15 خرداد 1399 : 11:55
مکتب امام خمینی / ۱۸

گفتگو | بازخوانی توحید در اندیشه امام خمینی (ره)

وسائل ـ حجت الاسلام سید حسین حسینی گفت: مبنای اصلی فکری جهت گیری حضرت امام را توحید تشکیل می‌دهد و آن را جوهره اصل انقلاب دینی خود می‌داند و معتقد است با توحید، نه تنها درون انسانها اصلاح می‌شود، بلکه جامعه نیز به صلاح و فلاح می‌رسد.  
13 خرداد 1399 : 13:12
عُمرسوزی در فضای مجازی مرتبت انسانی و ایمانی را کاهش می‌دهد
یک کارشناس علوم ارتباطات اجتماعی:

عُمرسوزی در فضای مجازی مرتبت انسانی و ایمانی را کاهش می‌دهد

وسائل ـ محقق حوزه آسیب‌های زن و خانواده با اشاره به اینکه هشدار به آسیب فضای مجازی را می‌توان از بخشی از سوره مؤمنون برداشت کرد گفت: عُمرسوزی در فضای مجازی مرتبت انسانی و ایمانی را کاهش می‌دهد.
12 خرداد 1399 : 18:48
«فرزند کمتر، زندگی بهتر» فرمول نابودی کشور است
دکتر علی ملکوتی‌نیا:

«فرزند کمتر، زندگی بهتر» فرمول نابودی کشور است

وسائل - استاد جامعه‌شناسی، کاهش جمعیت را فرمول نابودی یک ملت دانست و گفت: دشمنی‌ها در پوشش شعار فریبنده «فرزند کمتر، زندگی بهتر» به همراه اجرای الگوهای توسعه غربی که برگرفته از اندیشه‌های استعماری و ضد انسانی «توماس رابرت مالتوس» اقتصاددان مشهور انگلیسی بود، از اواخر دهه شصت به بعد به طور جدی به کانون خانواده‌های ایرانی راه یافت.
12 خرداد 1399 : 18:27
مکتب امام خمینی / ۱۶

جایگاه عدالت در تفکر امام خمینی(ره)؛ مادر همه آرمان‌های بشری

وسائل ـ عدالت در منظومه فکری امام خمینی(ره) از چنان جایگاه رفیعی برخوردار است که تحقق سایر آرمان‌های بشری مانند استقلال و آزادی بدون برپایی عدالت امکان‌پذیر نیست؛ «عدل اسلامی را مستقر کنید. با عدل اسلامی همه و همه در آزادی و استقلال و رفاه خواهند بود.»
12 خرداد 1399 : 17:21
استقلال فرهنگی؛ محور اصلی استقلال همه‌جانبه در اندیشه امام(ره)
مکتب امام خمینی / ۱۳

استقلال فرهنگی؛ محور اصلی استقلال همه‌جانبه در اندیشه امام(ره)

وسائل ـ امام خمینی (ره) ضمن تأکید و توجه ویژه بر ابعاد اقتصادی و سیاسی استقلال و ضرورت پرهیز از وابستگی کشور در این دو حوزه به بیگانگان، استقلال فرهنگی و هویتی را عامل اصلی تحقق استقلال در سایر ابعاد دانسته و می‌فرمایند: «استقلال و موجودیت هر جامعه از استقلال فرهنگ آن نشئت می‌گیرد و ساده‌اندیشی است که گمان شود با وابستگی فرهنگی، استقلال در ابعاد دیگر یا یکی از آن‌ها امکان‌پذیر است».
10 خرداد 1399 : 17:22
مکتب امام خمینی / ۶

آرمان گرایی واقع بینانه در اندیشه امام خمینی (ره)

وسائل ـ مبنای حرکت امام راحل همان روش انبیا و اوصیای الهی است که شیوه رهبری ایشان در مجموع یک مکتبی بالنده، زنده، هدایت‌گر و نجات‌بخش را برای بشریت قرار می‌دهد. امام «ره» را بايستي از جمله متفکران بزرگ و تحول ساز معاصر دانست که علاوه بر تحول در انديشه و فقه سياسي شيعه، تغييرات سياسي اجتماعي مهمي را در دنیا رقم زد، يکي از عوامل موفقيت ايشان در اين زمينه‌ها را بايستي ديد نافذ، بلند مدت، آرماني و در عين حال واقع بين ايشان دانست.
07 خرداد 1399 : 16:20
آثار و عوارض منفی طلاق / فاصله از دینداری؛ یکی از عوامل موثر در طلاق

آثار و عوارض منفی طلاق / فاصله از دینداری؛ یکی از عوامل موثر در طلاق

وسائل ـ اکنون از نظر نسبت طلاق به ازدواج، آمار نگران کننده 30 درصد را رد کرده‌ایم؛ این آمار در شمال تهران بالای 40 درصد است که واقعاً نگران کننده‌ است. نگاه دین به نقش‌های جنسیتی به الگویی منجر می‌شود که الگوی دیندارانه است و وقتی از آن فاصله می‌گیریم، همین در افزایش طلاق اثر می­گذارد. در مورد اختلاط جنسی هم با توجه به اینکه دین تعریفی از ارتباط دو جنس و شاخص‌ها و الگوی مطلوب آن دارد، می‌توانیم نشان دهیم که از شاخص‌های مطلوب دینی فاصله گرفته‌ایم که با افزایش طلاق روبرو شده‌ایم.
03 خرداد 1399 : 16:02
یادداشتی از دکتر محمد حسین مختاری؛

فطرت، حلقۀ مفقودۀ زندگی مدرن در برابر پیشرفت، تجربه محوری و فنی‌گرایی

وسائل ـ فریضۀ روزه داری است که فطرتاً انسان را از خود پسندی رهایی می‌بخشد و صیروریت را در زمان و در قالب نشاط اجتماعی خاص به جامعه تزریق می‌کند و از آنجا که ساختار روزه به شدت خدامحوری را در متن خود جای می‌دهد
۵