04 مرداد 1396 : 18:08
ولایت و حکومت؛ حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی/ جلسه 41

تشریح نقش بیعت در مشروعیت امامت و ولایت

پایگاه اطلاع‌رسانی وسائل- حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی با بیان اینکه بیعت در مشروعیت ولایت نقش ندارد؛ زیرا مشروعیت ولایت امری الهی است، افزود: بیعت علت ولایت و نفوذ ولایت نیست؛ بلکه زمینه پذیرش امامت و ولایت است.
01 مرداد 1396 : 14:27
ولایت و حکومت؛ حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی/ جلسه 40

تأملاتی در باب شبهه ولایت یا وکالت فقیه

پایگاه اطلاع‌رسانی وسائل- حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی گفت: وکالت، قرارداد و عقدِ جایز است؛ اما ولایت، قرارداد طرفینی و عقد جایز نیست، این‌جور نیست که مردم در آن نقش داشته باشند بلکه ولایت ریشه نصب و جعل الهی دارد.
29 تير 1396 : 14:34
ولایت و حکومت؛ حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی/ جلسه 39

ولایت مطلقه فقیه از احکام اولیه اسلام است

پایگاه اطلاع‌رسانی وسائل- حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی گفت: همان‌گونه که امام راحل هم تأکید کرده ولایت مطلقه فقیه یکی از احکام اولیه اسلام بوده و مقدم بر تمام احکام فرعیه حتی نماز و روزه و حج است.
25 تير 1396 : 13:14
ولایت و حکومت؛ حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی/ جلسه 38

ولایت مطلقه فقیه قدمتی به درازای تاریخ فقه دارد

پایگاه اطلاع‌رسانی وسائل- حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی با اشاره به عبارات و کلمات فقهای قدیم پیرامون ولایت مطلقه فقیه، افزود: برخلاف برخی اظهارات نادرست، بحث ولایت و ولایت مطلقه فقیه امر جدیدی نیست؛ بلکه این موضوع از همان ابتدا با تعابیر مختلف در کلام فقها و علما وجود داشت.
11 تير 1396 : 12:57
ولایت و حکومت؛ حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی/ جلسه 37

ولی فقیه سرآمد فضل علمی و فضیلت عملی در دوران غیبت است

پایگاه اطلاع‌رسانی وسائل- حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی با بیان اینکه ولایت فقیه مانع دیکتاتوری و استبداد است، افزود: هر جا جهل علمی و جهالت عملی باشد در آنجا زمینه زورگویی و ستم هست؛ اما فقیه فضل علمی و فضیلت عملی دارد در نتیجه جای ظلم و استبداد نیست.
16 خرداد 1396 : 17:50
ولایت و حکومت؛ حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی/ جلسه 36

تبیین و تشریح شبهه تزاحم فقها در اجرای امور حسبه

پایگاه اطلاع‌رسانی وسائل- حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی با بیان اینکه برای عهده‌دار شدن امور حسبیه اعلمیت فقیه شرط نیست، افزود: اگر مجتهدی امور حسبیه را متکفل و عهده‌دار شد بقیه فقها نمی‌توانند به این دلیل که از او اعلم هستند مانع از کار وی شوند؛ زیرا در امور حسبه اعلمیت شرط نیست.
11 خرداد 1396 : 12:44
ولایت و حکومت؛ حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی/ جلسه 35

مدیریت امور حسبیه برای فقیه قدر متیقن است

پایگاه اطلاع‌رسانی وسائل- حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی با بیان اینکه فقیه برای تصدی مسؤولیت امور حسبه اولویت دارد، افزود: مدیریت امور حسبیه برای فقیه قدر متیقن است؛ یعنی شکی در آن نداریم و تا فقیه باشد نوبت به دیگران نمی‌رسد؛ مگر اینکه فقیه به کسی اذن و اجازه بدهد.
07 خرداد 1396 : 15:14
ولایت و حکومت؛ حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی/ جلسه 34

ولایت مطلقه فقیه قدمتی به درازای تاریخ فقه دارد

پایگاه اطلاع‌رسانی وسائل- حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی با اشاره به عبارات و کلمات فقهای قدیم پیرامون ولایت مطلقه فقیه، گفت: برخلاف برخی اظهارات نادرست، بحث ولایت و ولایت مطلقه فقیه امر جدیدی نیست؛ بلکه این موضوع از همان ابتدا با تعابیر مختلف در کلام فقها و علما وجود داشته است.
31 ارديبهشت 1396 : 16:24
ولایت و حکومت؛ حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی مطرح کرد/ جلسه 33

مرحوم نایینی معتقد بود ما می‌توانیم اسلام حکومتی و انقلابی داشته باشیم

پایگاه اطلاع‌رسانی وسائل- حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی با اشاره به اینکه مرحوم نائینی نظریات بسیار خوبی در مسائل سیاسی و حکومتی اسلام داشت گفت: مرحوم نائینی در حقیقت توانمندی فقه را به نمایش گذاشت؛ یعنی کاری کرد که به حوزه‌های علمیه ثابت کند ما می‌توانیم بر اساس قواعدی که اسلام به ما داده، اسلام پویا، حکومتی و انقلابی داشته باشیم.
29 ارديبهشت 1396 : 20:21
ولایت و حکومت؛ حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی/ جلسه 32

فقیه شایسته‌ترین فرد برای عهده‌دار شدن امور حسبیه است

پایگاه اطلاع‌رسانی وسائل- حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی با بیان اینکه فقیه شایسته‌ترین فرد برای عهده‌دار شدن امور حسبیه است، گفت: آن دسته از امور حسبه که جزء معروفات اخلاقی و رفتاری است را همه انجام می‌دهند؛ اما معروف‌هایی هست که از اخلاق گذشته و بالاتر است و جنبه حکومتی و اجرایی و اقتداری دارد که در این‌گونه موارد باید ولایت و حکومت پشت آن باشد که انجام بگیرد.
۳