vasael.ir

کد خبر: ۱۶۳۶۶
تاریخ انتشار: ۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۹ - 27 April 2020
حجت الاسلام آتش افروز مطرح کرد؛

ازدواج موفق؛ لازمه داشتن جامعه و خانواده سالم

وسائل ـ حجت الاسلام محرم آتش افروز گفت: اگر می‌خواهید ازدواج خوبی داشته باشید و در جریان زندگی به آه و افسوس گرفتار نشوید، باید بیشتر به نوع انتخاب‌تان توجه کنید.

به گزارش خبرنگار وسائل، از روایات پیامبر خاتم برداشت می شود که لازمه داشتن جامعه و خانواده سالم ازدواج موفق استپیمان زناشویی یک امر مقدس در عرف و شرع است که بر اساس آن برای مرد و زن در برابر هم تعهدات اخلاقی و حقوقی پدید می‌آید که سرپیچی از آنها عقوبت و کیفر در پی خواهد داشت. باید دانست که ازدواج یک نیاز فطری و سنت الهی است که اهدافی را دنبال می‌کند.

در بحث انتخاب همسر برای جوانان لازم است، والدین و خویشاوندان مشورت و تحقیقات اساسی انجام دهند تا به تعالیم ارزشمند اسلام، انتخاب احسنی داشته باشند و زندگی موفقی را شروع کنند. در مورد ازدواج موفق و تفاوت های زن و مرد با حجت الاسلام محرم آتش افروز کارشناس ارشد مشاوره اسلامی به گفتگو نشستیم که در ادامه تقدیم می گردد:

 

وسائل ـ در مورد انتخاب همسر چند تا دیدگاه وجود دارد؟ کدام دیدگاه به نظر شما صحیح به نظر می‌رسد؟

دیدگاه اول معتقد است انتخاب همسر بر اساس شباهت‌ها صورت می‌گیرد. و دیدگاه دوم انتخاب همسر را بر اساس تفاوت‌ها می‌داند. در مورد شباهت‌ها به این صورت که فرد تمایل دارد با کسی ازدواج کند که از نظر ظاهر، خانواده، طبقه اجتماعی، شغل، محل سکونت و غیره تا حدودی به خودش شبیه باشد. در مورد تفاوت‌ها، فرد تمایل دارد با کسی ازدواج کند که مکمل خودش باش. مثلاً فرد کم رو و خجالتی دوست دارد با فردی ازدواج کند که اجتماعی و اهل آداب معاشرت باشد.

اما در مورد اینکه کدام یک از دو نوع ازدواج دوام و رضایت بیشتری دارد، تجربیاتی که اساتید روانشناس دارند و به نظر بنده ازدواج نوع اول (انتخاب همسر بر اساس شباهت‌ها) با دوام تر است. بنابراین لازمه داشتن داشتن یک جامعه سالم و لازمه داشتن یک خانواده سالم، ازدواج موفق است و اولین شرط ازدواج موفق، انتخاب صحیح می‌باشد.

 

ازدواج موفق؛ لازمه داشتن جامعه و خانواده سالم

 

وسائل ـ در مورد تفاوت‌های جسمانی و روانی زن و مرد توضیحات لازم را بدهید و این تفاوت‌ها چه نقشی در انتخاب همسر دارند؟

اگر زندگی را به سفر رفتن با کسی تشبیه کنیم و اگر با کسی بخواهیم به مسافرت برویم به روحیه و اخلاق و دیگر ابعاد همسفر خود دقت می‌کنیم که مسافرت برای ما رضایت بخش باشد. بنابراین برای رفتن به سفر زندگی باید از همسر شناخت بیشتری کسب کرد. که یکی از اساسی‌ترین شناخت‌ها تفاوت‌های بین زن و مرد است که می‌تواند گاهی بسیاری از مشکلات زوجین را از همان ابتدا حل کند.

یکی از علل اصلی درخواست طلاق، انتظارات و توقعات غیر واقعی و نادرست زوجین از یکدیگر است؛ حدود 60% طلاق‌ها در سال 1396 برای عدم تفاهم و سازش است و 90% طلاق‌ها با این آگاهی به سازش منجر شده است.

مردها از لحاظ نیرو، قوی‌تر از زن‌ها هستند. محققان می گویند: هورمون ویژه جنسی مرد (تستسترون) اثر فراوانی در تولید پروتئین در بدن دارد و رشد بافت‌های عضلانی را تحریک می‌کند. از این رو، مردان برای انجام کارهای سنگین توانایی بیشتری دارند، ولی با اینکه توانایی جسمی بیشتری دارند، آسیب پذیری روحی آنان نیز بیشتر است. درباره برتری زنان در صبر و تحمل، روایتی از امام صادق علیه السلام نقل شده است که می‌فرماید: «خداوند برای زن صبر ده مرد را قرار داده است.»

همچنین مردها از تارهای صوتی کلفت و ضخیم برخوردارند و دارای صدایی خشن هستند. به عبارت دیگر، مردها از سه سطح زیر و بم آهنگ برخوردارند، در حالی که زنان دارای چهار سطح زیر و بم آهنگ هستند. به همین دلیل، زنان نازک‌تر و لطیف‌تر از مردان سخن می گویند و دارای کشش خاصی هستند. حضرت آدم علیه السلام پس از مشاهده حوّا و شنیدن صدای نازک و ظریف او گفت: «چه خلقت زیبایی داری!»

بنابراین، انتظار کارهای سنگین از مردان، و لطافت و طنّازی از زنان مناسب با طبیعت آنهاست و تأمین نیازهای زندگی به تناسب هر جنس، زمینه سازگاری میان آنان را فراهم می‌آورد، همان گونه که انتظار انجام کارهای سنگین توسط زنان و خشونت و درشتی در صدای آنان، زمینه ناسازگاری میان همسران را فراهم می‌سازد.

یکی از موارد مهمی که در کنار رسیدن به بلوغ جنسی و عاطفی در ازدواج مهم است رسیدن به بلوغ فکری است. مسلماً بدون رسیدن به بلوغ فکری و عقلی فرد آمادگی ازدواج ندارد و نمی‌تواند اداره یک زندگی سالم را به دست بگیرد. مراحلی از رشد در زندگی است که فرد نسبت به خود و محیط اطراف خود به شناخت کافی می‌رسد. این فرد به راحتی نقاط ضعف و قدرت خود را می‌شناسد. این فرد در زندگی هدف پیدا می‌کند. متعهد و مسئولیت پذیر است.

 

وسائل ـ یکی از شکایات رایج آقایان این است که، زمانی که قصد بیرون رفتن از منزل را دارند، همسرشان دیر آماده می شود گاهی ممکن است یک ربع تا بیست دقیقه طول بکشد تا زن آماده بیرون رفتن شود این موضوع چگونه توجیه می شود؟

زن موجودی است که به علت کندی روانی نیاز دارد برای انجام هر کاری در او آمادگی ایجاد شود، به همین خاطر کارها را با تاخیر انجام می دهد. مثلا مرد نمی تواند به خانمش یک دفعه بگوید: «سریع آماده شو برویم مسافرت» چون این مسئله برای زن خیلی سریع و ناگهانی است و معمولا از آن استقبال نمی کند ولی مردها بر عکس زنان عمدتا کارها را به سرعت دنبال می کنند.

گاهی مرد تلفنی دوستش را به مهمانی منزل دعوت می کند ممکن است همسرش از این دعوت شاکی شود که چرا با هماهنگی او دعوت نکردیم و در نتیجه زمینه دعوا و ناراحتی را در بین زن و شوهر ایجاد می کند. با توجه به اینکه اغلب زنان و مردان از این تفاوت ها آگاه نیستند در نتیجه ممکن است قضاوت های نادرستی صورت گیرد مثلا ممکن است مرد به خانمش بگوید: هر کسی را که من دعوت می کنم مخالفت می کنی؟ مادرم و خواهرم و حالا هم دوستم در حالی که مرد نمی داند باید از قبل در زن آمادگی پذیرش مهمان را ایجاد کرد.

نکته ای که در اینجا باید مورد توجه قرار داد تا تنش بین خانواده ها را کم کند این است که آقایان باید بدانند که یک زن برای آماده شدن و بیرون رفتن از منزل حداقل به یک ربع ساعت زمان نیاز دارد و چناچه این زوج فرزندی داشته باشند بهتر است یک ربع دیگر به آن اضافه شود یعنی مرد باید نیم ساعت صبر کند یا نیم ساعت زودتر اطلاع دهد تا خانمش فرصت آماده شدن را داشته باشد و مردان اگر با عجله قصد بیرون رفتن از منزل را داشته باشند باید منتظر عواقب آن باشند.

نکته ای دیگر که باید مردان توجه کنند این است که بعضی از آقایان با یک دید غلط می خواهند از همان اول زندگی، این وضعیت را در همسر خود از بین ببرد ولی باید بدانند این تغییر به سختی حاصل می شود. باید دانست همان طور که نمی شود عمدتا به خانم ها در کارها سرعت داد، نمی شود سرعت مردها را در انجام امور مختلف کاهش داد.

 

وسائل ـ گاهی مواقع دختر و پسر برای اینکه زودتر به هم برسند از خیلی چیزها صرف نظر کرده و می گویند که باهم تفاهم داریم آیا این کار درست است ؟ و معنای تفاهم در ازدواج چیست؟

گاهی دختر و پسر برای زودتر رسیدن به هم از خیلی از عناوین و موضوعات صرف نظر می کنند و بسیاری از سئوالات مهم را که باید از همدیگر بپرسند، بی پاسخ می‌ماند، اسم این کار تفاهم نیست بلکه سازش عجولانه است که بعضی ها با تفاهم اشتباه می گیرند.

تفاهم به درک متقابل و رسیدن به فهم مشترک می گویند. دو نفر ممکن است در ابتدای امر دو نوع تفکر متفاوت داشته باشند اما پس از شنیدن دلایل یکدیگر به وجه اشتراک برسند این مشکلی ندارد. تفاهم بعد از شناخت شباهت ها و تفاوت ها و روحیات طرفین صورت می گیرد. اما سازش عجولانه سرپوش گذاشتن بر روی واقعیت هایی است که ممکن است در آینده ای نه چندان دور آشکار شود.

 

وسائل ـ بعضی از والدین در زمان خواستگاری به فرزندان خود می گویند تو ازدواج کن بعدا محبت ایجاد می‌شود آیا این کار درست است و واقعا بعدا محبت ایجاد می‌شود یا خیر؟

از جمله بزرگترین اشتباه ها در امر انتخاب همسر این است فردی که برایش خواستگار آمده یا به خواستگاری رفته است فکر کند اگر الان دوستش نداشتم مهم نیست بعدا عشق و علاقه ایجاد می شود در حالی که خیلی از مشاوران می گویند بارها در اتاق های مشاوره دیده شده که در چنین حالتی یکی از طرفین از این وضعیت پیش آمده ناراحت است.

برای اینکه فرزندان ازدواج موفق داشته باشند، لازم و ضروری است که بیشتر به نظر آنها به خصوص دختران توجه کنند؛ چه بسا زمانی که دخترشان می گوید علاقه ای به طرف مقابل ندارم خانواده و خویشاوندان دختر، با حرف های مثبت و تعریف و تمجید از پسر، او را در یک موقعیت انجام شده قرار می دهند که این کار عواقب بسیاری دارد./404/422/ح

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها
آخرین اخبار
اوقات شرعی
۱۱ / ۰۳ /۱۳۹۹
قم
اذان صبح
۰۴:۱۱:۲۶
طلوع افتاب
۰۵:۵۴:۴۳
اذان ظهر
۱۳:۰۴:۴۹
غروب آفتاب
۲۰:۱۳:۵۹
اذان مغرب
۲۰:۳۳:۱۹