vasael.ir

کد خبر: ۱۶۷۵۶
تاریخ انتشار: ۱۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۳ - 01 July 2020

معرفی کتاب | سیاست داخلی و خارجی از منظر آیت‌الله العظمی خامنه‌ای

وسائل ـ این کتاب به مبانی، اهداف، اصول و الزامات نظام سیاسی اسلام از منظر مقام معظّم رهبری در پنج بخش پرداخته است.

به گزارش خبرنگار وسائل، رهبر معظّم انقلاب همواره تلاش معرفی کتاب| سیاست داخلی و خارجی از منظر آیت‌الله العظمی خامنه‌ایداشته‌اند مبانی، ارکان، اهداف، ارزشها و عناصر اساسی این نظام نوظهور را تبیین و تشریح کنند و در تفسیر این مکتب سیاسی هماره محور و کانون مباحث را اندیشه و خطّ فکری و عملی امام خمینی(رحمة‌الله‌علیه) قرار داده‌اند. در منطق ایشان جمهوری اسلامی شجره‌ی طیّبه‌ای است که ریشه‌ی آن امام است و بدون منطق و اندیشه‌ی امام معنا و مفهوم نمی‌یابد.

در این کتاب تلاش شده مباحث کلّی و مبنایی رهبر معظّم انقلاب ارائه شود. بسیاری از مباحث اصلی ایشان مربوط به حوادث و وقایعی است که در زمان خاصّی اتّفاق افتاده و زمان آن گذشته است؛ مثل بیانات و مواضع در خصوص حضور آمریکا در عراق و سقوط صدّام. این مباحث بسیار بنیادین و ریشه‌ای است و حتماً در یک کار تحلیلی باید محور بررسی قرار بگیرد امّا با ساختار کتاب حاضر، عرضه‌ی آن اشکالات و ابهاماتی را باعث میشد و روشن ساختن برخی ابعاد دست‌کم ذکر موارد و مستندات تاریخی مرتبط در پاورقی را ضروری میساخت و همین موضوع قطعاً حجم کنونی را تا دوبرابر افزایش می داد.

 

بخش اوّل: کلّیّات و مبانی

در این بخش به مباحث زیر پرداخته شده است: ضرورت حکومت در اسلام (رابطه دین و سیاست) و اهداف و ارزشها در نظام سیاسی اسلام.

 

بخش دوّم : مردم سالاری دینی

در این بخش مباحث ذیل آمده است: مفهوم و ماهیّت مردم سالاری دینی، تفاوتهای مردم سالاری دینی و غیر دینی، رابطه امام و امّت در مردم سالاری دینی و ولایت فقیه در مردم سالاری دینی.

 

فرهنگ تحزّب و رقابت سیاسی در مردم سالاری دینی

بخش سوّم: در شرایطی، نوعی از جناح بندی در مقطعی از انقلاب اسلامی شکل گرفت و در سالیان اخیر این نوع جناح بندی حالتی متصلّب و غیر منعطف پیدا کرد، به گونه ای که اقشار و گروه های مختلف را تا مرز تقابل و تعارض خصمانه پیش برد.

عدّه ای تحت عنوان راست و گروهی ذیل تیتر چپ عَلَم سیاست دانی و سیاست ورزی برپا داشتند. به مرور عناوین رنگ و بوی ارزشی و فرهنگی پیدا کرد: اصلاح طلب و اصولگرا. منش و ممشای رهبر معظّم انقلاب اسلامی در این کشاکش همواره اصالت بخشیدن به ارزشها و اصول انقلابی و اسلامی همراه با تأکید بر وحدت سیاسی حول قانون و منافع ملّی و ارزشهای انقلابی بوده است.

در این بخش پس از بیان نگاه انقلاب به مسئله تحزّب، شاخصهای اصولگرایی و اصلاح طلبی در فصولی جداگانه بیان و در ادامه مسئله اختلافات سیاسی، اهمّیّت وحدت سیاسی و معیارهای وحدت تشریح شده است. در پایان این بخش به مسئله مخالفان نظام و شیوه برخورد با آنان پرداخته شده است.

 

رفتار و سلوک سیاسی کارگزاران نظام اسلامی

بخش چهارم: در این بخش سلوک سیاسی ائمّه معصومین (علیهم السّلام) به تفکیک و جداگانه آمده است. همین طور سلوک سیاسی امام خمینی (رحمة الله علیه) و نقش تاریخی برخی علما و روحانیّت در جریانهای سیاسی به تفکیک آمده است.

 

مؤلّفه های ایجابی و سلبی فرهنگ سیاسی اسلام

بخش پنجم: مباحث این بخش دربرگیرنده شاخصهای فرهنگ سیاسی مطلوب در اسلام و نیز مهمترین آسیب ها و عوامل انحراف در نظام سیاسی اسلام است.

کتاب «سیاست داخلی از منظر آیت الله العظمی خامنه ای مد ظله العالی» به کوشش امیر سیاهپوش عضو هیأت علمی گروه انقلاب اسلامی دانشگاه معارف اسلامی تدوین شده و توسط انتشارات انقلاب اسلامی (وابسته به مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی) در سال ۱۳۹۹ به زیور طبع آراسته شد./601

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها
آخرین اخبار
اوقات شرعی
۲۲ / ۰۵ /۱۳۹۹
قم
اذان صبح
۰۴:۵۲:۱۴
طلوع افتاب
۰۶:۲۵:۱۲
اذان ظهر
۱۳:۱۱:۵۶
غروب آفتاب
۱۹:۵۶:۵۷
اذان مغرب
۲۰:۱۴:۵۱