01 مرداد 1399 : 14:35
یادداشت| نقش حکومت در اقامه سنت ازدواج

یادداشت| نقش حکومت در اقامه سنت ازدواج

وسائل ـ دولت اسلامی به اعتبار اینکه مسئولیت حفظ سلامت جامعه (سلامت اخلاقی، اجتماعی و نفسانی جامعه) را بر عهده دارد و به دلیل آنکه ازدواجِ به موقع، از انجام بسیاری از معضلات اجتماعی جلوگیری می‌کند و سلامت جامعه را در پی دارد، باید در این باره به طور جدی اقدام کند.
28 تير 1399 : 17:54

اقامه دین تنها با تشکیل حکومت میسر است / دلیل قرآنی ولایت مطلقه فقیه

وسائل ـ آیت الله سیفی مازندرانی گفت: آیه «أَقِیمُوا الدِّینَ» به تنهایی و با قطع نظر از آیات و روایات دیگر می‌تواند دلیل محکمی برای تشکیل حکومت باشد، چون اقامه دین توسط جاهل و مقلد صورت نمی‌گیرد، بلکه باید فرد عادل، عالم، فقیه و امینی باشد تا آن را اقامه کند.
25 تير 1399 : 19:00

معرفی مقاله | جایگاه سرمایه اجتماعی در تحقق تمدن نوین اسلامی در اندیشه امام خمینی(ره)

وسائل ـ از دیدگاه امام خمینی(ره) اقدامات داوطلبانه مبتنی بر اخلاص که در شبکه‌های اجتماعی همچون بسیج و مساجد در جهت حل مسائل و مشکلات کشور صورت می‌پذیرد، نظام اسلامی را در تحقق اهداف خرد و کلان خود به ویژه تحقق تمدن نوین اسلامی یاری می‌رساند.
24 تير 1399 : 16:54
آیت الله اراکی:

اسراف از لوازم اقتصاد سرمایه‌داری است

وسائل ـ آیت‌الله اراکی با تأکید بر اینکه اسراف از لوازم اقتصاد سرمایه‌داری است و ما نمی‌توانیم نظام اقتصادی اسلامی داشته باشیم که در آن اسراف باشد، تصریح کرد: یعنی نظام اقتصاد سرمایه‌داری حتماً توأم با اسراف و نظام اسلامی قطعاً بدون اسراف است؛ چون انسانی را که نظام اسلامی پرورش می‌دهد، در خصال، ارزش‌ها، روابط و آرزوها کاملاً متفاوت از انسان لیبرالیستی است.
24 تير 1399 : 16:44

گزارشی از مقالات منتشر شده در شماره جدید فصلنامه حکومت اسلامی

وسائل ـ نود و چهارمین شماره از فصلنامه علمی – پژوهشی حکومت اسلامی، به صاحب امتیازی دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری، مدیر مسئولی حجت‌الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی و سردبیری حجت‌الاسلام و المسلمین سید هاشم حسینی بوشهری منتشر شد.
23 تير 1399 : 17:13
نقش حکومت اسلامی در ترویج حجاب و عفاف
در گفت وگویی مطرح شد؛

نقش حکومت اسلامی در ترویج حجاب و عفاف

وسائل ـ حجت الاسلام بستان به نقش حکومت اسلامی در خصوص فرهنگ حجاب و عفاف اشاره کرد و گفت: حکومت تا جایی که امکان دارد ولو با اجبار باید حدود الهی را اجرا کند و در مواقعی که دخالت حکومت باعث اختلال در نظم اجتماعی و ایجاد مفسده می‌شود، فقط به همان اندازه‌ای که قدرت دارد و مفسده ایجاد نمی‌شود باید مداخله کند.
22 تير 1399 : 13:02

تحلیلی بر کتاب "طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن" / نواندیشی قرآنی آیت‌الله خامنه‌ای

وسائل ـ حجت الاسلام والمسلمین عابدی در خصوص کتاب طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن گفت: این کتاب و مطالبی که در آن بیان شده برای زمانی است که پرچمدار اندیشه و تفکر اسلامی، مصر و الأزهر بود.
22 تير 1399 : 12:34
نکاتی پیرامون حجاب در بیانات مقام معظم رهبری

نکاتی پیرامون حجاب در بیانات مقام معظم رهبری

وسائل ـ امام خامنه‌ای در خصوص مسأله حجاب فرمودند: حجاب مایهٔ تشخص و آزادی زن است؛ برخلاف تبلیغات ابلهانه و ظاهربینانهٔ مادیگرایان، مایه اسارت زن نیست. زن با برداشتن حجاب‌های خود، با عریان کردن آن چیزی که خدای متعال و طبیعت پنهان بودن آن را از او خواسته، خودش را کوچک، سبک و کم ارزش می‌کند. حجاب وقار، متانت است، ارزشگذاری زن است، سنگین شدن کفهٔ آبرو و احترام اوست؛ این را باید خیلی قدر دانست و از اسلام باید به خاطر مسئلهٔ حجاب تشکر کرد؛ این جزو نعمت‌های الهی است.
18 تير 1399 : 15:49
یادداشت | آرا و اندیشه‌های جمعیّتی امام خمینی(ره) / کنترل جمعیت ضرباتی به انقلاب و جامعه اسلامی وارد می‌کند

یادداشت | آرا و اندیشه‌های جمعیّتی امام خمینی(ره) / کنترل جمعیت ضرباتی به انقلاب و جامعه اسلامی وارد می‌کند

وسائل ـ امام خمینی (ره) به منظور مقابله با سیاست‌های استعماری در زمینۀ کاهش جمعیّت، جلوگیری از پیشرفت و تحدید نسل را خلاف مصالح اجتماعی و سیاسی مسلمانان می‌دانند. در بحث سقط جنین نیز حضرت امام با استناد به مبانی قرآنی، سقط جنین را مجاز نمی‌دانند.
18 تير 1399 : 14:50

فقه حکومتی رویکرد اصلی درس خارج فقه مقام معظم رهبری است

وسائل ـ درس خارج فقه مقام معظم رهبری بر اساس نیاز است. زمانی که ایشان به تدریس قصاص مشغول بودند، فرمودند: مبحث قصاص نیاز قوه قضاییه است. یا آن زمان که مکاسب محرمه را مطرح کردند، خیلی از مباحث‌شان ارتباط به حکومت داشت. در مباحث مکاسب محرمه بحث قاچاق، بحث غنا و موسیقی، بحث رقص را مطرح کردند.