vasael.ir

02 بهمن 1398 : 17:20
حمایت از مردم فلسطین؛ افق و امتداد فکری نظام اسلامی

حمایت از مردم فلسطین؛ افق و امتداد فکری نظام اسلامی

وسائل ـ جمهوری اسلامی سیاست خارجی خود را تنظیم کرده که از همه مسلمانان بر اساس منطق جغرافیای سیاسی و جغرافیای عقیدتی دفاع کنیم؛ زیرا همه در ذیل دارالسلام قرار داریم و بر اساس منطق دفاع در قبال نظام سلطه‌گر، باید همه کشورهای سلطه‌پذیر اتفاق کنند که سلطه را از بین ببرند.
02 بهمن 1398 : 12:22
۴۰ اصل فلسفه سیاسی عقلی
سید سلمان صفوی تشریح کرد؛

۴۰ اصل فلسفه سیاسی عقلی

وسائل ـ سید سلمان صفوی گفت: با شکست انواع حکومت‌ها در طول تاریخ بازخوانی فلسفه سیاسی و ارائه اصول جدید عقلانی برای زندگی اجتماعی، بشر با عبرت گرفتن از گذشته به نهادهای سیاسی نیاز مبرم دارد.
01 بهمن 1398 : 16:13
پرنده ویژه/ منادیان سکولاریسم ۲

اهمیت «عدالت» در شرع و قانون اساسی

وسائل ـ عضو ھئیت علمی پژوھشگاه فرھنگ و اندیشه اسلامی ضمن اشاره به اهمیت موضوع عدالت در شرع و قانون اساسی گفت: قانون و عدالت، هر دو فراگیر و بهره‌آور برای جامعه می‌باشند، اما عدالت، راهبری فراگیر است که همۀ روابط، تعاملات، رفتارها و امور از جمله قانون باید بر اساس آن طراحی شود.
01 بهمن 1398 : 14:43
پرونده ویژه/ منادیان سکولاریسم ۲

راهکار حقوقی دادخواهی ملت از عملکرد مسئولان

وسائل ـ عضو هیئت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه در ارادئه راهکار حقوقی جهت دادخواهی ملت از عملکرد مسئولان، گفت: راهکار این است که مدعی العموم باید به لحاظ حقوقی اقدام کند، یعنی اگر شواهد و قضایایی وجود داشته باشد که نوع عملکرد دستگاه حکومتی باید به گونه ای دیگر می بود و این نوع عملکرد باعث ایجاد مشکلاتی شده یعنی زمینه ساز این خسارات شده طبیعتا مسیر قانونی می تواند از طریق دادستانی صورت بگیرد و او بر اساس شواهد و قرائن پیدا کند، اما اصل انتقاد و اعتراض در مقوله آزادی ها است
30 دی 1398 : 16:57
سازش و مقاومت؛ دو قطب مخالف در سیاست خارجی

سازش و مقاومت؛ دو قطب مخالف در سیاست خارجی

وسائل ـ حجت الاسلام مهدوی زادگان گفت: بازرگان در کتاب «سازگاری ایرانی» می‌گوید ایرانیان روحیه‌ای سازگارانه دارند و اهل سازش و تسلیم هستند ولی با انقلاب اسلامی این نظریه به چالش کشیده می‌شود.
24 دی 1398 : 16:54
رابطه اخلاق و سیاست در اسلام

رابطه اخلاق و سیاست در اسلام

وسائل ـ آیا در جامعه‌ ما که نظام آن، جمهوری اسلامی نام گرفته است و در قانون اساسی‌ آن آمده است که فعالیت‌ها می‌بایست براساس ارزش‌های اسلامی انجام بگیرد، آیا می‌شود مسائل اخلاقی را نادیده گرفت و چه اندازه لازم است به آنها توجه کرد؟
23 دی 1398 : 18:25
فقه نظام سیاسی | حاکمیت ذات الهی؛ مهمترین مولفه فقه سیاسی اسلام
آیت الله اراکی / ۶۵

فقه نظام سیاسی | حاکمیت ذات الهی؛ مهمترین مولفه فقه سیاسی اسلام

وسائل ـ آیت الله اراکی گفت: در مسئله حاکمیت در شرع اسلام جای خالی نداریم؛ یعنی همیشه حاکم داریم. ما در شرع اسلام نباید دنبال حاکم بگردیم. حاکم خداست و حاکمیت خدای متعال بالفعل است و نه بالقوه.
21 دی 1398 : 18:53
یادداشت | وجوب استفاده از هر وسیله ای برای دفاع از بلاد مسلمین

یادداشت | وجوب استفاده از هر وسیله ای برای دفاع از بلاد مسلمین

وسائل ـ ابوالصلاح حلبی نوشته است:«بر مسلمانان که از منطقه جنگ به دور هستند در صورتی که مسلمانان در حال نبرد با متجاوزان به یاری آنان نیازمند باشند بر آنان واجب است که به منطقی جنگی کوچ کرده و با متجاوزان نبرد کنند».
21 دی 1398 : 17:27
جایگاه عدالت در تمدن‌سازی از منظر امام خمینی
از سوی حجت الاسلام کارگر تبیین شد؛

جایگاه عدالت در تمدن‌سازی از منظر امام خمینی

وسائل ـ حجت الاسلام کارگر گفت: نگرش و توجهی که امام خمینی(ره) به مسئله قسط و عدالت در جامعه و نهادهای سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، قضایی آن داشته بیانگر این امر است که عدالت را نه صرفا ملکه فردی، بلکه خصلت و حالتی اجتماعی می‌داند.
پربازدیدها
پر بحث ها
آخرین اخبار
پرطرفدارها