vasael.ir

کد خبر: ۱۶۳۹۱
تاریخ انتشار: ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۲ - 28 April 2020
تربیت جنسی / ۱

نکات لازم در آموزش جنسی

وسائل ـ کتاب «تربیت جنسی در اسلام»، از جمله معدود کتبی است که در این زمینه به جامعه مربیان و معلمان، والدین و کسانی که به دنبال روش صحیح و کنترل نظام مند این غریزه طبیعی هستند ارائه شده است.

به گزارش خبرنگار وسائل، انسان ها موجوداتی تکنکات لازم در آموزش جنسی ساحتی و یک بعدی نیستند، بلکه دارای ابعاد و زوایای مختلف وجودی اند که هر کدام باید به سمت و سوی رساندن او به کمال، مورد استفاده قرار گیرند.

جهت دهی به هر یک از ابعاد وجودی انسان، نیازمند شناخت و معرفت صحیح از این قابلیت هاست هر یک از والدین علاوه بر شناخت این استعدادها و جهت دادن به آنها در مورد خود، وظیفه انتقال این شناخت را به فرزندان خود به بهترین نحو ممکن دارند.

عدم درک صحیح و کامل این قابلیت ها، باعث انحراف در مسیر تربیت شده و فلسفه وجودی هر کدام از این قابلیت های بالقوه را زیر سئوال می برد. یکی از قابلیت ها و نیازهای مهم در وجود انسان، غریزه و میل جنسی است که در همه افراد به مراتب شدت و ضعف وجود دارد.

سمت و سو دادن به این تمایل و هدایت صحیح آن، ارضای این نیاز را با حرکت وسلوک به سمت کمال و ترقی، همراه می کند.

 

حفظ حرمت و عدم پرده دری در بیان مسائل جنسی

در اطلاع رسانی باید اصل بر حفظ حرمت و عدم پردع دری باشد؛ از این رو کاربرد کلمات و واژه‌های مورد استفاده کمال دقت را می‌طلبد از صراحت لهجه در این باره خود داری شود این مسئله آن گاه روش تر می‌گردد که بدانیم یکی از محرکات غریزه جنسی شنیدن مسائل جنسی است.

در منابع اسلامی با این که حساس‌ترین مسائل جنسی مطرح شده؛ ولی در قالب اشاره و کنایه از آن سخن به میان آمده است تا جلو تحریک جنسی فرد گرفته شود. از این رو ضروری است که هنگام بحث از مسائل جنسی به گونه ای کلمات و اصطلاحات را به کار گیریم که پیامدهای سوء احتمالی را از بین ببریم.

 

اکتفا به حداقل و قدر کفایت

از آنجا که طرح مسائل جنسی موجب تحریک غریزه جنسی می شود باید در بیان آن از ذکر تفصیلی خودداری کرد و به اندازه ای که پاسخ مبهم نباشد و سئوال به جای خود باقی نمانده باشد، اکتفا نمود. «هر سؤال جنسی حاصل عطش کسب دانش نیست، والدین مجبور نیستند سئوالات بحث برانگیز و تحریک کننده را جواب بدهند والدین باید فرزندان را تشویق کنند که به سخنان مدرسین و روحانیون گوش دهند».

پیامبر صلی الله علیه و اله وسلم در حدیث مناهی نهی فرمودند از این که زنی نزد غیر شوهر و غیر محرم بیش از پنج کلمه که به آن نیاز دارد، صحبت نماید.

از این حدیث استفاده می‌شود که ارتباط کلامی در مسائل عادی بین دو جنس مخالف، باید به حداقل برسد حال اگر این سخنان ویژگی خاصی داشته باشد که به خودی خود تحریک کننده است، باید به طریق اولی به حد ضرورت اکتفا کرد و از پرچانگی در این زمینه خود داری کرد.

 

کلی گویی کردن

می‌توان به برخی سئوالات، به صورت کلی پاسخ داد و لازم نیست هنگام جواب سراغ امور بسیار جزیی برویم مثلاً آن گاه که در امور مسائل کلی غریزه جنسی سئوال شود، می‌توان با استناد به تولید مثل در حیوانات و گیاهان توضیحاتی ارائه داد. فراموش نکنیم که بین سن‌ها و جنس‌های مختلف باید فرق گذاشت یعنی نحوه بیان و مقدار آن برای هر فرد، با جنس و سنش مناسب باشد.

 

طرح این مسائل همراه با تقویت روحیه معنوی در متربی

والدین و مربیان باید هنگام طرح مسائل جنسی به این نکته توجه کنند که هدف اصلی و عالی زندگی برای انسان، تکامل و قرب به خداست، و این مهم را به نوجوان و جوان یاددآور شوند و روح معنویت را در او زنده و تقویت کنند.

 

زمینه سازی برای پاسخ

بعضی از سئوالات به گونه ای است که بدون مقدمه چینی نمی توان به آنها پاسخ داد و ممکن است انحراف فکری سئوال کننده را موجب شود؛ از این رو بر مربی و والدین لازم است که با دقت و حوصله به سئوال توجه کنند و از به کار بردن صریح کلمات و جملاتی که ممکن است به مشغولیت فکری طرف مقابل بینجامد، خود داری کنند.

 

پرهیز از شوخی هنگام پاسخ

از ابی بصیر که پیرمردی بود نقل شده که وی به یک زن قرآن یاد می داد تا اینکه کمی با او مزاح کرد. ابوبصیر هنگامی که خدمت حضرت امام باقر علیه السلام رسید، حضرت به وی فرمود: به زن چه گفتی؟ او از امام علیه السلام رو پوشاند( کنایه از اینکه شرمنده شد) سپس حضرت به وی دستور اکید داد که دیگر سراغ آن زن نرود.

 

جواب در قالب مفاهیم دینی

اسلام مسئله ازدواج را مهم دانسته؛ در عین حال به آن رنگ تقدس داده و از نگاه صرف ارضای غریزی به آن خودداری کرده است؛ از این رو می بینیم که ازدواج را به دین پیوند زده اند.

 

هم جنس بودن مربی و متربی در حد امکان

آموزش مسائل جنسی به ویِژه به وسیله جنس مخالف، تحریک کننده است و موجب آشفتگی شخصیتی فرد می شود؛ از این رو شایسته است که افراد ناهم جنس به این به این امر اقدام نکنند.

 

رعایت تدریج

از آنجا سطوح مختلف رشد انسان مختلف است در تربیت باید مسئله تدریج را رعایت کرد؛ از این رو در زمینه تربیت جنسی هم توجه به این اصل و ارائه تدریجی آموزش های لازم با توجه به سطح درک و فهم متربی، ضروری است./601/422/ح

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها
آخرین اخبار
اوقات شرعی
۱۱ / ۰۳ /۱۳۹۹
قم
اذان صبح
۰۴:۱۱:۲۶
طلوع افتاب
۰۵:۵۴:۴۳
اذان ظهر
۱۳:۰۴:۴۹
غروب آفتاب
۲۰:۱۳:۵۹
اذان مغرب
۲۰:۳۳:۱۹