02 تير 1397 : 15:02
آیت‌الله اراکی/ جلسه 50

فقه سیاسی| ویژگی و نسبت ایمان تصدیقی و تسلیمی در قرآن

وسائل ـ ایمان دو مرحله دارد؛ یکی ایمان با تصدیق قلبی، اما بدون عمل و اطاعت؛ یعنی تصدیق هست، اما تسلیم نیست؛ به این معنا که در درون علم دارند به اینکه حق با خدا و رسول است و صدقِ خدا و صدق رسول برای آن‌ها با دلیل و برهان محرز است و می‌دانند رسول راست می‌گوید، اما با او مخالفت می‌کنند.
28 خرداد 1397 : 17:17
آیت‌الله اراکی/ جلسه 49

فقه سیاسی| ائمه اطهار و پیامبران الهی ادعای فرمان و حکومت داشتند

وسائل ـ ائمه اطهار علیهم السلام و قبل از آن‌ها رُسُل همه برای فرمان آمده‌اند، چطور شما می‌گویید انبیای بنی‌اسرائیل و حضرت موسی علیهم السلام حکومت نداشته‌اند و ادعای حکومت نکرده‌اند و فقط اسلام ادعای حکومت دارد؟! آخر این روایتی که می‌گوید «کانت بنو إسرائیل تسوسهم الأنبیاء، کلما هلک نبی خلف نبی» را ندیدید؟ آیه کریمه قرآن را نخوانده‌ای؟
24 خرداد 1397 : 13:02
آیت‌الله اراکی/ جلسه 48

فقه سیاسی| تکلیف در زمان عدم دسترسی به فقیه

وسائل ـ با توجه به وجوب تعیین حاکمی که اداره امور را به دست بگیرد و نظم عادلانه را در جامعه بر پا کند؛ وقتی شرط فقیه میسر نیست اصل وجوب که منتفی نمی‌شود اما این شرط به لحاظ معذوریت و به لحاظ اینکه مقدور نیست مانند سایر واجبات است ولی بقیه شروط را باید رعایت کنیم و به سراغ کسی می‌رویم که سایر شرایط را داشته باشد.
20 خرداد 1397 : 15:22
آیت‌الله اراکی/ جلسه 47

فقه سیاسی| ضرورت عقلی وجود حاکم عادل در حکومت اسلامی

وسائل ـ با فقدان فقیه کاملِ مطلقِ جامع‌الشرایط؛ عقل حکم به ضرورت وجود یک حاکم عادل می‌کند؛ جامعه بدون حاکم نمی‌تواند باشد، حالا اگر دسترسی به فقیه جامع‌الشرایط نبود؛ در صورت عدم دسترسی به منصوب از سوی خدای متعال تعیین کسی که بتواند بین مردم حکم کند و حکم او نافذ هم باشد، از باب حکم ثانوی ضروری است.
19 خرداد 1397 : 17:26
آیت‌الله اراکی/ جلسه 46

نظام سیاسی اسلام| تفاوت اجتهاد مطلق و متجزی در صحت فهم کلام ائمه

وسائل ـ مدرس خارج فقه حوزه علمیه در درس ولایت‌فقیه خود گفت: احاطه بر تمام روایات و اجتهاد در تمام روایات، در صحتِ استنباط در فهم احکام ائمه اطهار در همان بخش که اجتهاد متجزی در آن بخش مجتهد است دخیل است.
06 خرداد 1397 : 15:59
آیت‌الله اراکی/ جلسه 45

بررسی ولایت یا عدم ولایت مجتهد متجزی

وسائل ـ مدرس حوزه علمیه قم در درس ولایت فقیه و نظام‌سازی خود به ادامه بحث دلایل ولایت مجتهد متجزی بر اساس روایات پرداخت.
02 خرداد 1397 : 13:04
آیت‌الله اراکی/ جلسه 43

نظام سیاسی اسلام| بررسی تفاوت‌های حدیث شیعی و غیرشیعی

وسائل ـ کثرت سؤالی که در روایت بحث مذموم است؛ قاعدتا مربوط به وقت و موضوعی است که جای سؤال در آن نیست، زیرا آن را بیان کرده‌اند، اما اگر اگر سؤال استفهامی باشد، این سؤال مورد تأیید و تأکید شارع است.
08 ارديبهشت 1397 : 12:21
آیت‌الله اراکی/ جلسه 39

نظام سیاسی اسلام| اعلمیت در فقه کلان مقدمه فقه فرمانروایی و مدیریت جامعه است

وسائل ـ ملاکِ اعلمیت، اعلمیت در فقهِ فرمانروایی و فقه مدیریت جامعه؛ فقه نظام و فقه کلان است؛ البته باید در همه فقه عالم باشد، اما اعلمیتش باید در این رشته باشد؛ لذا اگر دو فقیه داشتیم که یکی در فقه خرد و دیگر در فقه کلان اعلم بود؛ فقیه اعلم در فقه کلان بر فقیه أعلم در فقه خرد مقدم می‌شود.