vasael.ir

23 تير 1399 : 17:13
نقش حکومت اسلامی در ترویج حجاب و عفاف
در گفت وگویی مطرح شد؛

نقش حکومت اسلامی در ترویج حجاب و عفاف

وسائل ـ حجت الاسلام بستان به نقش حکومت اسلامی در خصوص فرهنگ حجاب و عفاف اشاره کرد و گفت: حکومت تا جایی که امکان دارد ولو با اجبار باید حدود الهی را اجرا کند و در مواقعی که دخالت حکومت باعث اختلال در نظم اجتماعی و ایجاد مفسده می‌شود، فقط به همان اندازه‌ای که قدرت دارد و مفسده ایجاد نمی‌شود باید مداخله کند.
22 تير 1399 : 13:02

تحلیلی بر کتاب "طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن" / نواندیشی قرآنی آیت‌الله خامنه‌ای

وسائل ـ حجت الاسلام والمسلمین عابدی در خصوص کتاب طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن گفت: این کتاب و مطالبی که در آن بیان شده برای زمانی است که پرچمدار اندیشه و تفکر اسلامی، مصر و الأزهر بود.
22 تير 1399 : 12:34
نکاتی پیرامون حجاب در بیانات مقام معظم رهبری

نکاتی پیرامون حجاب در بیانات مقام معظم رهبری

وسائل ـ امام خامنه‌ای در خصوص مسأله حجاب فرمودند: حجاب مایهٔ تشخص و آزادی زن است؛ برخلاف تبلیغات ابلهانه و ظاهربینانهٔ مادیگرایان، مایه اسارت زن نیست. زن با برداشتن حجاب‌های خود، با عریان کردن آن چیزی که خدای متعال و طبیعت پنهان بودن آن را از او خواسته، خودش را کوچک، سبک و کم ارزش می‌کند. حجاب وقار، متانت است، ارزشگذاری زن است، سنگین شدن کفهٔ آبرو و احترام اوست؛ این را باید خیلی قدر دانست و از اسلام باید به خاطر مسئلهٔ حجاب تشکر کرد؛ این جزو نعمت‌های الهی است.
18 تير 1399 : 15:49
یادداشت | آرا و اندیشه‌های جمعیّتی امام خمینی(ره) / کنترل جمعیت ضرباتی به انقلاب و جامعه اسلامی وارد می‌کند

یادداشت | آرا و اندیشه‌های جمعیّتی امام خمینی(ره) / کنترل جمعیت ضرباتی به انقلاب و جامعه اسلامی وارد می‌کند

وسائل ـ امام خمینی (ره) به منظور مقابله با سیاست‌های استعماری در زمینۀ کاهش جمعیّت، جلوگیری از پیشرفت و تحدید نسل را خلاف مصالح اجتماعی و سیاسی مسلمانان می‌دانند. در بحث سقط جنین نیز حضرت امام با استناد به مبانی قرآنی، سقط جنین را مجاز نمی‌دانند.
18 تير 1399 : 14:50

فقه حکومتی رویکرد اصلی درس خارج فقه مقام معظم رهبری است

وسائل ـ درس خارج فقه مقام معظم رهبری بر اساس نیاز است. زمانی که ایشان به تدریس قصاص مشغول بودند، فرمودند: مبحث قصاص نیاز قوه قضاییه است. یا آن زمان که مکاسب محرمه را مطرح کردند، خیلی از مباحث‌شان ارتباط به حکومت داشت. در مباحث مکاسب محرمه بحث قاچاق، بحث غنا و موسیقی، بحث رقص را مطرح کردند.
17 تير 1399 : 15:31
معیار مدیریت کشور فقه نظام اجتماعی است
آیت‌الله اراکی:

معیار مدیریت کشور فقه نظام اجتماعی است

وسائل ـ استاد سطح عالی حوزه علمیه با بیان اینکه بسیاری از مشکلات کشور از حاکمیت فقه فردی و نبود فقه اجتماعی است، گفت: ما فقه نظام اجتماعی را معیار مدیریت کشور قرار نداده‌ایم؛ یعنی تاکنون فقه فردی نظام مدیریت را تشکیل داده است؛ فقه فردی فقهی است که برای حکومت درست نشده است.
14 تير 1399 : 12:49
انقلاب اسلامی و امیدی واقع‌بینانه در عرصه اسلامی سازی علوم انسانی
در وبینار تخصصی بررسی شد؛

انقلاب اسلامی و امیدی واقع‌بینانه در عرصه اسلامی سازی علوم انسانی

وسائل ـ وبینار تخصصی بررسی ابعاد و مسائل موضوع حکومت اسلامی و اسلامی سازی علوم انسانی، با ارائه حجت الاسلام والمسلمین دکتر احمدحسین شریفی، عضو هیئت علمی موسسه آموزشی پژوهشی امام‌خمینی(ره) برگزار شد.
14 تير 1399 : 10:03

یادداشت اختصاصی | نقش امام رضا در ایجاد تمدن اسلامی

وسائل ـ با مهاجرت حضرت امام رضا (ع) به ایران، دوره «دو قرن سکوت» ایرانیان به پایان رسید و نهضت عرفانی، فقهی، ادبی و چریکی گسترده‌ای در نقاط مختلف ایران اعم از خراسان، ری و طبرستان شکل گرفت و ایران امُّ‌القرای جهان تشیع و مشهدالرضا قطب سیاسی - معنوی ایران شد.
14 تير 1399 : 09:30
گزارش مقاله | نظریه رهبری خدمتگزار با تکیه بر سیره امام رضا (ع)

گزارش مقاله | نظریه رهبری خدمتگزار با تکیه بر سیره امام رضا (ع)

وسائل ـ در سیره عملی امام رضا (ع) مؤلفه‌های مدیر خدمتگزار عبارت‌اند از: همزیستی و همگامی با محرومان و رنج دیدگان جامعه؛ فقرزدایی و رفع محرومیت از جامعه؛ توجه به برابری و برادری در روابط اجتماعی و اقتصادی؛ توجه به کرامت‌های انسانی؛ ضرورت دانش و آگاهی؛ برآیند این مؤلفه‌ها خدمت به آحاد مختلف مردم در گستره وسیع اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی است.
12 تير 1399 : 17:36
منشور اخلاق اجتماعی در اندیشه امام رضا(ع)

منشور اخلاق اجتماعی در اندیشه امام رضا(ع)

وسائل ـ در منابع روایی توصیه‌های اخلاقی و ارزشمندی از امام رضا(ع) درخصوص آداب معاشرت اسلامی به یادگار مانده است که نظر هر انسان آزاده و اخلاق‌مدار را به خود جلب می‌نماید.
پربازدیدها
آخرین اخبار