10 خرداد 1397 : 17:34
آیت الله مقتدایی/ جلسه 17

ولایت فقیه| بررسی روایت "بنی الاسلام علی خمس" بر ضرورت تشکیل حکومت دینی

وسائل- آیت الله مقتدایی با اشاره به روایت «بُنِیَ الاسلامُ علی خمسه» گفت: به این حدیث استدلال می شود که باید در هر عصری حکومتی باشد و در رأس و صدر آن ولی باشد که اطاعت از او نیز بر همگان لازم است و این مساله از همه واجبات حتی نماز افضل است.
09 خرداد 1397 : 15:44
آیت الله مقتدایی/ جلسه 16

ولایت فقیه| نیازمندی به حاکم در عصر غیبت در لسان امیرمومنان

وسائل- آیت الله مقتدایی با اشاره به روایت حضرت علی(علیه السلام که امیر را به دو دسته تقسیم می کند گفت: این روایت درصدد تأیید امارت شخص فاجر نیست بلکه حضرت به دنبال حکم کلی هست که انسان ها ناچار به داشتن امیری هستند و این اطلاق شامل عصر غیبت نیز می شود و مردم به امیر محتاج هستند.
08 خرداد 1397 : 14:57
آیت الله مقتدایی/ جلسه 15

ولایت فقیه| تداوم اندیشه خوارج در جامعه اسلامی

وسائل- آیت الله مقتدایی با اشاره به جنگ روانی خوارج بر علیه حضرت امیر گفت: روحیه خوارج تا قیامت وجود دارد، عده ای نماز و قرآن می خوانند ولی فکرشان مانند خوارج است. الان تکفیری و داعشی ها که ظاهر اسلام را قبول دارند ولی به احکام اسلام پایبند نیستند مصداق فرمایش حضرت است که فرمود این افراد (خوارج) فانی نمی شوند؛ زیرا آنان در صلب پدران و رحم مادران تا روز قیامت هستند.
07 خرداد 1397 : 14:31
آیت الله مقتدایی/ جلسه 14

ولایت فقیه| تشکیل حکومت اسلامی در عصر غیبت مقتضای حکمت پروردگار است

وسائل- آیت الله مقتدایی با اشاره به روایت فضل بن شاذان گفت: حکمت پروردگار اقتضا می کرد در عصر حضور معصوم، رئیسی باشد تا به مصالح مسلمین کمک کند و حدود الهی را اجرا کند و حقوق مظلومین را بستاند اما در عصر غیبت نیز همین علل وجود دارد.
06 خرداد 1397 : 12:12
آیت الله مقتدایی/ جلسه ۱۲و 13

ولایت فقیه| روایت فضل بن شاذان و ضرورت تشکلیل حکومت دینی

وسائل ـ آیت الله مقتدایی با اشاره به روایت فضل بن شاذان از امام رضا(علیه السلام) گفت: از روایت استفاده می شود که اگر حاکمی آشنا به قوانین و دستورات اسلام در رأس امور نباشد ممکن است اشخاص از حدود و اختیارات خود تجاوز کنند و به دیگران ظلم کنند و مظلومین را مورد تعدی قرار دهند که برای جلوگیری از این آسیب ها باید حکومت اسلامی تشکیل گردد.
03 خرداد 1397 : 16:19
آیت الله مقتدایی/ جلسه 11

ولایت فقیه| نیازمندی امت اسلامی به حکومت دینی در تمام اعصار

وسائل- آیت الله مقتدایی با اشاره به روایت نبوی در حجه الوداع گفت: از این روایت و روایات دیگر این مطلب بدست می آید که آنچه مردم بدان نیازمند هستند در شرع بیان شده است و از آنجایی که مهمترین نیاز مردم داشتن حکومت دینی است لذا احکام تشکیل حکومت در منابع دینی وجود دارد.
02 خرداد 1397 : 15:56
آیت الله مقتدایی/ جلسه 10

ولایت فقیه| فلسفه تشکیل حکومت اسلامی اجرایی شدن احکام الهی است

وسائل- آیت الله مقتدایی به فلسفه حکومت اسلامی اشاره کرد و گفت: پس فلسفه حکومت اسلامی تنها برای امنیت نیست تا بگوییم هر حکومتی می تواند امنیت ایجاد کند. آنچه را امت اسلامی به آن احتیاج دارند وسیع است. در برخی موارد اجرای این احکام مانند قضا، امنیت و امر به معروف نهی از منکر و غیره منوط به وجود حکومت اسلامی است.
02 خرداد 1397 : 11:13
آیت الله مقتدایی/ جلسه 9

ولایت فقیه| تحقق فریضه امر به معروف درگرو حکومت دینی

وسائل- آیت الله مقتدایی با اشاره به ضرورت وجود حکومت عادله در امت اسلامی گفت: امت اسلامی نیازمند حکومت عادله است و حکومت غیر اسلامی نمی تواند عدالت را در جامعه اسلامی پیاده کند. برای این که مردم مسلمان باشند باید حکومت اسلامی باشد؛ زیرا امر به معروف و نهی از منکر یا قضاوت وابسته به حکومت اسلامی است.
01 خرداد 1397 : 12:01
آیت الله مقتدایی/ جلسه 8

ولایت فقیه| لزوم پاسخگویی حوزه و طلاب به شبهات روز در مورد ولایت فقیه

وسائل- آیت الله مقتدایی با اشاره به وظیفه فقیه جامع الشرایط برای تشکیل حکومت دینی گفت: بحث ولایت فقیه از مباحث مهم روز است لذا لازم است هرچه بیشتر انسان به جوانب این بحث مسلط شود و بتواند شبهاتی که در این زمینه هست پاسخ دهد.
31 ارديبهشت 1397 : 14:23
آیت الله مقتدایی/جلسه 7

ولایت فقیه| بررسی رابطه انفال با حکومت دینی

وسائل- آیت الله مقتدایی با اشاره به بحث انفال گفت: در هر عصری زمین های موات داریم که در زمان حضور امام اداره این موارد به عهده امام است و در عصر غیبت نیز باید کسی باشد و حاکمی و حکومتی نیاز است که آن را اداره کند.
۳