vasael.ir

کد خبر: ۱۶۵۵۰
تاریخ انتشار: ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۷ - 18 May 2020

توجه به تفاوت نمایش محبت میان زن و مرد، باعث سازگاری زوجین می‌شود

وسائل ـ زندگی مشترک با تمام تفاوت‌های جدایی ناپذیر از زن و مرد با اشتراکات شروع می‌شود و مسیر ساختمان این زندگی از ریشه‌ای محکم آغاز می‌گردد که اختلاف کار را دشوار می‌سازد.

به گزارش خبرنگار وسائل، یکی از عوامل مؤثر بر سازگاریتوجه به تفاوت نمایش محبت میان زن و مرد باعث سازگاری زوجین می‌شود و آرامش در زندگی، توجه به تفاوت میان زن و مرد در ابعاد مختلف است. مطالعه جنسیت و تفاوت‌های این دو جنس همواره مورد توجه و علاقه پژوهشگران بوده است.

وقتی همسران از تفاوت‌های همدیگر آگاهی داشته باشند، به جای اینکه از تفاوت‌ها احساس تنفر کنند، به آن بها می‌دهند. همین تفاوت‌هاست که باعث سازگاری زوجین می‌شود. اگر زن و مرد هر دو به طور مطلق شبیه هم بودند، آسیب‌پذیری آنان نیز به شدت شبیه یکدیگر بود. بنابراین، وقتی با مشکلات روبه رو می‌شدند، سعی می‌کردند تا از یک روش به مقابله با آن برخیزند و از پیدا کردن راه حل مشکل باز می‌ماندند.

 

احساسات متقابل نسبت به همدیگر

زن و مرد هر دو نسبت به دیگران از عواطف برخوردارند. هم می‌خواهند دیگران را دوست بدارند و هم می‌خواهند دیگران آنان را دوست بدارند، اما ابراز و ظهور عاطفه در زنان و مردان متفاوت است. خانم‌ها حتی اگر کسی را کمی هم دوست داشته باشند، چنان نشان می‌دهند که او را بسیار دوست دارند. در حالی که مردها کسی را که بسیار دوست دارند، چنان نشان می‌دهند که مقداری او را دوست دارند. نمایش محبت آنان متفاوت است.

به تعبیر شهید مطهری، این یکی از تدابیر حکیمانه و شاهکارهای خلقت است که در غریزه مرد، نیاز و طلب و در غریزه زن، ناز و جلوه‌گری قرار داده است. به همین خاطر خلقت هدفمند، مرد را مظهر طلب و عشق، و زن را مظهر محبوبیت و معشوقیت قرار داده است. خواست فطری زن این است که دیگران دوستش بدارند و به او مهر بورزند؛ در حالی که مرد طبعاً می‌خواهد که دیگران را دوست بدارد و به آنان مهر بورزد، زن در جستجوی محب و مرد به دنبال محبوب است.

 

گفت‌وگو آغازی بر پایان اختلافات

از آن رو که زنان به ابراز حالت عاطفی به شدت توجه دارند، به گفت‌وگو نیازمند هستند؛ چون زبان، یکی از مهم‌ترین ابزارهای انتقال عواطف است. این مسئله به قدری مهم است که بعضی گفته‌اند: زن فقط به گفت‌وگو نیاز دارد و به نتیجه نمی‌اندیشد، در حالی که مرد توقع دارد گفت وگو مشکلی را حل کند.

منشأ رفتارهای زن احساس و عاطفه است و تحمل مسئولیت‌های سنگین و طاقت‌فرسا آثار روانی نامطلوبی بر او می‌گذارد. زنان در یک زمان حواس خود را به چند موضوع معطوف می‌کنند. به همین دلیل، توانایی خود را در تعیین اولویت امور به سرعت از دست می‌دهند؛ چرا که تمرکز ندارند و زودتر آشفته می‌شوند. زن‌ها به سرعت افسرده می‌شوند و گریه می‌کنند، اما مردها به ندرت افسردگی خود را نشان می‌دهند. به همین دلیل، سطح کیفی نمایش افسردگی از سوی زن‌ها خیلی عمیق نیست. مردها گرچه دیرتر دچار افسردگی می‌شوند، اما اگر افسرده شوند تا مرز خودکشی پیش می‌روند.

 

نمایش عاطفه در زن قوی‌تر است

نمایش عاطفه در زن قوی‌تر است. از سوی دیگر، تمرکز در مردها قوی‌تر است. درک و پذیرش این تفاوت‌ها از بروز ناراحتی‌های احتمالی در خانواده جلوگیری می‌کند. زن‌ها باید بدانند تمرکز مرد هرگز مقیاس و میزانی برای اندازه عشق و علاقه او به همسر نیست. طبیعی است وقتی مرد با مشکلی در زندگی مواجه می‌شود، حالت تمرکز به خود می‌گیرد، گویا هیچ مسئله دیگری در زندگی وجود ندارد و او در قبال دیگران هیچ مسئولیتی ندارد.

زن نباید این حالت را به بی توجهی تفسیر کند و فکر کند که او از روی عمد به همسرش بی محلی می‌کند. اگر درست فکر کند رنجشی برای او پیش نمی‌آید، بلکه تلاش می‌کند همسر خود را در برطرف کردن مشکل کمک نماید.

 

مواجهه زن با مشکلات

مردها نیز باید بدانند زنان در مواجهه با مشکلات به بیان احساسات خود نیازمندند. اگر احساسات خود را ابراز نکنند افسرده می‌شوند. آنان به توجه و احترام از سوی همسر احساس وابستگی می‌کنند. نیاز آنان در چنین مواقعی موعظه و امر و نهی نیست، بلکه آنان تشنه محبت و عشق هستند. حرکت به سمت پذیرش تفاوت‌ها، زن و مرد را به سوی کمال رهنمون می‌سازد.

لمبروزو روان شناس معروف می‌گوید: وقتی زن مرد را نسبت به خود علاقه مند دید، دیگر هدف اصلی او عشوه گری و خودنمایی در برابر دیگران نیست. چنان که مشاهده می‌شود زنانی که به شوهر و کودکان خود علاقه دارند، به کلی از عالم عشوه گری و دلبری افراطی و مذموم برکنار هستند. اگر زنی خودنمایی در برابر دیگران را پیشه خود می‌سازد به این دلیل است که پاسخ عواطف درونی خود را نزد شوهرش نیافته است./908/م

تهیه و تنظیم: محرم آتش افروز

منبع: رسا

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها
آخرین اخبار
پرطرفدارها
اوقات شرعی
۰۷ / ۰۳ /۱۳۹۹
قم
اذان صبح
۰۴:۱۴:۰۳
طلوع افتاب
۰۵:۵۶:۱۳
اذان ظهر
۱۳:۰۴:۱۶
غروب آفتاب
۲۰:۱۱:۲۶
اذان مغرب
۲۰:۳۰:۳۸