24 ارديبهشت 1396 : 16:48
ولایت و حکومت؛ حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی تبیین کرد/ جلسه 31

اثبات ولایت فقیه از طریق دلیل حسبه

پایگاه اطلاع‌رسانی وسائل- حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی با اشاره به سیره پیامبر (ص) و امام علی (ع) در خصوص امور حسبه گفت: حتی اگر برفرض هیچ دلیل محکمی از آیات و روایات برای اثبات ولایت فقیه نباشد، حسبه می‌تواند دلیلی محکم و قوی بر این باشد که اسلام سازوکاری را پیش‌بینی کرده که این سازوکار بدون نظام سیاسی، بدون تشکیلات و بدون ساختار، اجرایی و امکان‌پذیر نیست.
20 ارديبهشت 1396 : 16:42
ولایت و حکومت؛ حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی/ جلسه 30

تأملاتی پیرامون اثبات ولایت فقیه از طریق حسبه

پایگاه اطلاع‌رسانی وسائل- حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی با طرح مقدمات و مفاهیم حسبه، گفت: برای اثبات ولایت فقیه حتی اگر هیچ آیه و روایتی نداشته باشیم، از مسیر و دلیل حسبه می‌توان ولایت فقها را ثابت کرد.
17 ارديبهشت 1396 : 11:21
ولایت و حکومت؛ حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی/ جلسه 29

فقیه بهترین فرد برای اداره امور دین و دنیای مردم است

پایگاه اطلاع‌رسانی وسائل- حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی با اشاره به نظرات مرحوم نراقی پیرامون ولایت فقیه، گفت: با توجه به اینکه باید جامعه دینی دارای سرپرست باشد، فقیه بهترین فرد برای اداره امور دینی و دنیوی مردم است.
10 ارديبهشت 1396 : 19:01
ولایت و حکومت؛ حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی/ جلسه 28

کنکاشی پیرامون نظرات و دلایل مرحوم نراقی در اثبات ولایت فقیه

پایگاه اطلاع‌رسانی وسائل- حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی گفت: بر اساس نظر مرحوم نراقی اولاً فقها مانند ائمه(ع) ولایت دارند و دوم اینکه این ولایت حداقلی نیست؛ یعنی گسترده بوده، عمومیت دارد و همه حوزه‌ها را دربر می‌گیرد.
09 ارديبهشت 1396 : 17:38
ولایت و حکومت؛ حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی/ جلسه 27

اصل ولایت فقیه به قرآن و اهل بیت متصل است

پایگاه اطلاع‌رسانی وسائل- حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی گفت: مرحوم نراقی مؤسس بحث ولایت فقیه نیست بلکه مفصِّل و تفصیل‌دهنده این بحث است؛ زیرا اصل ولایت فقیه به قرآن و اهل بیت (ع) متصل است.
01 ارديبهشت 1396 : 20:20
ولایت و حکومت؛ حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی/ جلسه 26

ولایت فقهای منصوب ائمه تا زمان ظهور امام عصر تداوم دارد

پایگاه اطلاع‌رسانی وسائل- حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی با بیان اینکه فقیه جامع‌الشرایط در قضاوت و ولایت منصوب امام معصوم است، افزود: ولایت فقها در عصر غیبت تا زمان ظهور امام عصر (عج) ادامه دارد.
27 فروردين 1396 : 19:05
ولایت و حکومت؛ حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی/ جلسه 25

مشهوره ابی خدیجه از منظر حضرت امام(ره) بر ولایت فقیه دلالت دارد

پایگاه اطلاع‌رسانی وسائل- حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی با اشاره به مشهوره ابی خدیجه گفت: نظر حضرت امام(ره) بر این است که این روایت می‌خواهد دو نکته را بگوید؛ صدر روایت مربوط به قضاوت و منازعات حقوقی بوده و ذیل روایت در مورد منازعات سیاسی و اجتماعی و بین‌المللی است که مدیریت آن مسائل بر عهده ولی فقیه است.
26 فروردين 1396 : 19:11
ولایت و حکومت؛ حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی/ جلسه 24

صاحب جواهر معتقد بود کسی که ولایت فقیه را قبول نکند گویی طعم فقه را نچشیده است

پایگاه اطلاع‌رسانی وسائل- حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی گفت: مشهور و غالب فقها و علما در طول تاریخ اسلامی قائل به ولایت فقیه بوده‌اند و اگر هم عده‌ای مخالف‌ بوده‌اند، مخالف اصل آن نبوده‌اند بلکه مخالف گستردگی و مطلقه بودن آن بوده و گفته‌اند بله فقیه ولایت دارد؛ اما به این وسعت و گستردگی نیست.
20 فروردين 1396 : 18:25
ولایت و حکومت؛ حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی/ جلسه 23

برداشت فحول فقیهان از روایت عمر بن حنظله عمومیت ولایت فقها است

پایگاه اطلاع‌رسانی وسائل- حجت‌الاسلام و المسلمین یعقوبی گفت: عموم فحول فقها ما که به روایت مقبوله عمر بن حنظله استدلال و تمسک کرده‌اند، تصریح کرده‌اند که برداشت آنها از عبارت «فانی جعلته علیکم حاکما» در این روایت، عمومیت ولایت فقها است.
15 فروردين 1396 : 17:41
ولایت و حکومت؛ حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی/ جلسه 22

فتاوای آیت‌الله خویی بر پذیرش ولایت مطلقه فقیه دلالت دارد

پایگاه اطلاع‌رسانی وسائل- حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی گفت: از فتاوای آیت‌الله خویی در کتاب منهاج الصالحین که آخرین کتاب ایشان بوده و نظریه نهایی این عالم محسوب می‌شود می‌توان چنین نتیجه گرفت که ایشان ولایت مطلقه فقیه را پذیرفته است.
۴