03 اسفند 1396 : 22:30
حجت الاسلام والمسلمین خسروپناه:

حوزه انقلابی در کنار فقه احکام رفتاری باید به فقه موضوعات مستحدثه بپردازد

وسائل - رئیس مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه گفت: حوزه انقلابی باید در کنار فقه احکام رفتاری به فقه احکام موضوعات مستحدثه و فقه احکام راهبردی و ساختاری بپردازد تا بتواند موفق باشد.
21 بهمن 1396 : 12:04
معرفی کتاب؛

مجسمه سازی و تصویر در فقه شیعی

وسائل- حجت الاسلام و المسلمین سید عباس کریمی(حسینی) در مقدمه ی این اثر جدید خود آورده است: از آنجا که مباحثات علمی، مطالب را پربار می کند، این کتاب پس از اتمام، در لجنه ی علمی(متشکّل از جمعی از فضلا و اساتید سطح عالی و محقّقین) ارائه گردید و نویسنده از پیشنهادها و انتقادات ایشان، بهره مند شد.
18 بهمن 1396 : 18:02
درس خارج / آیت الله محسن غرویان / جلسه 9

نقد و رد نظرات آیت الله تبریزیان در خصوص محصولات تراریخته

وسائل _ حجت الاسلام غرویان: ما باید به نظر کارشناسان این فن اعتماد بکنیم، این که بیایم دیدگاه خودمان را بیان کنیم و مثلا بگوییم زردک مصرف کنید ولی هویج فرنگی نخورید و در ادامه این را ربطش بدهیم به اینکه استعمار این کار را کرده است، این ها بعضا مقداری ما را مورد تمسخر هم قرار می دهند، می گویند این حرف ها چیست که می زنید؟ این را باید مقداری دقت کنیم.
04 بهمن 1396 : 19:47
مسائل مستحدثه/ آیت الله سیفی مازندرانی

مشروعیّت مذاکره با اذن ولی امر تحقق پیدا می‌کند| فقه باید به مسائل مستحدثه پاسخگو باشد

وسائل- آیت الله سیفی مازندرانی گفت: فقه فعّال وقتی که بنیان‌گزار ولایت فقیه شد، ثمره خواهد داد و ثمره‌اش این است که در همه شئون از جمله مذاکرات سیاسی خواهد فهمید که مشروعیّت مذاکره با اذن ولی امر تحقق پیدا می‌کند.
02 بهمن 1396 : 15:22
درس خارج فقه اصلاح ژنتیک (فقه تراریختگی)حجت الاسلام محسن غرویان / جلسه 6

حدود فقهی قاعده لاضرر

وسائل ـ استاد غرویان ضمن اشاره به ادله فقهی موافقین و مخالفین استفاده از محصولات تراریخته گفت: عده ای از علما که مخالفت با این بحث تراریختگی را مطرح کرده اند روی این موضوع می گویند که: این محصولات احتمالا ضررهایی برای بشر داشته باشد که در دراز مدت آشکار می شود و خودش را نشان می دهد، بنابر این ما باید جلوی این کار را بگیریم و این کار جایز نیست و حرام است بخاطر دفع ضرر محتم.
01 بهمن 1396 : 22:53
در یادداشتی تبیین شد

هستی شناسی متعلّق حکم در مسائل فقه مستحدثه

وسائل - در بسیاری از علوم، به کارگیری یک نام در تسمیه برخی از نهادهای موجود در آن علم، منجر به خلط مفاهیم در آن علم می شود. متأسفانه علم اصول فقه نیز از گزند این خلط در امان نبوده و به کارگیری عنوان «موضوع» به جای عناوینی همچون «مصداق» و «متعلّق» باعث اشتباهاتی زیادی در رابطه با جعل قواعد و برداشت ناصحیح متعلّمین شده است.
28 دی 1396 : 18:50
در یادداشتی تبیین شد:

حقایقی پیرامون محصولات ترا ریخته

وسائل - از دیرباز تولیدکنندگان محصولات کشاورزی سعی در بهینه کردن محصولات با روش‌های مختلف بودند ولی این روش‌ها همواره در طبیعت رخ می‌داد و ممکن بود حتی به‌خودی‌خود رخ دهد مثل پیوند محصولی با محصول دیگر؛ اما با پیشرفت علم درزمینه ژنتیک و دسترسی به ماهیت ذرات که همان ژن محصول است بشر توانست تغییرات موردنظر خود را در ژن بذرهای محصولات کشاورزی ایجاد نماید تا جایی که بتواند گیاهی را که هرگز در شرایط عادی نمی‌تواند در زمین شور کاشت شود تولید کند، به این محصولات ترا ریخته گفته می‌شود.
28 دی 1396 : 17:55
در یادداشتی تبیین شد:

واکاوی فقه بیمه

وسائل - زندگی، سلامت و دارایی انسان همواره در معرض حوادث و خطرات مختلفی قرار داشته که بیم مقابله با این خطرات، انسان ها را به مقابله و تمهید جهت پیشگیری و جبران خسارت احتمالی فراخوانده و در طول زندگی بشری روش هایی برای این امر در نظر گرفته شده است.
24 دی 1396 : 13:45
در یادداشتی تبیین شد:

تغییر جنسیّت و مساله ارث

وسائل - واژه تغییر جنسیت در اصطلاح پزشکی با معنای لغوی و آن چه میان مردم شایع است تفاوت چندانی نداشته به گونه ای که زن به مرد و یا برعکس تبدیل گردد و نیز تبدیل خنثی و یا دوجنسی به یکی از دو جنس مرد یا زن به معنای تغییر جنسیت است.
۴