26 خرداد 1399 : 11:58
چالش‌های دنیا در تفسیر و فراگیری ویروس کرونا
در سلسله نشست‌های مسائل تربیت دینی مطرح شد؛

چالش‌های دنیا در تفسیر و فراگیری ویروس کرونا

وسائل ـ دکتر جمیله علم الهدی اظهار داشت: در شرایط حال حاضر و در جریان فراگیری شیوع ویروس کرونا در دنیا بر اساس جهان بینی که افراد و جوامع دارند، تبیین‌ها و تفسیر‌هایی صورت می‌گیرد. که در جهان‌بینی علمی تقدم پیدا کرده است و الگوی و تبیینی که ارائه می‌شود مبتنی بر آن علم پزشکی است.
24 خرداد 1399 : 18:26
توسعه گردشگری؛ از ضروریات فعلی جامعه اسلامی
در نشست علمی تبیین شد؛

توسعه گردشگری؛ از ضروریات فعلی جامعه اسلامی

وسائل ـ حجت‌الاسلام دکتر رحیم قربانی گفت: با استناد به آیات قرآن کریم و روایات ائمه معصومین (ع)، توسعه و پیشرفت گردشگری از ضروریات فعلی جامعه اسلامی است.
24 خرداد 1399 : 17:52
کتاب «تنوع و تمدن در اندیشه اسلامی»
به همت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر می‌شود؛

کتاب «تنوع و تمدن در اندیشه اسلامی»

وسائل ـ کتاب «تنوع و تمدن در اندیشه اسلامی» تألیف حجت الاسلام حبیب الله بابایی به همت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر می‌شود.
24 خرداد 1399 : 17:01
مبانی فقهی گردشگری و آسیب های آن
گزارش؛

مبانی فقهی گردشگری و آسیب های آن

وسائل - گردشگری، زمینه‌ساز تجلی خداوند بر انسان است، تجلی از مهمترین و سازنده ترین اصول قرآنی و روایی است که دارای نقش‌ها و کارکردهای عمیق تربیتی، اعتقادی، ایمانی و اجتماعی بر روی انسان و جامعه است و باید اقرار کرد که تا حدود بسیار، به این اصل و کارکردهای آن توجه جدی علمی و عملی صورت نگرفته است.
22 خرداد 1399 : 12:59
مکتب امام خمینی / ۲۳

یادداشت | ترسیم اندیشه امام خمینی (ره) در چارچوب نفی سلطه‌پذیری و سلطه‌جویی

وسائل ـ امام خمینی (ره) در اولین سند مکتوب خود، مساله اصلاحات اجتماعی، خفقان سیاسی، استعمارستیزی و استقلال خواهی و مقابله با وابستگی‌های بین المللی ملت ایران را بیان کرده و همه را دعوت می‌کند تا از منافع شخصی و فردی دست بردارند.
21 خرداد 1399 : 13:56
بازگشت انسان به سوی دین، در جهان پساکرونا
از سوی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران مطرح شد؛

بازگشت انسان به سوی دین، در جهان پساکرونا

وسائل ـ عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: شرور نه فرصت هستند و نه تهدید. بلکه شرور یک ظرفیت و امکان است و این اختیار و اراده انسان است که این ظرفیت را به تهدید تبدیل کند یا فرصت. در جهان پساکرونا انسان بازگشت به دین خواهد داشت و روحانیون وظیفه دارند این نگاه معنوی را تقویت کنند. باید به صورت دائم و پیوسته، همبستگی بین مردم و انگیزه های دینی و معنوی را به مردم یادآوری کنیم.
17 خرداد 1399 : 18:06
بررسی حکم استفاده از پیام رسان خارجی با وجود جایگزین داخلی
در گفتگویی مطرح شد؛

بررسی حکم استفاده از پیام رسان خارجی با وجود جایگزین داخلی

وسائل ـ حجت الاسلام کهوند اظهار داشت: حکم اولیه‌ ورود به سرویسی که جایگزین داخلی دارد، حرام است. این حکم استثنا دارد. از باب ضرورت می‌شود وارد شد. مثل کتب ضالّه می‌ماند که خرید و فروش و نگه‌داری‌اش حرام است. اما یکسری از افراد مثل عالمان دینی استثنا می‌شوند؛ یعنی می‌توانند بخرند، می‌توانند نگهداری کنند و بخوانند. البته برای اینکه ردّیه‌ای بر آن بنویسند.
16 خرداد 1399 : 16:34
در گفتگویی تبیین شد؛

راه جلوگیری از تحریف اندیشه امام (ره)

وسائل ـ احمد جهان بزرگی، عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: تحریف امام یکی از مسائلی است که باید حتماً به آن توجه داشته باشیم، چون باعث می‌شود جوانان ما به اهداف صحیحی که امام می‌خواستند دست پیدا نکنند. نکته دیگر نهادینه کردن منش امام هست که این مسئله با پیاده کردن آرمان‌های حضرت امام (ره) در جامعه اتفاق می‌افتد. مثلاً دفاع از مستضعفین و محرومین جامعه که از آرمان‌های اصلی و بلند ایشان بوده باید به خوبی در جامعه به وقوع بپیوندد تا اندیشه‌های امام در جامعه نهادینه شود.
۴