vasael.ir

کد خبر: ۱۵۷۳۰
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۳ - 09 January 2020
استاد حقوق بین‌الملل دانشگاه ایندیاناپلیس:

آمریکا از اصول ۴۳ و ۵۱ اساسنامه سازمان ملل برای ترور سردار سلیمانی سوءاستفاده کرد

وسائل ـ معاون حقوقی پیشین وزارت خارجه پاکستان و استاد حقوق بین‌الملل دانشگاه LUMS پاکستان و ایندیاناپلیس بر سوءاستفاده آمریکا از اصول ۴۳ و ۵۱ اساسنامه سازمان ملل برای ترور سردار سلیمانی تأکید کرد و گفت: فرمانده سپاه قدس به دعوت رسمی عراق به این کشور سفر کرده بود.
به گزراش وسائل، پس از ترور و شهادت سردار سپهبدآمریکا از اصول ۴۳ و ۵۱ اساسنامه سازمان ملل برای ترور سردار سلیمانی سوءاستفاده کرد سلیمانی و تنی از چند از همراهان وی در خارج از فرودگاه بغداد توسط پهپاد آمریکا، جریان‌های فکری و رسانه‌ای جهان از دو دیدگاه عمده به بررسی این جریان و وقایع آتی از جمله پاسخ جمهوری اسلامی ایران به این اقدام واشنگتن می‌پردازند؛ نخست اینکه آیا اقدام ایالات متحده آمریکا در هدف قرار دادن فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و معاون بسیج مردمی عراق توجیه قانونی دارد یا خیر و دوم اینکه چه گزینه‌هایی برای پاسخ به این اقدام خصمانه ایالات متحده، پیش روی تهران قرار دارد.
 
پروفسور سکندر احمدشاه، معاون حقوقی پیشین وزارت خارجه پاکستان و استاد حقوق بین‌الملل دانشگاه LUMS پاکستان و ایندیانا پلیس آمریکا، در خصوص توجیه مقامات آمریکایی برای قانونی جلوه دادن این اقدام، به بررسی دقیق دلایل عنوان‌شده توسط مقامات آمریکایی پرداخت و تصریح کرد: وجه مشترک بین صحبت‌های همه مقامات آمریکایی برای توجیه این حمله، بحث دفاع از خود است.
 
وی افزود: برای انجام این مهم لازم است که طرف حمله‌کننده با استفاده از توجیه دفاع از خود بر اساس اصل ۵۱ اساسنامه سازمان ملل به این اقدام مبادرت بورزد یا بر اساس اصل ۴۳ اساسنامه سازمان ملل، این سازمان دستور این اقدام را صادر کند. اصل ۵۱ به کشور‌ها این اجازه را می‌دهد که زمانی که به آن‌ها حمله می‌شود با استناد به این اصل و در راستای دفاع از خود اقدامات جنگی را در نظر گرفته و به آن مبادرت بورزند. در حال حاضر برخی کشور‌های صاحب قدرت و نفوذ همچون آمریکا این اصل را این‌گونه تفسیر می‌کنند که برای پیشگیری از هدف قرار گرفتن، دست به اقدامات پیش‌دستانه در راستای دفاع از خود بزنند.

معاون حقوقی پیشین وزارت خارجه پاکستان ادامه داد: مساله این است که این کشور‌ها به سوءاستفاده از اصل می‌پردازند و به شرایط آن پایبند نیستند. از سوی دیگر به این امر نیز باید توجه داشت که بر اساس اصول ذکرشده یک کشور در راستای دفاع از خود باید سه اصل «ضروری بودن این حمله»، «خارج از عرف نبودن حمله» و «لزوم انجام آن در یک بازه زمانی مشخص» را مدنظر قرار داده و نسبت به آن اقدام کند.
 

هیچ مدرکی دال بر ادعای ترامپ در توجیه ترور سردار سلیمانی وجود ندارد

وی اضافه کرد: پر واضح است که آمریکا و مقامات این کشور که مکرراً از همین توجیه برای قانونی نشان دادن حمله خود استفاده می‌کنند باید مستنداتی ارایه دهند که فرماندهان ایرانی و عراقی که در این حمله جان خود را از دست داده‌اند پیش از این، در حمله به آمریکا به‌صورت مستقیم دست داشته یا در راستای ادعای دونالد ترامپ که مدعی شده است آن‌ها درصدد حمله به نیرو‌های آمریکایی بوده‌اند مستندات متقنی ارایه دهند، اما چیزی که مشخص است، هیچ مدرکی دال بر این امر وجود نداشته و تمامی این صحبت‌ها صرفاً ادعا‌هایی برای توجیه این حمله به شمار می‌رود و هیچ جایگاه حقوقی و صحیحی ندارد.
 

کشور‌های متضرر از اقدامات نظامی آمریکا حق دفاع از خود را دارند

سکندر احمدشاه عنوان کرد: بر تمامی امور فوق این امر را نیز باید اضافه کرد که شواهد نشان می‌دهد این آمریکا بوده است که با اقدامات خود در منطقه باعث شده است تا چنین شرایطی در کشور‌های غرب آسیا به وجود آید. آن چیزی که به ادعای واشنگتن حملات تروریستی علیه آمریکایی‌ها خوانده می‌شود در واقع نتیجه اقدامات این کشور در منطقه است و با توجه به چنین شرایطی که توسط واشنگتن پیش‌آمده، می‌توان چنین گفت که نیرو‌های رسمی دولت‌هایی که از اقدامات آمریکا ضرر می‌بینند حق دفاع از خود در برابر اقدامات آمریکا را دارا هستند.
 
وی همچنین با اشاره به اینکه در این حمله علاوه بر فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که یکی از فرماندهان ارشد نیروی نظامی رسمی ایران به شمار می‌رود، چند فرمانده رسمی نیرو‌های نظامی عراق نیز جان خود را از دست داده‌اند، بیان کرد: این حمله توسط یک پهپاد و بدون اطلاع دولت عراق و در خاک این کشور صورت گرفته که این امر خود نقض کامل حق حاکمیت و تمامیت ارضی عراق و همچنین نقض پیمان دفاعی برای ادامه حضور نیرو‌های آمریکایی در این کشور است.


استفاده از پهپاد در حملات نظامی در زمره جنایات جنگی است

این استاد حقوق بین‌الملل دانشگاه ایندیانا پلیس آمریکا اضافه کرد: این حمله توسط یک فروند پهپاد آمریکایی صورت گرفته است که این امر خود در مجامع حقوقی بین‌المللی یک امر حل‌نشده به شمار می‌رود و بسیاری از کشور‌ها بر سر استفاده از چنین ادواتی برای حمله به اهداف اختلاف نظر دارند. بر اساس کنوانسیون‌های «ژنو» و «هیگ» و با توجه به نوع حمله‌ای که ایالات متحده به آن مبادرت ورزیده است می‌توان آن را در زمره جنایت‌های جنگی به شمار آورد.

سکندر احمدشاه در خصوص گزینه‌های پیش روی ایران برای پاسخ به این اقدام آمریکا تأکید کرد: برای واکنش به این اقدام واشنگتن به‌صورت کلی دو راه پیش روی ایران متصور است. نخستین گزینه، استفاده از گزینه سیاسی و حقوقی و کشاندن این مساله به سازمان ملل و شورای امنیت و محاکم قضایی بین‌المللی است. پر واضح است که به دلیل قدرت و نفوذ آمریکا در این مجامع و همچنین برخورداری واشنگتن از حق وتو، ایران نخواهد توانست در این زمینه موفقیت خاصی به دست آورد.
 
وی خاطرنشان کرد: راه دوم، اقدام نظامی علیه آمریکا و منافع این کشور در منطقه است که با توجه به دیدگاه مسئولان جمهوری اسلامی ایران، این گزینه، گزینه قطعی و نخست ایران در پاسخ به اقدام آمریکا به شمار می‌رود. باید توجه داشت از آنجایی که آمریکا در ابتدا اقدام به حمله علیه یکی از فرماندهان بلندپایه ایران کرده است، ایران چه در موضع دفاع از خود و چه در موضع جنگی این حق را دارد تا به آمریکا پاسخ دهد، کما اینکه مقامات آمریکایی نیز این امر را تلویحاً پذیرفته و بر سر اینکه این پاسخ، اقدامی خارج از عرف نباشد در حال چانه‌زنی هستند.
 
معاون حقوقی پیشین وزارت خارجه پاکستان گفت: تهران این توجیه را دارد که اگر به این اقدام خصمانه ایالات متحده پاسخی ندهد، این امر باعث جری‌تر شدن مقامات آمریکایی و ادامه حملاتی از این قبیل خواهد شد. همچنین اقدام آمریکا در هدف قرار دادن یکی از فرماندهان عالی‌رتبه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که نیروی رسمی نظامی ایران به شمار می‌رود، به نوعی اعلام جنگ به ایران بوده و از این منظر نیز تهران با این استدلال که ایالات متحده آغازگر جنگ علیه ایران است، در راستای دفاع از خود پاسخی نظامی به آمریکا بدهد./910/241/ح
 
منبع: خبرگزاری آنا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها
آخرین اخبار
اوقات شرعی
۲۹ / ۰۶ /۱۳۹۹
قم
اذان صبح
۰۵:۲۸:۰۹
طلوع افتاب
۰۶:۵۲:۴۱
اذان ظهر
۱۳:۰۰:۳۳
غروب آفتاب
۱۹:۰۶:۴۰
اذان مغرب
۱۹:۲۳:۳۲