vasael.ir

05 شهريور 1397 : 07:35
آیت الله مقتدایی تبیین کرد/ جلسه 44

ولایت فقیه| چرا التزام عملی و قلبی به ولایت فقیه برای مسئولین کشور لازم است؟

وسائل- آیت الله مقتدایی در پاسخ به کسانی که شرط التزام قلبی و عملی به ولایت فقیه در مدیریت را شرعی نمی دانند، گفت: کسانی که می خواهند مسئولیت هایی را در جاهای مختلف بپذیرند یعنی بازوهای دولت هستند و در خدمت نظام هستند و می خواهد اهداف نظام را پیش ببرند، باید تبعیت داشته باشد و اگر چنین شخصی مخالف نظام باشد و برخلاف قوانین نظام عمل کند در روند نظام اختلال به وجود می آید. پس اخذ چنین شرطی نه تنها صحیح بلکه لازم است.
30 مرداد 1397 : 11:23
آیت الله مقتدایی مطرح کرد/ جلسه 43

آیت الله مقتدایی| آیا ولایت ولی فقیه در عرصه مدیریت جامعه محدودیت دارد؟

وسائل- آیت الله مقتدایی در پاسخ به این سؤال که شما روی فقاهت تاکید می کنید ولی همه مسائل که فقاهت نیست گفت: شخصی می تواند زمام امور را بر عهده داشته باشد که توان مدیریت نیازهای مردم را داشته باشد و برای مشورت، گروهی از بهترین مشاورین در زمینه های متفاوت را دارا باشد. همین که شخص بتواند از مشاورین کمک بگیرد و فریب نخورد و به خوبی امورات جاری کشور را مدیریت کند کفایت می کند.
27 مرداد 1397 : 09:13
آیت الله مقتدایی مطرح کرد/ جلسه 42

ولایت فقیه| آیا ولی فقیه را می توان به مانند رئیس جمهور برای چهار سال انتخاب کرد؟

وسائل ـ آیت الله مقتدایی به وظیفه خبرگان رهبری اشاره کرد و گفت: ولایت به دست من و شما نیست که بخواهیم این شخص یا دیگری را انتخاب کنیم بلکه باید کشف کنیم که این شخص ألیق و افضل است و زمانی که شرائط پیدا شد این مصداق می شود و دیگر نمی توان تغییر داد مگر شرائط را نداشته باشد پس مضیق کردن ولی فقیه به زمان امری نادرست است.
14 مرداد 1397 : 00:07
آیت الله مقتدایی مطرح کرد/ جلسه 41

ولایت فقیه| لزوم تبعیت فقها از احکام حکومتی

وسائل- آیت الله مقتدایی به احکام حکومتی ولی فقیه اشاره کرد و گفت: حکم ثبوت اول ماه فتوا نیست تا برای مجتهدان دیگر تبعیت لازم نباشد بلکه دستور حکومتی است که ماه شوال برای او ثابت شده است و برای جلوگیری از هرج و مرج این دستور را صادر کرده است و این مساله حتی برای مجتهدین دیگر نیز لازم الاتباع است.
24 تير 1397 : 15:23
آیت الله مقتدایی/ جلسه 39 و 40

ولایت فقیه| شناسایی و خنثی کردن توطئه های دشمن از وظایف ولی فقیه است

وسائل ـ آیت الله مقتدایی با اشاره به نامه مالک اشتر گفت: حضرت در نامه ویژگی اول حاکم را این می داند که هنگام تهدید دشمن نخوابد یعنی وظیفه اصلی حاکم دشمن شناسی و بصیرت است. دشمنان در مقام ایجاد اختلاف و شبهه هستند و اگر این شخص مراقب نباشد مردم آسیب جدی می بینند. بنابراین این وصفی است که از حقوق ملت بر عهده اوست باید دشمن را بشناسد و بداند چه طرح هایی دارند.
21 تير 1397 : 15:18
آیت الله مقتدایی/ جلسه 37 و 38

ولایت فقیه| تبیین حقوق متقابل حاکم و مردم با استفاده از خطبه 34 نهج البلاغه

وسائل ـ آیت الله مقتدایی به بررسی روایات لزوم تبعیت از ولی فقیه پرداخت و گفت: در خطبه 34 نهج البلاغه، حضرت امیرمومنان علیه السلام حقوق متقابل حاکم و مردم را بیان کرده است که برای هر طرف چهار حق مطرح کرده است که بالاترین حق که امام مسلمین بر مردم دارد، اطاعت است.
19 تير 1397 : 15:01
آیت الله مقتدایی/ جلسه 36

ولایت فقیه| بررسی فقهی جمله معروف المأمور معذور

وسائل- آیت الله مقتدایی با اشاره به جمله المامور معذور گفت: دراسات این جمله را اعتذار شیطانی می داند که اساس و پایه و مستند در کتاب، سنت، عقل و فطرت ندارد.
10 تير 1397 : 16:06
آیت الله مقتدایی/ جلسه 34 و 35

ولایت فقیه| چگونگی استدلال به "آیه اولی الامر" در وجوب اطاعت از ولی فقیه

وسائل- آیت الله مقتدایی با اشاره به آیه اولی الامر گفت: اولی الامر اطلاق دارد و شامل خود ائمه در عصر حضور و ولی فقیه در عصر غیبت است؛ زیرا در اینجا حکم وجوب اطاعت بر صاحب الامر معلق شده است که از باب تعلیق حکم بر وصف مشعر به علیت است، صاحب امر بودن علت اطاعت شمرده شده است لذا در عصر غیبت ولی فقیه که ولایت امر دارد اطاعتش واجب است.
07 تير 1397 : 15:48
آیت الله مقتدایی/ جلسه 33

ولایت فقیه| تنها راه مقابله هدفمند با نظام استکبار تشکیل حکومت اسلامی است

وسائل- آیت الله مقتدایی با اشاره به روایتی که دستور سیلی زدن به کفار را بیان کرده، گفت: مراد از این روایت اقتدار در مقابل کفار است که نمونه های عینی آن در قرآن و کلمات بزرگان نیز بیان شده است و مقصود صرف سیلی زدن نیست بلکه باید در مقابل زورگویی و تجاوز مستکبران عالم، مقاومت کرد و زمینه آن تشکیل حکومت مقتدر اسلامی است.
06 تير 1397 : 15:32
آیت الله مقتدایی/ جلسه 32

ولایت فقیه| تخصیص روایت "کل ر‌أیة" با ادله وجوب امر به معروف

وسائل- آیت الله مقتدایی در خصوص روایت"کل رأیة" اشکال سومی را مطرح کرد و گفت: امر به معروف و نهی منکر گاهی اقتضاء می کند که جمعی در مقابل حکومت جور بایستند و مقدمه آن نیز واجب است که همان تشکیل حکومت است پس برای نهی از منکر واجب است که چنین تشکلی ایجاد کرد و پرچمی باشد که ایستادگی کند و تشکیل حکومت برای این امر واجب است
آخرین اخبار