30 ارديبهشت 1397 : 15:42
آیت الله مقتدایی/ جلسه 6

ولایت فقیه| بررسی ارتباط احکام عبادی با حکومت اسلامی

وسائل- آیت الله مقتدایی با اشاره به اینکه خمس یکی از احکام عبادی است که باید با قصد قربت انجام شود گفت: گرچه خمس یکی از احکام عبادی شرعی است اما خود مکلف نمی تواند ادا کند و باید با اذن ولی فقیه به مصارف مخصوص خمس برساند.
29 ارديبهشت 1397 : 15:25
آیت الله مقتدایی/ جلسه 5

ولایت فقیه| احکام مصارف زکات، ضرورت وجود حکومت دینی را اثبات می کند

وسائل- آیت الله مقتدایی به ضرورت تشکیل حومت اسلامی اشاره کرد و گفت: یکی از موارد مستحق زکات طبق بیان قرآن کریم، عاملین زکات هستند و قطعاً حکم عاملین زکات فقط در زمان ائمه علیهم السلام یا عصر ظهور امام زمان (عج) وجود ندارد و در تمام ازمنه جاری است و باید حاکم اسلامی عهده دار چنین مسئولیت خطیری باشد.
27 ارديبهشت 1397 : 13:00
آیت الله مقتدایی/ جلسه ۳ و ۴

ولایت فقیه| اجرای کامل عبادت فردی نیازمند وجود حکومت اسلامی است

وسائل ـ آیت الله مقتدایی در خصوص ضرورت تشکیل حکومت اسلامی گفت: احکام عبادات فردی نظیر روزه و نماز نیز برای این که به صورت کامل در جامعه اسلامی اجرا شود نیازمند وجود حاکم اسلامی است.
25 ارديبهشت 1397 : 14:50
آیت الله مقتدایی/ جلسه 2

ولایت فقیه| قوانین اجتماعی و فردی اسلام گویای ضرورت تشکیل حکومت اسلامی است

وسائل- آیت الله مقتدایی در اثبات ضرورت تشکیل حکومت اسلامی گفت: با بررسی قوانین اجتماعی و فردی اسلام از قبیل جهاد، خمس، زکات، جزائیات، قصاص و نماز متوجه می شویم که حفظ این قوانین مستلزم تشکیل حکومت اسلامی است.
23 ارديبهشت 1397 : 11:18
آیت الله مقتدایی/ جلسه نخست

ولایت فقیه| ضرورت تشکیل حکومت اسلامی در عصر غیبت

وسائل ـ آیت الله مقتدایی در اولین جلسه درس خارج فقه ولایت فقیه در سال تحصیلی جدید گفت: اگر در هر عصری حکومت اسلامی وجود نداشته باشد اولین وظیفه امت این است که متحد شوند و با برپایی حکومت اسلامی فقیهی جامع الشرائط را در رأس امور قرار دهند.
22 ارديبهشت 1397 : 13:48
آیت الله مقتدایی/ جلسه پایانی

ولایت فقیه| زمان شناسی مولفه اصلی حسن تدبیر ولی فقیه

وسائل- آیت الله مقتدایی با اشاره به شرط حسن ولایت برای زمامدار جامعه اسلامی گفت: یکی از شرائط ولی فقیه این است که زمان شناس باشد و بداند چه اقتضائاتی در زمان وجود دارد تا در مقابل دنیا نه ضعف داشته باشد و نه تعدی و تجاوز نماید. عالم به زمان بودن برای اداره حکومت اسلامی از اهم لوازم حسن ولایت است و الا مشکلات به او هجوم می آورد و توان اداره ندارد.
20 ارديبهشت 1397 : 14:08
آیت الله مقتدایی/ جلسه 114

ولایت فقیه| توان مدیریت و حسن تدبیر شرط حاکم اسلامی

وسائل- آیت الله مقتدایی به شرایط رهبری اشاره کرد و گفت: شخصی که می خواهد زعامت امت اسلامی را بر عهده بگیرد باید هم دارای حسن تدبیر و حسن ولایت باشد و همچنین بر اجرای آن قدرت داشته باشد.
19 ارديبهشت 1397 : 13:40
آیت الله مقتدایی/ جلسه 113

ولایت فقیه| بررسی مسأله طیب ولادت در سرپرستی اجتماعی

وسائل- آیت الله مقتدایی با اشاره به روایات درباره ولدالزنا گفت: روایاتی که درباره ولدالزنا وارد شده است نشانگر این است که چنین شخصی صلاحیت به دست گرفتن زمام امور مسلمین را ندارد.
18 ارديبهشت 1397 : 19:07
آیت الله مقتدایی/ جلسه 112

ولایت فقیه| لزوم طیب ولادت برای پیشوای امت

وسائل- آیت الله مقتدایی در خصوص شرط هفتم از شروط ولی فقیه که بحث طیب ولادت است، گفت: از طریق اولویت می توان اینگونه استدلال کرد که همانطور که ولد الزنا نمی تواند پیشوای نماز باشد، چگونه ممکن است در مورد امت اسلامی که همه باید به او اقتدا کنند جایز باشد که شخص ولدالزنا ولی فقیه و زعیم مسلمین باشد؟
16 ارديبهشت 1397 : 19:04
آیت الله مقتدایی/ جلسه 111

ولایت فقیه| دیدگاه علامه طباطبائی نسبت به آیه ارث

وسائل- آیت الله مقتدایی به دیدگاه علامه طباطبائی ذیل آیه ۱۱ سوره نساء اشاره کرد و گفت: طبق نظر علامه مالکیت مال نیاز به روح تعقل بیشتر دارد و لذا در اختیار مرد قرار داده شده است و در زنان احساسات و عواطف غلبه دارد و مصرف باید در اختیار او قرار گیرد و لذا دوسوم مصرف در اختیار او قرار گرفته است.
۴