vasael.ir

کد خبر: ۱۵۸۵۳
تاریخ انتشار: ۱۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۱ - 30 January 2020

معرفی کتاب | کتاب «همسران همراه» سیره خانوادگی همسران علما و بزرگان

وسائل ـ ما در دوران مبارزه و بعد از دوران مبارزه، دوران پیروزی انقلاب، آزمایش کردیم؛ مردانی که همسران همراه داشتند، هم در مبارزه توانستند پایدار بمانند، هم بعد از انقلاب توانستند خط درست را ادامه بدهند. البته عکسش هم بود. من گاهی به این دخترها و پسرهایی که می آمدند خطبه ی عقدشان را می خواندم آن وقت هایی که می خواندم؛ - حالا که توفیق ندارم می گفتم خیلی از خانم ها هستند که – شوهرهاشان را اهل بهشت می کنند؛ خیلی خانم ها هم هستند که شوهرانشان را اهل جهنم می کنند؛ دست آنهاست. بنابراین نقش همسری، یک نقش بسیار مهمی است.

به گزارش خبرنگار وسائل، به همت مدیریت معرفی کتاب| کتاب «همسران همراه» سیره خانوادگی همسران علما و بزرگانمطالعات و برنامه‌ریزی معاونت تهذیب و تربیت حوزه‌های علمیه کتاب «همسران همراه (سیره خانوادگی همسران علما و بزرگان دین)» منتشر شد.

کتاب همسران همراه که نوشته جمعی از پژوهشگران مدیریت مطالعات معاونت تهذیب و تربیت است، به بیان خاطراتی ارزشمند و زیبا از سیره‌ی فردی و خانوادگی تعدادی از همسران علما و بزرگان حوزه از جمله: همسر مکرمه‌ی امام خمینی قدس سره، علامه طباطبایی، علامه جعفری، آیت‌الله کوهستانی، شهید مطهری، شهید آیت‌الله صدر، شهید آیت‌الله سعیدی، شهید اندرزگو، شهید نواب صفوی رضوان الله علیهم اجمعین و نیز همسر محترمه مقام معظم رهبری مد ظله العالی می‌پردازد.

طلاب و روحانیون که به عنوان الگوی اخلاقی، معنوی و رفتاری در جامعه نگریسته می شوند، افزون بر خود باید به همسران خود نیز توجه کرده و زمینه های رشد آنان را فراهم سازند؛ چرا که رشد و کمال معنوی همسر، موجب استحکام، پویایی و تعالی خانواده گشته و تربیت نسلی پاک و صالح را در پی دارد.

کتاب همسران همراه می کوشد فضاهایی از دانش و مهارت ها را در برابر دیدگان همسران طلاب و روحانیون با استفاده از زندگی همسران موفق علما و بزرگان دین ترسیم کند تا بدان وسیله بتوانند به اهمیت نقش خود در خانواده، تربیت نسل و نیز در جامعه پی برده و برای رسیدن به جایگاه الگویی تلاش کنند. این کتاب توسط پژوهشگران ارجمندی تنظیم شده به ویژه حجج اسلام آقایان مهدی محمدی صیفار و کاظم علی محمدی که اصلاح، ویرایش و تدوین نهایی کتاب را بر عهده داشتند.

 

این کتاب در 4 فصل تنظیم شده است:

فصل اول ازدواج با طلبه

فصل دوم خودسازی عناوینی چون ارتقای علمی و معرفتی، ارتقای اخلاقی و معنوی, برنامه ریزی برای دخل و خرج زندگی، توجه به الگوها و سرمشق گرفتن از آنها و همخوان سازی خواسته و انتظارات با واقعیت ها را شامل می شود. فصل سوم همسرداری عناوینی چون مدیریت منزل، آرامش بخشی، مهرورزی، پرهیز از منت گذاشتن و همدلی و همراهی را شامل می شود. فصل چهارم فرزند پروری عناوینی چون استمداد از خداوند در تربیت، دقت در لقمه حلال و تقویت روحیه انقلابی و جهادی فرزندان.

در بخشی از این کتاب می خوانیم: ابراز محبت اعضای خانواده به یکدیگر، گفتگوی توام با احترام و رفتار نیک از عواملی است که در افراد امنیت روانی به وجود آورده و رضایت خاطر را فراهم می سازد. تفاوت خانه با دیگر مکان ها بیشتر به سبب آرامش و آسایشی است که درون خانه ایجاد شده است.

مقام معظم رهبری در دیدار با همسر امام خمینی قدس سره می فرمایند: بله، (خانه ای که زن در آن نباشد) مثل مسافرخانه است؛ حقیقتا این جوری است. گاهی که خانم چند باری بیمارستان بوده یا مثلا یک مسافرت های کوتاهی ـ دو روز، سه روز ـ به مشهد ( دارند)، من که می روم خانه، می بینم همین خانه خودمان است، جاها معین است؛ اما مثل اینکه آدم وارد مسافرخانه شده! در مسافرخانه هم اتاق آدم معین است، جایش معین است، همه چیز (سر جایش است)؛ اما می فهمد که اینجا خانه خودش نیست. بله، من واقعا احساس مسافرخانه ای پیدا می کنم وقتی ایشان نیست.

آیت الله بهجت رحمة الله علیه در مورد ضرورت بردباری و پرهیز از جر و بحث می فرمایند: هماهنگی و موافقت اخلاقی بین مرد و زن در محیط خانواده از هر لحاظ و به صورت صد در صد برای غیر انبیا و اولیا غیر ممکن است. اگر بخواهیم محیط خانه، گرم و با صفا و صمیمی باشد، فقط باید صبر، استقامت، گذشت، چشم پوشی و رافت را پیشه خود کنیم تا محیط خانه گرم و نورانی باشد. اگر اینها نباشد، اصطکاک و برخورد پیش خواهد آمد و همین اختلافات خانوادگی از همین جا ناشی می شود.

علاقه‌مندان به مطالعه این کتاب‌ ارزشمند می توانند جهت تهیه به فروشگاه انتشارات مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه واقع در مدرسه علمیه دارالشفاء مراجعه یا با شماره 37748383 – 025 تماس حاصل نمایند./601/422/ح

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها
آخرین اخبار
اوقات شرعی
۱۵ / ۰۵ /۱۳۹۹
قم
اذان صبح
۰۴:۴۴:۴۰
طلوع افتاب
۰۶:۱۹:۵۸
اذان ظهر
۱۳:۱۲:۵۷
غروب آفتاب
۲۰:۰۴:۱۵
اذان مغرب
۲۰:۲۲:۲۷