمیت نقش بنیادی علوم انسانی ـ اجتماعی در تحقق یک نظام فکری منسجم و تمدن‌ساز و کاربرد آنها در کنترل و توسعه اجتماعی در جوامع اسلامی بر کسی پوشیده نیست. افزون بر این، تحقیق در مبانی این علوم و نقد و ارزیابی آنها و نیز تلاش جهت استخراج مبانی و دیدگاه‌های اسلامی در حوزه‌ی علوم انسانی و در راستای اسلامی‌سازی و بومی کردن آنها جایگاه والایی دارد. از این رو، انجام تحقیقات بنیادی، توسعه‌ای و کاربردی در زمینه‌ی علوم اجتماعی و مناسبات آن با دین و نقد و بررسی مکاتب موجود در این زمینه، از اهداف و رسالت‌های دوفصلنامه‌ی «اسلام و علوم اجتماعی» است.
15 مهر 1398 : 13:26
جذبه حق است، هرجا رهرو است / فهم عمق و عظمت اجتماع انسانی در اربعین
عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ‌ و اندیشه‌ی‌ اسلامی نوشت:

جذبه حق است، هرجا رهرو است / فهم عمق و عظمت اجتماع انسانی در اربعین

وسائل ـ در روایتی آمده است: «اِنَّ لِرَبِّکُمْ فِی اَیّامِ دَهْرِکُم نَفَحاتٍ اَلا فَتَعَّرضُوا لَها» همانا در روزهایی از عمرِ شما، نَفَحاتی (بوهای خوشی که تنها یک‌بار می‌وزند) از جانبِ خدای‌تان وجود دارند. پس آگاه باشید که خود را در معرضِ آنها بنهید. آنچه که در اربعین رخ داده و می‌دهد، در این چارچوب، فهم‌پذیر و معناشدنی است.
13 مهر 1398 : 14:23
پرورش روح آدمی؛ وظیفه اصلی حکومت اسلامی
در نشست علمی مطرح شد؛

پرورش روح آدمی؛ وظیفه اصلی حکومت اسلامی

وسائل ـ حجت الاسلام دکتر صادقی گفت: معنویت شیعی انقلابی، با تفسیری که امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب داشته و دارند، یک معنویت جهادی است. این معنویت، انسان جهادگر را تربیت می‌کند یعنی معنویت بر بستر مجاهدت حاصل می‌شود. یک جهاد همه جانبه با هر آنچه سرمایه انسان است مجاهدت می‌کند در راه خدا نه برای زندگی بلکه برای رسیدن به عالم قدس. تکلیف حکومت اسلامی مبتنی بر فرهنگ شیعی یعنی ولایت فقیه، این است که بیاید و برای معنویت بستر سازی کند یعنی زمینه مجاهدت انسان را فراهم کند. وظیفه اصلی حکومت دینی، پرورش روح آدمی است نه تشکیل دولت رفاه.
10 مهر 1398 : 19:39
سبک زندگی اسلامی؛ رکن حقیقی تمدن نوین اسلامی
در نشست علمی مطرح شد؛

سبک زندگی اسلامی؛ رکن حقیقی تمدن نوین اسلامی

وسائل ـ حجت الاسلام عیسی زاده گفت: با توجه به تحلیل رهبری در مورد دستاوردهای انقلاب در حوزه سبک زندگی می‌توان این گونه نتیجه گرفت که علی رغم فراهم شدن زمینه‌های پیشرفت در این حوزه، به دلیل هجمه‌های فراوان دشمنان، کوتاهی برخی از مسئولان و سست شدن ایمان عده‌ای از افراد در جامعه آن گونه که باید در دینی شدن سبک زندگی در عرصه‌های گوناگون فردی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی پیشرفت قابل قبولی می‌داشتیم، موفق نبودیم و فاصله زیادی بین سبک زندگی با باورهای دینی وجود دارد.
08 مهر 1398 : 18:57
پژوهش در عرصه سلامت اجتماعی مغفول مانده است
گزارشی از همایش «رسانه‌ها و کنشگری در حوزه سلامت»؛

پژوهش در عرصه سلامت اجتماعی مغفول مانده است

وسائل ـ استادیار پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با اشاره به اینکه مفهوم سلامت اجتماعی، مفهومی کلان است،گفت: متاسفانه پزشکان ما روی مسائل تعیین کننده سلامت کار می کنند که این مسئله، سلامت اجتماعی نیست بلکه از جمله عواملی است که بر روی سلامت جسمی یا روانی فرد تاثیر گذار است لذا در پژوهش های ارتباط سلامت در ایران حوزه سلامت اجتماعی مغفول مانده و نیازمند توجه جدی در این حوزه است.
پربازدیدها
آخرین اخبار
پرطرفدارها