13 آذر 1397 : 14:36
یادداشت| بررسی نگاه فلسفه غرب به حیوانات و مقایسه آن با اسلام

یادداشت| بررسی نگاه فلسفه غرب به حیوانات و مقایسه آن با اسلام

وسائل ـ این یادداشت به‌صورت مختصر توضیح می‌دهد دین اسلام قابلیت‌هایی بسیار قابل‌توجه برای پایین آوردن مصرف گوشت، زدودن رنج و درد از حیوانات، منع شکار حیوانات و بهبود وضعیت محیط‌ زیست دارد. این قابلیت‌ها در متون دینی دیگر ادیان موسوم به ابراهیمی وجود ندارند. با توجه به بحران فعلی محیط‌ زیست و با استفاده از منابع روایی و فقهی حتی می‌توان از باب احکام ثانویه مصرف گوشت حیوانات حلال‌گوشت را در موارد بسیاری تحریم نمود و این حکم در سطحی وسیع می‌تواند به بهبود وضعیت آب و هوایی و کمک به بقای حیات‌وحش منجر شود.
13 آذر 1397 : 13:02
از عرصه‌های فقهی بازی‌های رایانه‌‌ای تا مؤلفه‌های ورود فقیه به فضای مجازی

از عرصه‌های فقهی بازی‌های رایانه‌‌ای تا مؤلفه‌های ورود فقیه به فضای مجازی

وسائل ـ حجت‌الاسلام والمسلمین خادمی‌کوشا گفت: بحث فقه بازی‌های رایانه‌ای به‌طور کلی وارد بحث فضای مجازی نمی‌شود؛ بلکه گرایشی از آن است و بحث فضای مجازی بسیار گسترده‌تر و دارای مسایل متعدد است که می‌توانیم، قالب‌های کلی آن را عرض کنیم که یک فقیه برای ورود به این عرصه نیاز به چه توانایی‌هایی دارد.
13 آذر 1397 : 12:58
مسأله بیمه نیاز به شورای فقهی دارد
به مناسبت 13 آذرماه «روز بیمه»؛

مسأله بیمه نیاز به شورای فقهی دارد

وسائل ـ حجت الاسلام والمسلمین شاهرودی گفت: آن زمان که مرحوم صاحب عروه استفتاء را در باب بیمه پاسخ داد، باید بحث‌های استدلالی را در این باره پیش می‌بردیم. امروزه می‌بینیم که بحث‌های صورت گرفته در باب اجاره چقدر زیاد است؛ اما در باب بیمه بحث‌های استدلالی کم است! پرداختن به مسئلۀ بیمه از ضرورت عصر جدید به شمار می‌آید.
11 آذر 1397 : 16:58
فقه مستحدثه| بررسی رابطه بیوتروریسم و تراریخته
حجت الاسلام والمسلمین غرویان/ ۱۷

فقه مستحدثه| بررسی رابطه بیوتروریسم و تراریخته

وسائل ـ حجت الاسلام والمسلمین غرویان گفت: یکی از دلائلی که برخی از ترویج تراریخته منع می‎کنند، منجر شدن توسعه تراریخته به مسئله «بیوتروریسم» است، ولی متأسفانه این دلیل نیز یکی از دلائلی است که پشت‎پرده‌های سیاسی در آن دخیل است و الّا خطری که از حیث بیوتروریسم در تراریخته وجود دارد در بسیاری دیگر از فناوری‎های نوظهور نیز موجود است در حالی‎که در آن موارد منعی از آقایان صادر نشده است.
03 آبان 1397 : 22:50
نشست تخصصی| گرایش های دوگانه در مواجهه با مسائل مستحدثه
نشست تخصصی «تعامل حوزه علمیه با دانشگاه در حل مسائل مستحدثه»؛

نشست تخصصی| گرایش های دوگانه در مواجهه با مسائل مستحدثه

 وسائل- عضو هیأت علمی مرکز تخصص آخوند خراسانی گفت: جریانی است که مایل است در مقابل این موضوع به نحو بنیادین و ریشه ای و رادیکال موضع بگیرد و قرار نیست که به سادگی بپذیرد که شبیه سازی علم است و نمی توان جلوی پیشرفت را گرفت و ما هم به سراغ توسعه می رویم و راهش این است که یکسری اصول مانند اصاله الحلیه و اصاله البرائه داریم که این اصول راه را باز کرده است و مایل نیستیم به وجوه بنیادی تر مسئله و ریشه ها و احکامی فکر کنیم.
21 خرداد 1397 : 18:03
حجت الاسلام آل بویه / 2

مسائل مستحدثه|بررسی حکم سقط جنین

وسائل ـ سقط جنین از منظر شرع مبین اسلام حرام بوده و تنها موارد خاصی همچون عسر و حرج، بیماری منجر به فوت مادر و نیز ناراحتی های روانی و مشقت فراوان آن موجب رافع این حرمت خواهد بود.
27 ارديبهشت 1397 : 16:24
در کنگره بین المللی نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی ـ کمیسیون فقه و اصول مطرح شد

نشست علمی| امروزه طیف گسترده‌ای از جامعه درگیر مسائل تغییر جنسیت هستند

وسائل – حجت الاسلام محمد مهدی کریمی‌نیا، مسئله تغییر جنسیّت را یکی از مسائل مستحدثه عنوان کرد و گفت: امروزه طیف گسترده‌ای از جامعه نظیر خنثی‌ها، ترانس‌ها، مراکز قضائی و پزشکی درگیر این مسئله هستند و برخی از فقهاء که در این مسئله ورود کرده‌اند به فتوای حرمت یا جواز بسنده کرده‌اند در حالی‌که احکام وضعی حول این موضوع بسیار گسترده است و لازم است به آن پرداخته شود.
16 اسفند 1396 : 16:54
مدیر گروه فقه مرکز ملی پاسخگویی به سئوالات دینی:

فقه به مسائل تراجنسی‌ها پاسخ مناسب داده است

وسائل - مدیر گروه فقه مرکز ملی پاسخگویی به سئوالات دینی گفت: مسائل فقهی و شرعی بسیاری درباره افراد ترا جنسی (ترنس‌ها) و عمل تغییر جنسیت مطرح است که فقه اسلامی در کشور به آنها پاسخ مناسب داده است.
۳