vasael.ir

کد خبر: ۸۳۹۱
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۷:۵۹ - 17 May 2018
معرفی کتاب؛

معرفی کتاب| جامعه شناسی فقه

وسائل - کتاب جامعه شناسی فقه اثری از پژوهشگر ارجمند، برادر فاضل حسامی است که توسط انتشارات مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) برای نخستین بار در سال 1389 در قطع وزیری حاوی 175صفحه و به صورت شومیز به چاپ رسیده است.

به گزارش وسائل – کتاب جامعه شناسی فقه ارائه طرحی نو و زاویه‌ای جدید در جامعه شناسی دین برای دفاع از احکام نورانی اسلام بوده است لذا جهت گیری اثر به سمت پاسخ گویی(با استفاده از رویکرد کارکردگرایی) به این سؤال است که چرا اسلام برخی از احکام مربوط به حوزه خانواده را که قبل از اسلام در بین عرف رواج داشته، امضاء نموده است.

لازم به ذکر است این کتاب پژوهشی است در قلمرو جامعه شناسی فقه و دین که به بررسی جامعه شناختی احکام امضایی اسلام با تاکید بر احکام مربوط به خانواده پرداخته است.

هدف اصلی نویسنده ارائه طرحی نو و زاویه‌ای جدید در جامعه شناسی دین برای دفاع از احکام نورانی اسلام بوده است لذا جهت گیری اثر به سمت پاسخ گویی(با استفاده از رویکرد کارکردگرایی) به این سؤال است که چرا اسلام برخی از احکام مربوط به حوزه خانواده را که قبل از اسلام در بین عرف رواج داشته، امضاء نموده است.

 

فصل بندی کتاب

این کتاب دارای یک مقدمه، چهار فصل و فهرست منابع می‌باشد. در فصل اول با عنوان احکام امضایی خانواده، نویسنده دوازده حکم از این قبیل احکام را بیان و معرفی می‌کند؛ احکامی مانند: ازدواج دائم، ازدواج موقت، تعدد زوجات، منع ازدواج با محارم، مهریه، انواع ازدواج‌های ممنوع، طلاق و انواع آن، عدّه، زنا، حکم رجم در زنای محصنه، وصیت و ارث.

 

فصل دوم 

در فصل دوم به سوابق نظری موضوع پرداخته شده و در فصل سوم با عنوان چهارچوب نظری دیدگاه کارکردگرایی، ریشه‌ها، مفاهیم اصلی و بینش‌های اساسی در کارکردگرایی را بیان می‌کند.

 

فصل چهارم

نویسنده در فصل چهارم که حجم بیشتری از این کتاب را به خود اختصاص داده، به تحلیل‌های کارکردی احکام امضایی می‌پردازد. به عنوان نمونه در ذیل حکم ازدواج، از کارکردهای خانواده مانند: تأمین نیاز جنسی، تأمین نیاز عاطفی، انتظام بخشیدن به رفتارهای جنسی، تولید مثل و حفظ استمرار اجتماع بشری، مراقبت ازکودکان و سالمندان، اجتماعی کردن فرزندان، و کارکردهای هنجارهای ازدواج در اسلام بحث شده است.

 

منبع : موسسه امام خمینی

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها
پر بحث ها
آخرین اخبار
پرطرفدارها
اوقات شرعی
۲۹ / ۱۰ /۱۳۹۷
قم
اذان صبح
۰۵:۴۳:۵۹
طلوع افتاب
۰۷:۱۲:۰۹
اذان ظهر
۱۲:۱۷:۳۸
غروب آفتاب
۱۷:۲۲:۱۲
اذان مغرب
۱۷:۴۰:۳۲