06 خرداد 1399 : 18:41
با ابلاغ یک بخشنامه و یک دستورالعمل دنبال شد؛

دو گام اساسی در اصلاح و ارتقاء نظام قضایی کشور

وسائل ـ مقابله با فساد و برقراری عدالت، تنها با تحول در درون ساختار‌های قوه قضاییه و نظارت بر قضات و کارمندان آن تحقق نمی‌یابد، بلکه این هدف بزرگ نیازمند تحول در نظام دادرسی است که وابستگان و مرتبطین دستگاه قضایی از وکلا تا کارشناسان رسمی و ضابطان قضایی را هم در برمی گیرد.
06 خرداد 1399 : 15:48
دانستنی‌های حقوق؛

دستور موقت در قرارداد‌ها

وسائل ـ دستور موقت امکانی است که در بیشتر موارد، ذی‌نفع یا وکیل وی تمایل دارند آن را به کار گیرند و دادگاه قانونا زمانی می‌تواند دستور موقت صادر کند که رسیدگی به آن امر فوریت داشته باشد؛ این‌گونه که هرگاه چند روز یا حتی چند ساعت تأخیر در رسیدگی، سبب ورود خسارت به یکی از اصحاب دعوا شود، می‌توان آن را از موارد دادرسی فوری به شمار آورد.
03 خرداد 1399 : 16:24
دانستنی‌های حقوق؛

آشنایی با حق انتفاع از مال دیگری

وسائل ـ بر اساس ماده ۴۰ قانون مدنی «حق انتفاع عبارت از حقی است که به موجب آن شخص می‌تواند از مالی که عین آن ملک دیگری است یا مالک خاصی ندارد، استفاده کند.»
02 خرداد 1399 : 03:02
دلالت قاعده نفی سبیل بر لزوم رفع زمینه سلطه کفار بر مسلمانان
فقه مقاومت / ۱۷

دلالت قاعده نفی سبیل بر لزوم رفع زمینه سلطه کفار بر مسلمانان

وسائل ـ حجت الاسلام دکتر سید سجاد ایزدهی در تبیین دلالت ادبیات فقه امروزی (ادبیات دولت ملت) بر حمایت از فلسطین اظهار داشت: در ادبیات فقهی چند قاعده و گفتمان داریم که در نظام بین الملل تعیین تکلیف می‌کنند. مثل قاعده نفی سبیل که بر اساس آن، کفار بر مسلمانان سلطه ندارند و نباید داشته باشند و چنانچه این اتفاق بیفتد طبق دیدگاه اسلام (اعم از فقه جعفری و فقه اهل سنت)، باید آن را دفع کرد و از بین برد و اگر زمینه آن وجود دارد و یا در مظان وجود است، باید آن رفع کرد و بستر آن را نیز از بین برد.
01 خرداد 1399 : 17:28
یادداشتی از پژوهشگر پژوهشگاه قوه‌قضائیه؛

تقبیح جوجه‌کشی از منظر شرع، قانون و اخلاق / مسئولیت مدنی و کیفری دربرابر جوجه‌کُش‌ها

وسائل ـ عمل جوجه‌کشی با توجه به اینکه از منظر شرع، قانون و اخلاق تقبیح شده است، می‌تواند جنبه مسئولیت کیفری داشته باشد و قوه‌قضائیه نیز به‌عنوان مدعی‌العموم می‌تواند به این نوع موضوعات ورود کرده و احقاق‌حق کند.
01 خرداد 1399 : 11:38
پرونده ویژه | فقه مقاومت

پرونده ویژه | فقه مقاومت

وسائل ـ حمایت از مردم مظلوم فلسطین یک حق مشروع در اسلام و حقوق بین الملل معاصر است. البته این مهم نیازمند بحث و بررسی و تبیین زوایای دقیق آن از سوی فرهیختگان حوزوی و دانشگاهی است.
01 خرداد 1399 : 01:33
توسط استاد درس خارج حوزه علمیه تبیین شد؛

مبانی پاسخگویی اسلام در زمینه حقوق عمومی

وسائل ـ حجت الاسلام و المسلمین دکتر ارسطا در تبیین مبانی پاسخگویی اسلام در زمینه حقوق عمومی به برخی از مفاهیم جدید در فقه اشاره کرد و گفت: برخی از این مفاهیم جهت پاسخگویی دقیق به مسائل قابل طرح هستند، مفاهیم و مبانی‌ای مانند مقاصد شریعت، توسعه استنباط از قرآن، ابتناء احکام شرعی بر ارزش‌های اخلاقی و نگاه اجتماعی به فقه.
01 خرداد 1399 : 01:08

سایه طمع اقتصادی حکام مرتجع بر آرمان فلسطین

وسائل ـ سران کشور‌های اسلامی باید بدانند که هرگونه دادوستد و قرارداد تجاری با رژیم اشغالگر قدس باعث تقویت زیرساخت‎های اقتصادی این رژیم و افزایش فشار بر فلسطینیان خواهد شد، در حالی که تحریم اقتصادی می‎تواند این رژیم را به زانو درآورد و آرمان فلسطین را محقق سازد.
۳