vasael.ir

کد خبر: ۷۹۹۸
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۷:۵۹ - 13 March 2018
فقه الاقتصاد /استاد غرویان /جلسه 33 و 34
رسائل _ هر چه با پول بیشتر بتوان خرید کرد مقدار ارزش و قدرت خرید پول همانقدر است و هر چه قدرت خرید پول بیشتر شود، سطح عمومی قیمت پایین می آید، اما اگر قدرت خرید پول بیاید پایین سطح عمومی قیمت بالا رفته است.

به گزارش خبرنگار سرویس اقتصاد پایگاه اطلاع رسانی فقه حکومتی وسائل حجت الاسلام محسن غرویان در جلسات سی و سوم و سی و چهارم درس گفتار ربا که در تاریخ  15 و 16 آبان ماه 1396  برگزار شد انواع پول ، نقدینگی و قدرت خرید را مورد بررسی قرار داد.
حجةالاسلام غرویان در ابتدا فرق بین پول فلزی با پول کاغذی را اینگونه بیان نمود: " اگر اسکناس گوشه ای از آن پاره شود از اعتبار آن چیزی کم نمی شود ، ولی زمانی که پول طلا و نقره باشد اگر چیزی از آن کم شود از اعتبار اصلی آن کاسته می شود."
استاد حوزه علمیه قم در ادامه نقدینگی در یک جامعه را حاصل جمع اسکناس ها ، مسکوکات در دست مردم ، سپرده های دیداری و سپرده های غیر دیداری دانست و هر یک از اینها را تشریح نمود
وی در پایان افزود: علل تورم را شامل سه علت می توان دانست:

* افزایش حجم پول در دست مردم در یک جامعه .
* نابرابری عرضه و تقاضا
* افزایش سطح عمومی قیمت ها به صورت مداوم موجب تورم می شود و قدرت خرید پول را کاهش می دهد.


تقریر این دروس در ادامه می آید:

فرق بین پول فلزی با پول کاغذی: اگر اسکناس گوشه ای از آن پاره شود از اعتبار آن چیزی کم نمی شود ، ولی زمانی که پول طلا و نقره باشد اگر چیزی از آن کم شود از اعتبار اصلی آن کاسته می شود.

پول ثبتی یا تحریری:
بانک ها به اعتبار بخشی از پول های صاحبان سپرده ها  پول جدیدی را در اقتصاد خلق می کنند که به آن پول ثبتی یا چک می گویند.

چک چیست؟
 چک وسیله ای است که در معاملات به جای پول نقد استفاده می شود و وقتی کسی با چک به بانک مراجعه کند می تواند از محل موجودی صاحب چک به موجودی شما اضافه گردد. چک در واقع نوعی پول است.
مزیت استفاده از چک در معاملات این است که پول نقد در گردش کاهش پیدا می کند. گه این هم صرفه جویی در کاغذ و قطع درختان و... می شود.
در کشورهای پیشرفته دنیا امروز چک را هم کنار زده اند و کارت های اعتباری جایگزین آن شده است و حتی برای تجار کارت های اعتباری مخصوص طراحی کرده اند که این کارتها نیز صرفه جویی بیشتری دارد.

اصطلاح نقدینگی :
نقدینگی یک جامعه را وقتی بخواهند حساب کنند ، چند چیز را با هم جمع می زنند. 1. اسکناس ها 2. مسکوکات در دست مردم 3. سپرده های دیداری (سپرده ای است که مشتری هر وقت که بخواهد باید بانک در اختیار او قرار دهد مثلا شما هر گاه که بخواهید می توانید از حساب خود پول برداشت کنید) 4. سپرده های غیر دیداری ( به سپرده های مدت دار می گویند ، که مشتری پول را تا مدت معلومی در بانک می گذارد و تا زمان معین حق برداشت آن را ندارد.
یک سپرده حساب پس انداز نیز داریم ، که هر وقت مشتری بخواهد می تواند از آن پول برداشت کند ، ولی فقط صاحب دفترچه می تواند برود و از آن پول برداشت کند و فرد دیگری نمی تواند این کار را انجام دهد .

حجم پول را در یک کشور چطور بررسی می کنند ؟
اسکناس ها + مسکوکات در دست مردم + سپرده های دیداری بخش خصوصی = حجم پول
نقدینگی وسیع تر از حجم پول است.

پول چهار وظیفه در علم اقتصاد دارد :
    وسیله پرداخت در مبادلات است (نقش اصلی پول در همین مبادلات است و تسهیل مبادله می کند)
    وسیله سنجش ارزش است(یعنی هر چیز را با پول می سنجند ، ارزش نسبی کالاها را نیز با پول می سنجند)
    وسیله پس انداز و حفظ ارزش مالی است(مثلا اگر گندم را بخواهید بدهید بانک نگه دارد که بانک نگه نمی دارد) این برای نگه داری ارزش مالی شما در آینده است.
    وسیله پرداخت های آتی است (مثلا شما باید پول َآب و برق و... بدهید و پول را ذخیره می کنید که پرداخت های آتی را بعدا انجام دهید)
ارزش پول بالا و پایین می رود ، وقتی قیمت و ارزش طلا در جهان بالا و پایین برود ، ارزش پول ما نیز بالا و پایین می رود.
اهمیت پول در سه صحنه است : ما در صحنه اقتصاد سه فعال داریم : 1- تولید کنندگان (کالای تولیدی خودشان را وقتی می دهند به جای آن پول می گیرند پس پول در اینجا تاثیر دارد) 2- توزیع کنندگان (این ها نیز خدمتی به شما ارائه می دهند و در قبال آن پول می گیرند) 3- مصرف کنندگان (این ها نیز برای خرید به پول نیاز دارند که به تولید کننده بدهند)

قدرت خرید پول به چه معناست؟
هر چه با پول (مثلا یک هزار تومان) بیشتر بتوان خرید کرد مقدار ارزش و قدرت خرید پول همانقدر است. مثلا آمده است که در سال فلان با پنج هزار تومان می توانستند یک پیکان بخرند ولی الان یک لاستیک پیکان هم نمی توان خرید ، این یعنی قدرت خرید پول کم شده است.
به همین منظور اقتصاددانان یک فرمولی را طراحی کرده اند ، آنها می گویند که هر چه قدرت خرید پول بیشتر شود ، سطح عمومی قیمت پایین می آید ، اما اگر قدرت خرید پول بیاید پایین(مثلا اگر دیروز با هزار تومان پنج خودکار به شما می دادند و امروز یک خودکار به شما می دهند) در این جا می گویند سطح عمومی قیمت بالا رفته است.
برای خرید کردن اگر قدرت خرید پول بالا باشد نیاز به پول کمتری داریم و همچنین نیاز به حجم پول کمتری نیاز است و هر چه قدرت خرید پول کمتر شود حجم اسکناس ها بیشتر می شود.
تورم چیست ؟ افزایش بی رویه سطح عمومی قیمت ها ، که این سطح عمومی به معنی این است که عموم قیمت ها بالا رفته نه قیمت یک کالای خاص به دلیل خاصی. و لغت بی رویه به این معناست که افزایش قیمت بی منطق است و مثلا امروز یک قیمت است و فردا یک قیمت.

علل تورم :
    افزایش حجم پول در دست مردم در یک جامعه. تورم موجب کاهش ارزش قدرت خرید پول می شود
    نابرابری عرضه و تقاضا ، یعنی وقتی تقاضا زیاد شود و عرضه کم شود باعث تورم می شود
    افزایش سطح عمومی قیمت ها به صورت مداوم موجب تورم می شود و این قدرت خرید پول را کاهش می دهد.

سوال : آیا تورم در همه جا بد است؟
جواب : خیر ، می گویند که یک مقدار تورم مثبت و خوب است ، و یک مقدار تورم باید باشد تا سرمایه گذار و تولید کننده در کارش پیشرفت کند.

323/905/ع

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها
پر بحث ها
آخرین اخبار
پرطرفدارها
اوقات شرعی
۲۲ / ۰۹ /۱۳۹۷
قم
اذان صبح
۰۵:۳۴:۲۱
طلوع افتاب
۰۷:۰۴:۲۹
اذان ظهر
۱۲:۰۱:۰۶
غروب آفتاب
۱۶:۵۶:۲۶
اذان مغرب
۱۷:۱۵:۱۷