vasael.ir

کد خبر: ۸۸۹۹
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۰ - 12 July 2018

معرفی مقاله| کارویژه های حزب در حکومت اسلامی از دیدگاه رهبر معظم انقلاب

وسائل- در اندیشه رهبر معظم انقلاب حزب یک امر ضروری است؛ زیرا یک نیروی فعال بدون تشکل و سازماندهی سیاسی امکان ندارد بتواند کارش را انجام دهد لذا ایشان نقیصه بزرگ مبارزات تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی را نبود حزب و تحزب می داند.

به گزارش خبرنگار وسائل، حزب و تحزب در نظام های سیاسی امروزه جایگاه خطیر را به خود اختصاص داده است، به گونهای که نقش اساسی در برخی دموکراسیهای نوین به عهده احزاب می باشد و آنها هستند که سرنوشت سیاسی جوامع و مردم را تعیین می کنند. حتی تحزب و توسعه در برخی جوامع در هم گره خورده اند و بدون تحزب نه تنها توسعه سیاسی بلکه توسعه اجتماعی و اقتصادی نیز دچار اختلال می گردد. در نظام جمهوری اسلامی از آنجا که برای مردم در حکومت اسلامی نقش مهمی ترسیم شده و مبتنی بر مردم سالاری دینی می باشد، احزاب می توانند نقشی اساسی و بنیادین ایفا نمایند از این رو ناصر جمال زاده؛ دانشیار دانشگاه امام صادق و مهدی خزاعی در مقالهای با عنوان «کارویژه‎های حزب در حکومت اسلامی از دیدگاه رهبر معظم انقلاب» به این سؤال پاسخ می دهند که کارویژه های حزب در نظام اسلامی از دیدگاه رهبر معظم انقلاب چیست؟ نسبت این کارویژه ها با کارویژه های مطرح برای احزاب در اندیشه سیاسی عرفی چگونه است؟

ضرورت و اهمیت حزب در سیره علمی و عملی رهبر معظم مشهود است. پیگیری تاسیس حزب در دوران خفقان رژیم پهلوی و تأسیس حزب جمهوری اسلامی به همراه یاران خویش و قبول مسئولیت دبیر کلی این حزب نشان از اهتمام ایشان به حزب و تحزب می باشد. در اندیشه سیاسی ایشان نیز بر ضرورت حزب تاکید شده است. از دیدگاه ایشان یک نیروی فعال بدون تشکیل و سازماندهی سیاسی امکان ندارد بتواند کارش را انجام بدهد. حتی تدوام انقلاب نیز بدون حزب امکان نخواهد داشت. از سوی دیگر ایشان با تبیین سیره معصومین در امر تحزب، اهمیت حزب را به سیره سیاسی اهل بیت نیز پیوند می زنند.

در اندیشه رهبر معظم انقلاب می توان کارویژه های حزب در دو دسته کارویژه های ایجابی و سلبی تقسیم نمود. کارویژه های ایجابی عبارتند از: کارویژه های تربیتی، هدایتی، تحکیم وحدت و کارویژه های حکومتی.

کارویژه های تربیتی حزب در پی کانال کشی حزب برای هدایت های فکری و کاردسازی تحقق می یابد، حال می تواند هدایت در زمینه فکر سیاسی یا دینی باشد که در نتیجه آن حزب بر آگاهی و ایمان مردم می افزاید. مصادیق گوناگون کارویژه های تربیتی شامل بالفعل کردن نیروهای بالقوه و شتاب دادن به نیروهای کند می باشد. الزامات کارویژه های تربیتی عبارتند از: رعایت تقوا و تقویت معنویت و التزام به ارزشهای اسلامی و انقلابی. کارویژه هدایت به عنوان دومین بخش از کارویژه های ایجابی احزاب به معنای بسیج نمودن نیروها در یک هدف مشخص و جهت دادن به آنها و تغذیه مستمر محتوا و خوراک مغزی به ایشان می باشد. اقناع فکری و پرهیز از ایجاد جذابیت های دروغین از الزامات کارویژه هدایت می باشد.

تحکیم وحدت کارویژه دیگر احزاب می باشد. از دیدگاه رهبر معظم انقلاب تحزب با وحدت نه تنها تنافی ندارد بلکه بدون وجود حزب تفرقه افکنان بهتر می توانند وحدت جامعه را از بین ببرند. ضامن تداوم وحدت در جامعه یک حزب مومن فعال و متشکل است. از الزامات کارویژه تحکیم وحدت پرهیز از تفرقه و تزاحم و لزوم رفاقت و انس میان احزاب می باشد.

الزامات کارویژه های حکومتی عبارتند از: دشمن شناسی و دشمن ستیزی، قانونگرایی، التزام به روحیه ی جهادی و نوآوری و ابتکار.

کسب قدرت کارویژه سلبی احزاب در اندیشه رهبر معظم انقلاب می باشد. احزابی که «باشگاه هایی برای کسب قدرت» و به نوعی تقلیدی از احزاب کنونی غربی می باشند، در اندیشه رهبر معظم انقلاب به عنوان حزب نامطلوب از آن یاد می شود.

این مقاله در مجله علمی پژوهشی «پژوهش های انقلاب اسلامی» زمستان 95 شماره 19 ص 131-165 به چاپ رسیده است.

برای مشاهده اصل مقاله می توانید از اینجا دانلود کنید./209/ف

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها
پر بحث ها
آخرین اخبار
پرطرفدارها
اوقات شرعی
۲۹ / ۰۳ /۱۳۹۸
قم
اذان صبح
۰۴:۰۷:۱۰
طلوع افتاب
۰۵:۵۳:۲۱
اذان ظهر
۱۳:۰۸:۱۹
غروب آفتاب
۲۰:۲۲:۰۶
اذان مغرب
۲۰:۴۱:۴۶