11 ارديبهشت 1397 : 16:40
آیت الله مقتدایی/ جلسه 110

ولایت فقیه| تبیین نوع خلقت زنان در خطبه 79 نهج البلاغه

وسائل ـ آیت الله مقتدایی با اشاره به خطبه 79 نهج البلاغه گفت: اگر تصور شود حیات کل بشر به منزل یک انسان است، همان طور که انسان اعضای متفاوتی دارد که به تمامی آن محتاج است دیگر این مساله کاملاً روشن می شود و فرمایش امیرمومنان علیه السلام به منزله نقص زنان نیست بلکه به خلقت او اشاره می فرمایند.
08 ارديبهشت 1397 : 12:51
آیت الله مقتدایی/ 109

ولایت فقیه| بررسی شروط ولی فقیه

وسائل- آیت الله مقتدایی با اشاره به روایت نبوی که کلینی در فروع کافی آن را آورده است گفت: نظر شارع مقدس این است که زنان کمتر در بین مردان حاضر شوند و با آنان تلکم نمایند و این با حضور تام زن به عنوان ولی امر در بین جامعه منافات دارد پس زن نمی تواند ولی امر باشد.
29 فروردين 1397 : 14:00
آیت الله مقتدایی/ 107

ولایت فقیه| ادله روایی بر مدیریت مردان

وسائل- آیت الله مقتدایی با اشاره به روایت امیر مؤمنان در خصوص اینکه تدبیر امور خانه با مرد است و او رئیس خانه است و زن تابع است پس اگر بر عکس باشد و زن امور را تدبیر کند و مرد تابع باشد ملعون است گفت: اگر مصداق روایت این گونه بیان شده است و تدبیر زن برای امور خانه سبب ملعون شدن است قطعاً سپردن امور جامعه به زن به طریق اولی ممنوع است.
23 فروردين 1397 : 16:57
آیت الله مقتدایی/ 106

ولایت فقیه| مذمت فرمانروایی زنان در روایت نبوی

وسائل- آیت الله مقتدایی با اشاره به روایت نبوی درباره نشانه های قیامت گفت: از اینکه حضرت در نشانه های قیامت یکی از منکرات را فرمانروایی زنان برشمرده است، عدم جواز ولایت زنان استنباط می شود.
21 فروردين 1397 : 17:48
آیت الله مقتدایی/ 105

ولایت فقیه| نامه ۳۱ نهج البلاغه بر مدیریت امور کلان بر مردان تأکید دارد

وسائل- آیت الله مقتدایی با اشاره به نامه 31 نهج البلاغه گفت: بلاشک اختیار و تدبیر یک کشور امری زائد بر وجود زن است و حضرت مطابق این نامه قرار دادن کاری بیش از توان زن را نهی کرده است.
20 فروردين 1397 : 12:40
آیت الله مقتدایی/ 104

ولایت فقیه| بیان ادله جدید بر مدیریت مردان

وسائل- آیت الله مقتدایی با اشاره به روایت سدیر بن حکیم گفت: این روایت از نظر سند معتبر است و از نظر دلالت نیز ولو گفته شده است که احتمال القای خصوصیت دارد و زن را نیز شامل می شود اما القای خصوصیت مربوط به جایی است که عرف احتمال خصوصیت ندهد اما همین که امام در مقام بیان صلاحیت شخصی است که می خواهد زمام امور را به دست بگیرد و خصوصیات او را بیان می کند کافی است که القای خصوصیت ملاحظه نشود.
18 فروردين 1397 : 15:12
آیت الله مقتدایی/ 103

ولایت فقیه| آیه ۳۳ سوره احزاب و شرط رجولیت ولی فقیه

وسائل ـ آیت الله مقتدایی با اشاره به آیه 33 سوره احزاب گفت: برخی به این آیه استدال کرده اند که در ولی امر رجولیت شرط است؛ زیرا این آیه از تبرج زنان نهی کرده است در حالی که فضای ولایت امر این است که تبرج داشته باشد، ولی به علت اختصاص آیه به زنان پیامبر نمی توان به آیه تمسک کرد.
23 اسفند 1396 : 16:46
آیت الله مقتدایی/ 102

ولایت فقیه| ولایت زنان از دیدگاه قرآن

وسائل ـ آیت الله مقتدایی با اشاره به آیه 228 سوره مبارکه گفت: «وَ لِلرِّجالِ عَلَیْهِنَّ دَرَجَةٌ»؛ به معنای امتیاز است، لذا اگر ولایت امر را به عهده زن بگذاریم و بگوییم این زن ولی امر و زمامدار امور است، بلاشک کسی که ولایت امر به عهده اوست برای او امتیاز و فضیلت است و واجب الاطاعة می شود، آن وقت فضیلت و درجه ای برای زن نسبت به مرد می شود که این مخالف آیه است.
20 اسفند 1396 : 16:56
آیت الله مقتدایی/ 101

ولایت فقیه| آیا زنان می توانند رئیس جمهور شوند؟

وسائل - آیت الله مقتدایی به آیه 18 سوره مبارکه زخرف در خصوص شرط رجولیت ولی فقیه اشاره کرد و گفت: به تصریح قرآن در جنس زن این ضعف وجود دارد که اهل تعقل، تفکر و برنامه ریزی نیستند و قدرت بیان استدلال ندارند، چگونه می تواند ولی امر جامعه اسلامی باشد. ولی امر هر سخنی را که بخواهد اجرا کند باید قدرت دفاع و استدلال داشته باشد و در زن چنین قدرت دفاعی نیست.
۵