10 بهمن 1398 : 15:37
سیره امیرالمومنین در مواجه با مخالفین

سیره امیرالمومنین در مواجه با مخالفین

وسائل ـ شاید لغزش خواص از مهم‌ترین عبرت‌هایی باشد که به ذهن هر خواننده تاریخ صدر اسلام می‌رسد که چگونه افرادی با آن همه سابقه و قرابت به رسول خدا این‌گونه لغزیدند و در مقابل خلیفه بر حق مسلمین شوریدند. جنگ جمل از اهمیت ویژه ای برخوردار است و از آنجا که اولین جنگ بین مسلمانان صدر اسلام است حاوی نکاتی و عبرت‌های زیادی است.
08 بهمن 1398 : 17:58
مصادیق فقهی زندگی مسالمت آمیز / صلح با ظالم معنا ندارد
در پنجمین پیش‌نشست همایش پژوهش‌های کاربردی در علوم انسانی و علوم اسلامی تبیین شد؛

مصادیق فقهی زندگی مسالمت آمیز / صلح با ظالم معنا ندارد

وسائل ـ پژوهشگر مرکز مرکز تحقیقات فقهی قوه قضائیه ضمن تبیین مصادیق فقهی زندگی مسالمت آمیز، گفت: همزیستی مسالمت آمیز یعنی زیست داشتن تحت لوای قانون بدون تفتیش عقاید که در فقه و روایات اسلامی نیز بدین امر توجه شده است. البته در کنار آن خداوند متعال می‌فرماید اگر به شما ظلم می‌شود و ظلم پذیری نیز مانند ظلم کردن حرام است لذا اگر با شما جنگ داشتند شایسته نیست صلح صورت بگیرد. 
05 بهمن 1398 : 18:49
مجری قانون نباید تحت تأثیر منفعت‌طلبی خود و اطرافیانش باشد

مجری قانون نباید تحت تأثیر منفعت‌طلبی خود و اطرافیانش باشد

وسائل ـ قوام سیاست به سه رکن است؛ اول، قوانین و مقررات و دستورالعمل‌هایی که مرزهای رفتارهای اجتماعی را تعیین می‌کند. دوم، کسانی‌که مسئولیت اجرای این مقررات را به عهده بگیرند، و سوم مردمی که در مدیریت جامعه و در تحقق اهداف جامعه مطیع این دستورالعمل‌ها و قوانین باشند. اگر دستورالعمل‌ها غلط باشد، جامعه به اهدافش نمی‌رسد. اگر مدیران و مسئولان اجرایی نتوانند این قوانین را به اجرا در بیاورند، باز نتیجه مطلوب حاصل نمی‌شود و اگر آن‌ها اهتمام خودشان را داشته باشند اما مردم نخواهند عمل کنند، باز قوانین اجرا نخواهد شد و جامعه به اهداف خودش نمی‌رسد.
02 بهمن 1398 : 17:20
حمایت از مردم فلسطین؛ افق و امتداد فکری نظام اسلامی

حمایت از مردم فلسطین؛ افق و امتداد فکری نظام اسلامی

وسائل ـ جمهوری اسلامی سیاست خارجی خود را تنظیم کرده که از همه مسلمانان بر اساس منطق جغرافیای سیاسی و جغرافیای عقیدتی دفاع کنیم؛ زیرا همه در ذیل دارالسلام قرار داریم و بر اساس منطق دفاع در قبال نظام سلطه‌گر، باید همه کشورهای سلطه‌پذیر اتفاق کنند که سلطه را از بین ببرند.
02 بهمن 1398 : 12:22
۴۰ اصل فلسفه سیاسی عقلی
سید سلمان صفوی تشریح کرد؛

۴۰ اصل فلسفه سیاسی عقلی

وسائل ـ سید سلمان صفوی گفت: با شکست انواع حکومت‌ها در طول تاریخ بازخوانی فلسفه سیاسی و ارائه اصول جدید عقلانی برای زندگی اجتماعی، بشر با عبرت گرفتن از گذشته به نهادهای سیاسی نیاز مبرم دارد.
01 بهمن 1398 : 16:13
پرنده ویژه/ منادیان سکولاریسم ۲

اهمیت «عدالت» در شرع و قانون اساسی

وسائل ـ عضو ھئیت علمی پژوھشگاه فرھنگ و اندیشه اسلامی ضمن اشاره به اهمیت موضوع عدالت در شرع و قانون اساسی گفت: قانون و عدالت، هر دو فراگیر و بهره‌آور برای جامعه می‌باشند، اما عدالت، راهبری فراگیر است که همۀ روابط، تعاملات، رفتارها و امور از جمله قانون باید بر اساس آن طراحی شود.
01 بهمن 1398 : 14:43
پرونده ویژه/ منادیان سکولاریسم ۲

راهکار حقوقی دادخواهی ملت از عملکرد مسئولان

وسائل ـ عضو هیئت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه در ارادئه راهکار حقوقی جهت دادخواهی ملت از عملکرد مسئولان، گفت: راهکار این است که مدعی العموم باید به لحاظ حقوقی اقدام کند، یعنی اگر شواهد و قضایایی وجود داشته باشد که نوع عملکرد دستگاه حکومتی باید به گونه ای دیگر می بود و این نوع عملکرد باعث ایجاد مشکلاتی شده یعنی زمینه ساز این خسارات شده طبیعتا مسیر قانونی می تواند از طریق دادستانی صورت بگیرد و او بر اساس شواهد و قرائن پیدا کند، اما اصل انتقاد و اعتراض در مقوله آزادی ها است
30 دی 1398 : 16:57
سازش و مقاومت؛ دو قطب مخالف در سیاست خارجی

سازش و مقاومت؛ دو قطب مخالف در سیاست خارجی

وسائل ـ حجت الاسلام مهدوی زادگان گفت: بازرگان در کتاب «سازگاری ایرانی» می‌گوید ایرانیان روحیه‌ای سازگارانه دارند و اهل سازش و تسلیم هستند ولی با انقلاب اسلامی این نظریه به چالش کشیده می‌شود.
24 دی 1398 : 16:54
رابطه اخلاق و سیاست در اسلام

رابطه اخلاق و سیاست در اسلام

وسائل ـ آیا در جامعه‌ ما که نظام آن، جمهوری اسلامی نام گرفته است و در قانون اساسی‌ آن آمده است که فعالیت‌ها می‌بایست براساس ارزش‌های اسلامی انجام بگیرد، آیا می‌شود مسائل اخلاقی را نادیده گرفت و چه اندازه لازم است به آنها توجه کرد؟
۵