vasael.ir

کد خبر: ۱۵۲۹۷
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۷ - 16 November 2019
در نشست پولطلا مطرح شد؛

تمام طلاهای دنیا هم جوابگوی پولطلا نیست / دولت با خلق پول از کارمندان دزدی می‌کند

 وسائل ـ حجت الاسلام متولی امامی گفت: دولت با خلق پول از حقوق کارمندان دزدی می‌کند و حتی قیمت اموال غیر نقد مردم هم که بالا می‌رود، کاذب است زیرا وقتی شخص به بازار مراجعه می‌کند برای خرید کالا باید قیمت بالاتری بپردازد، بنابراین دارایی او ارزش پیدا نکرده است.

به گزارش خبرنگار وسائل، 18 آبان نشست علمی ارائه تمام طلاهای دنیا هم جوابگوی پولطلا نیست / دولت با خلق پول از حقوق کارمندان دزدی می‌کندو نقد دیدگاه «پولطلا» از سوی انجمن‌ اقتصاد اسلامی حوزه علمیه قم با همکاری خبرگزاری رسا و پایگاه تخصصی فقه حکومتی وسائل برگزار شد.

در این نشست حجت الاسلام محمدحسین متولی امامی رییس مؤسسه تحقیقات راهبردی تمدن اسلامی به ارائه طرح «پولطلا» پرداخت و در ادامه حجت الاسلام والمسلمین دکتر سید عباس موسویان عضو شورای فقهی بانک مرکزی جمهوری اسلامی و حجت الاسلام و المسلمین دکتر موسویان و حجت الاسلام جواد محقق‌نیا مدرس حوزه و دانشگاه به نقد و بررسی این طرح پرداختند. گزارش بخش نخست این نشست پیش‌تر منتشر شد و در ادامه بخش دوم این گزارش برای مخاطبین گرامی به رشته تحریر درآمده است.

 

تمام طلاهای دنیا هم جوابگوی پولطلا نیست / دولت با خلق پول از حقوق کارمندان دزدی می‌کند

 

حجت الاسلام والمسلمین موسویان در بخش دیگر این نشست با بیان اینکه ما هم تعصبات حوزوی، دینی و اسلامی داریم گفت: وقتی هم از پول اعتباری ژاپن نام می بریم منظور این نیست که اقتصاد ژاپن در همه جهات الگوی ما باشد، بلکه صرفا خواستیم بگوییم که ممکن است پول اعتباری باشد و هیچ یک از این مشکلاتی را که شما شمردید نداشته باشد و ابدا صحبت از این نبود که نظام اقتصادی ژاپن و یا آمریکا را بیاییم اینجا پیاده کنیم که شما بفرمایید پس احتیاجی به شورای فقهی نیست و یا احتیاجی به اقتصاددانان مسلمان نیست و برویم چند اقتصاددان آمریکایی وارد کنیم.

مقصود این بود که در ذات پول اعتباری تورم نخوابیده است و پول می تواند اعتباری محض باشد و هیچ پشتوانه طلا و نقره هم نداشته باشد و در عین حال تورم هم نداشته باشد. دنیا این مساله را ثابت کرده است و به نظام مالی دولت ها و حاکمیت ها برمی گردد. این موضوع حتی در ایران هم اثبات شده است؛ ما که هر سال چهل درصد تورم در ایران نداریم، بعضی سال ها هشت درصد، دوازده درصد و بیست درصد هم بوده است. سال هایی که دولت از انضباط مالی برخوردار بوده است، ما تورم پایین تری را شاهد بوده ایم.

وی با اشاره به کلیپی که توسط موسسه متا در ابتدای نشست از سخنرانی رئیس جمهور حسن روحانی پخش شد، گفت: با بازگشت به سال 96 متوجه خواهید شد، تظاهراتی که سپرده گذاران موسسات مالی و اعتباری در خیابان ها راه انداخته بودند و زمینه سوء استفاده های مختلفی را ایجاد می کرد، برای حاکم جامعه اسلامی راهی باقی نمی گذاشت.

همان موقع من یادم هست که بحث می شد برداشت این حجم پول از بانک مرکزی چه بازتابی را خواهد داشت؛ اما در نهایت تصمیمات حاکمیت، بر این بود که برای حفظ مصالح اجتماعی و خواباندن اعتراضات، این افزایش حجم نقدینگی عیبی ندارد.  

 

درهم و دینار ربطی به اسلام ندارند

رئیس شورای فقهی بانک مرکزی تصریح کرد: خیلی خلاصه عرض می کنم و خیال شما را راحت می کنم که پولی با عنوان پول اسلامی نداریم. درهم پولی ایرانی بود که شاید هزار سال قبل از اسلام در ایران فنقی ها آن را طراحی کردند و تصاویر سلاطین ایرانی را نیز روی آن ضرب می کردند و اعراب قبل از اسلام به جهت ارتباط های تجاری که با ایرانی ها داشتند، با درهم مبادله می کردند چراکه قسمت شرقی جزیرة العرب آن روز فاقد موقعیتی اقتصادی بود که خودش صاحب پولی مستقل باشد.

قسمت غربی جزیرة العرب نیز به جهت ارتباطی که با رومی ها داشت با دینار که پولی رومی و با سابقه هزار ساله قبل از اسلام بود، معامله می کردند و در زمان پیامبر(ص) و همه خلفاء همین پول ها محور معاملات بود. به زمان امیرالمومنین(ع) هم که رسید ایشان خواستند تغییراتی در پول ا