مصرف گرایی در سبک زندگی مدرن و دینی
معرفی مقاله؛

مصرف گرایی در سبک زندگی مدرن و دینی

وسائل ـ مصرف گرایی، یکی از برجسته‌ترین اسطوره‌های نظام سرمایه داری (تبدیل شدن متغیری فرهنگی، اجتماعی و تاریخی به یک نیاز طبیعی اجتناب ناپذیر)، یک ایدئولوژی، مؤلف‌های کانونی از سبک زندگی جدید، برجسته‌ترین استاندارد کیفیت زندگی، نوعی تجربه فرهنگی، سلوکی لذت طلبانه و مسرت جویانه اشباع ناپذیر، ارضاکننده حس آرمان شهرگرایی و یوتوپیایی، عاملی تمایز بخش و هویت آفرین، محملی برای تظاهر و تفاخر، معادلی برای خوشبختی در این جهان و به تعبیر کرانک، سیستمی که با وجود نقصان و برخورداری از یک مهندسی نامناسب، ارزش‌های درونی اش، جانشین یک میراث فرهنگی به محاق رفته، شده است.
انواع و ادوار روشنفکری با نگاهی به روشنفکری حوزوی
معرفی کتاب؛

انواع و ادوار روشنفکری با نگاهی به روشنفکری حوزوی

وسائل ـ روشنفکری مدرن با دویست سال سابقه تاریخی خود، چهار دوره تاریخی را طی می کند، اول، دورة حماسه و پیامبری. در این مقطع جهان مدرن را به دو بلوک شرق و غرب تقسیم می کند. دوم، دوره تراژدی است که از فردای پیروزی با بازگشت از شوروی" آغاز می شود. سوم، دوره افول است. این دوره مدت زمان بعد از جنبش روشنفکری دهه شصت تا فروپاشی بلوک شرق را در بر می گیرد. چهارم، دوره دلالی است که نقش قلم به مردان را در جهت توجیه جهان موجود، در بر می گیرد.
معرفی کتاب | سنت، ایدئولوژی، علم

معرفی کتاب | سنت، ایدئولوژی، علم

وسائل ـ انقلاب اسلامی ایران نیز نوعی مقابله عملی دنیای اسلام در برابر دویست سال تسلط و حاکمیت غرب بر کشورهای غیر غربی بود. این انقلاب همان‌گونه که بعضی از تئوری پردازان پست مدرن ـ نظیر فوکو ـ به آن اذعان نموده اند، نخستین انقلاب سیاسی بود که پس از انقلاب فرانسه در تاریخ بشریت رخ داده است.
رسانه؛ راه میانبری برای بازگشت دین به متن زندگی مردم
در مصاحبه با حجت الاسلام حاجی آقازاده مطرح شد؛

رسانه؛ راه میانبری برای بازگشت دین به متن زندگی مردم

وسائل ـ پژوهشگر و مدرس حوزه و دانشگاه گفت: در تحلیل وضعیت فعالیت رسانه ای در کشور، بنده شبکه‌های اجتماعی را تاثیرگذارتر از رسانه ملی می‌بینم. اصل موفقیت شبکه‌های اجتماعی هم به خاطر این است که مسائل مردم را تشخیص داده اند و بر آنها سوارند. این فهم مساله مردم بسیار مهم است؛ چیزهایی که مردم با آنها درگیر هستند و دغدغه آن را دارند. شبکه‌های اجتماعی با این رویکرد انصافا و بدون تعارف توانسته اند جریان سازی کنند.
سلبریتی، الگوی مصرف پست مدرن
یادداشت تحلیلی:

سلبریتی، الگوی مصرف پست مدرن

وسائل ـ بشری که حکمت و معرف را از دست می دهد، لاجرم در دامن لذت و سرگرمی باید روزگار سر کند تا نگرانی بی بنیادی را به غفلت و فراموشی بسپارد و چه چیزی بهتر از این که فرشته‌هایی از جنس خودشان آنها را به زندگی در حال و رویای آینده‌ای سرخوش و خیالی امیدوار نماید تا رنج بی‌اعتقادی، تردید و دودلی معرفت شناختی را احساس نکنند.
اهمیت سرمایه اجتماعی در بیانیه گام دوم انقلاب
یادداشت تحلیلی:

اهمیت سرمایه اجتماعی در بیانیه گام دوم انقلاب

وسائل ـ بیانیه گام دوم اگر بخواهد توان عینی و تحقق خارجی خود را تجربه نماید و به منصه ظهور برسد و منشا تحول و اثر قرار گیرد، بایستی بی تعارف در سطح رسمی و قلمرو‌های غیررسمی و مردمی، شاهد حضور جوانان و نیروی مستعد مومن انقلابی باشیم تا کمترین اتلاف انرژی در خصوص منابع و توان و اقتدار و فرهنگی و سیاسی و اقتصادی و... در کشور داشته باشیم.
چیستی و چگونگی سینمای دینی
معرفی کتاب دین و سینما اثر محمد مددپور؛

چیستی و چگونگی سینمای دینی

وسائل ـ رسیدن به سینمای حقیقت در جهان امروز بسیار مشکل است. این سینما باید جهان موجود مدرنیته را دور زند و به کلی دیگر رجوع کند که تعلق به عالم دین و اسلام دارد و قدر مسلم این سینما را می توان جلوه عالم غیبی در جهان شهادت تلقی کرد. در این مرحله سینمای حرفه ای در مقام ماده سینمای حقیقت به کار می آید و طبعا آن سینماییی که به سوی نفس و شهوت و خشونت می رود بیکار می شود.
فوتبال؛ بازی یا بازتولید فرهنگ توسعه لیبرال
یادداشت تحلیلی درباره ابعاد فرهنگی ورزش؛

فوتبال؛ بازی یا بازتولید فرهنگ توسعه لیبرال

وسائل ـ به قدری غلظت عاطفی و هیجانی پروژه‌های ورزشی و هنری و... را بالا می‌برند که فکر و اقتصاد و فرهنگ آن جامعه را به یک غفلت تاریخی وادار می‌کنند و این خیلی اتفاق بزرگی است که چطور می‌توان جیب یک ملت را خالی کرد و فکرو هویت و تاریخ و مقاومت و ایستادگی اش را به قدری کم رنگ نمود که در لحظه‌های حساس از آن‌ها بهره برداری نمود.
مبانی علوم اجتماعی از منظر حکمت صدرایی
معرفی کتاب جهان‌های اجتماعی؛

مبانی علوم اجتماعی از منظر حکمت صدرایی

وسائل ـ «علوم انسانی» و «علوم اجتماعی» نیز در این اثر، تعریف خود را متناسب با بنیان‌های معرفت شناختی حکمت و فلسفه اسلامی باز یافته اند. به همین دلیل نه علوم انسانی، معادل Humanities است و نه علوم  اجتماعی، معادل Social sciences. تقابل علوم انسانی و علوم اجتماعی در اندیشه مدرن تقابلی است که براساس به رسمیت شناختن معنای پوزیتویستی علم شکل گرفته است. در این تقابل تفاوت علوم انسانی و علوم اجتماعی در موضوع آن‌ها نیست بلکه در روش آنهاست.
فقه رسانه | نترسیدن از غیر خدا؛ شرط لازم برای رسانه دینی
حجت الاسلام والمسلمین رفعتی نائینی / ۸

فقه رسانه | نترسیدن از غیر خدا؛ شرط لازم برای رسانه دینی

وسائل ـ حجت الاسلام والمسلمین رفعتی نائینی در  این جلسه درس خارج فقه رسانه گفت: شرط پنجم برای پیام رسان در رسانه دینی نترسیدن از غیر خدا است یعنی اگر بخواهد در رسانه دینی کار کند باید آدم نترسی باشد.
۳