vasael.ir

فقه امر به معروف | بررسی قیاس منصوص العلة در امر به معروف و نهی از منکر
آیت الله شب زنده دار / ۴

فقه امر به معروف | بررسی قیاس منصوص العلة در امر به معروف و نهی از منکر

وسائل ـ آیت الله محمد مهدی شب زنده دار گفت: وجه پنجم در بررسی دلائل امر به معروف و نهی از منکر این هست که در این طایفه تعلیل شده امر و نهی به یک علتی که آن علت ادعا می‌شود در مورد ضرب و شبه ضرب هم وجود دارد بنابراین می‌شود قیاس منصوص العلة، یعنی این روایات علت آورده شدن حکم روی امر و نهی را بیان کرده و ما می‌بینیم این علت در مورد غیر امر و نهی هم مثل ضرب وجوب دارد بنابراین از باب قیاس منصوص العلة از امر و نهی تعدی می‌کنیم به آنچه که یفید همان فائده‌ امر و نهی را که عبارت باشد از ضرب و فرک و امثال ذلک.
فقه جهاد | شعار «مرگ بر آمریکا و اسرائیل» عبادت محسوب می‌شود
آیت الله کعبی / ۱۱۹

فقه جهاد | شعار «مرگ بر آمریکا و اسرائیل» عبادت محسوب می‌شود

وسائل ـ آیت الله کعبی با بیان اینکه شعار مرگ بر آمريکا و مرگ بر اسرائيل، هم عبادت محسوب مي شود، گفت: دلیل این مدعا این است که نوعي تبري و دشمني در راه خداست. شاهد در بحث ما، اين است: « وَ لَا يَجِدُ رَجُلٌ طَعْمَ الْإِيمَانِ وَ إِنْ كَثُرَتْ صَلَاتُهُ وَ صِيَامُهُ» مزه ايمان را نمي چشد ولو نماز و روزه اش فراوان باشد. اگر تبري از دشمنان خدا نداشته باشد، و اهل مبارزه سياسي با دشمنان خدا نباشد، مزه ايمان را نمي چشد.
حجت‌الاسلام قمی:

نشست عمومی| نهضت عملی امر به معروف و نهی از منکر نسبت به مسئولین شکل بگیرد

وسائل ـ رئیس سازمان تبلیغات اسلامی با بیان اینکه امربه معروف و نهی ازمنکر یک پدیده اجتماعی است که یک شفقت و دلسوزی پشت آن است گفت: باید نهضت عملی امر به معروف ونهی از منکر نسبت به مسئولین شکل بگیرد.
دبیر ستاد احیای امر به معروف ونهی ازمنکر:

گفت و گو| درمان فساد وابسته به امر به معروف و نهی از منکر مسئولین است

وسائل ـ حجت الاسلام جلیل محبی با بیان اینکه راه مسدود کردن فساد در جمهوری اسلامی نظارت عمومی و امر به معروف و نهی از منکر است، از آغاز به کار کمپین پذیرش امر به معروف و نهی از منکر مسئولین خبر داد.
همایش «صلح، وفاق اجتماعی و همبستگی ملی در ایران»
به همت انجمن علمی مطالعات صلح برگزار شد؛

همایش «صلح، وفاق اجتماعی و همبستگی ملی در ایران»

وسائل ـ حجت الاسلام والمسلمین محقق داماد نهادینه کردن اصول اخلاقی و فرهنگ‌سازی در این زمینه را لازم دانست و گفت: اینکه فقط خود را دارای حق بدانیم و حقی برای دیگران قائل نشویم، یک عقب افتادگی محض است؛ و در نهایت اگر اصل حق مداری را نهادینه کنیم، تکثرگرایی پدید می‌آید. تسامح دینی و ملی باید نهادینه شود و در درجه بالاتر باید به سمت تسامح انسانی رفت، اما باید احتیاط کرد که تسامح ملی را به سمت ناسیونالیستی نکشاند.
فقه جهاد | مبنای فقهی دفاع از حرم در سوریه
آیت الله کعبی / ۱۱۸

فقه جهاد | مبنای فقهی دفاع از حرم در سوریه

وسائل ـ آیت الله کعبی درباره حکم فقهی حضور در کشور سوریه و جنگیدن در مقابل داعش، گفت: با توجه به روایت امام رضا(ع)، حضور در آنجا و دفاع در مقابل متجاوزان حتی اگر تحت حاکميت يک رژيم سکولار باشد، نه تنها جايز، بلکه واجب است. چون اگر اين اتفاق نيفتد، اسلام و مسلمانان ضربه می‌خورند. لذا مبنای فقهی دفاع از حرم، در واقع دفاع از اسلام و مسلمانان و مقاومت اسلامی در منطقه و امت اسلامی است.
فقه مرزبانی، شرایط مرزبان‌ها و تکالیف مسئولان، بررسی شد
در قالب پایان‌نامه سطح سه حوزه علمیه مشهد؛

فقه مرزبانی، شرایط مرزبان‌ها و تکالیف مسئولان، بررسی شد

وسائل ـ تاکنون تحقیق جامعی برای فقه و منابع مالی تامین هزینه‌های مرزبانی، شرایط مرزبانها و تکالیف مسئولان، صورت نگرفته است، ضمن اینکه پرسش‌ها و شبهات متعددی درباره مشروعیت هزینه کردن از بیت‌المال برای مرزبانی خارج از مرزهای جغرافیایی کشور وجود دارد که باید به آنها پاسخ داد.
فقه جهاد | اضطراب روايت اسياف خمسه در مورد جهاد ابتدائی
آیت الله کعبی / ۱۱۷

فقه جهاد | اضطراب روايت اسياف خمسه در مورد جهاد ابتدائی

وسائل ـ آیت الله کعبی در تحلیل روايات اسياف، گفت: از مجموع روايت بر می‌آيد که لسان روايت، لسان سوال و جواب از امام نيست. بلکه لسان درس و تقرير و تدوين و استدلال است. روايت را اگر دوباره بخوانيم، خواهيم ديد امام صادق(ع) از امام باقر(ع) نقل می‎کند و می‌فرمايد «كَانَ السَّائِلُ مِنْ مُحِبِّينَا» سوال درباره جنگ‌های اميرالمومنين(ع) است. سپس داستان مفصلی را ذکر می‌کند و ميان حديث از عمار نکته‌ای نقل می‌کند که ارتباطی به بحث ندارد. معلوم نيست امام باقر(ع) نقل فرموده يا امام صادق(ع) يا خود عمار يا خود حفص بن غياث.
فقه جهاد | بررسی اخبار سیوف پنج‌گانه در مورد جهاد ابتدائی
آیت الله کعبی / ۱۱۶

فقه جهاد | بررسی اخبار سیوف پنج‌گانه در مورد جهاد ابتدائی

وسائل ـ آیت الله کعبی گفت: اينکه روايت می‌گويد سه شمشير برافراخته شده است. «ثَلَاثَةٌ مِنْهَا شَاهِرَةٌ»؛ يعنی جهاد از بعثت پيامبر(ص) تا ظهور حضرت حجت(ع) وجود دارد. پس اين شمشير جهاد در غلاف گذاشته نشده است «وَ لَنْ تَضَعَ الْحَرْبُ أَوْزَارَهَا». می‌توان استفاده کرد که يکی از ادله جهاد در عصر غيبت نيز همين فراز از روايت است.
پربازدیدها
پر بحث ها
آخرین اخبار
پرطرفدارها