vasael.ir

کد خبر: ۱۵۰۱۷
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۱ - 20 October 2019
پرونده ویژه؛

حرمت تسلیحات کشتار جمعی در فقه شیعی

وسائل ـ رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با جمعی از نخبگان جوان و استعداد‌های برتر علمی، بر موضع قاطعانه و شجاعانه جمهوری اسلامی درباره حرمت شرعی استفاده از بمب هسته‌ای تأکید کردند. همانطور که روشن است هر فتوایی باید مستند به ادله قطعی شرعی باشد و این فتوای مهم و تاثیرگذار نیز از این قاعده مستثنا نبوده و بدون تردید بر ادله محکم شرعی استوار است. به مناسبت فرمایش مقام معظم رهبری در خصوص این مهم، پایگاه فقه حکومتی وسائل در راستای تبیین ادله و چرایی فتوای ایشان اقدام به تولید یک پرونده ویژه کرده است.
به گزارش خبرنگار وسائل، ۱۷ مهر ماه رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با جمعی از نخبگان جوان و استعداد‌های برتر علمی، با اشاره به موضع قاطعانه و شجاعانه جمهوری اسلامی درباره حرمت شرعی استفاده از بمب هسته‌ای تأکید کردند: «ما با وجود اینکه می‌توانستیم در این راه قدم برداریم، بر اساس حکم اسلام عزیز کاربرد این سلاح را حرام قطعی شرعی اعلام کردیم، بنابراین هیچ دلیلی ندارد که برای تولید و نگه‌داشت سلاحی که استفاده از آن مطلقاً حرام است، هزینه کنیم».

حضرت آیت الله امام خامنه‌ای پیش از نیز در مواضع متعددی بر حرمت ساخت و استفاده از بمب هسته‌ای (و به طور کلی سلاح‌های کشتار جمعی) اشاره کرده‌اند. اما همانطور که روشن است هر فتوایی باید مستند به ادله قطعی شرعی باشد و این فتوای مهم و تاثیرگذار نیز از این قاعده مستثنا نبوده و بدون تردید بر ادله محکم شرعی استوار است.

به مناسبت فرمایش مقام معظم رهبری در خصوص این مهم، پایگاه فقه حکومتی وسائل در راستای تبیین ادله و چرایی فتوای ایشان اقدام کرده است.‌

می‌توان گفت: یکی از جامع‌ترین کتبی که در این زمینه تدوین شده، کتاب «فقه هسته ای» است. این کتاب، مجموعه‌ای از مقالات ارائه شده در همایش ملی «فقه هسته ای» است که در سال ۱۳۹۱ توسط گروه فقه و حقوق اسلامی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در قم و تهران برگزار شد.

این مجموعه که به کوشش آیت الله ابوالقاسم علیدوست ـ عضو هیئت علمی گروه فقه و حقوق اسلامی ـ تدوین شده و مزین به پیام حضرت آیت الله جوادی آملی و پیام کتبی حضرت آیت الله سبحانی است، نتیجه تلاش علمی اساتید و محققان ارجمند، آیت الله محمد جواد فاضل لنکرانی، آیت الله ابوالقاسم علیدوست، دکتر محمود حکمت نیا، شهید بزرگوار دکتر حاج ناصر قربان نیا، دکتر داوود فیرحی، جناب حجت الاسلام سید سجاد ایزدهی، جناب آقای ابوالحسن حسنی، جناب آقای فرهاد شهابی سیرجانی، جناب آقای حسین علی یزدانی، جناب آقای علیرضا داودی لیمونی و بهنام خسروی بوده و در گروه فقه و حقوق اسلامی پژوهشکده نظام‌های اسلامی تهیه شده است که به موضوع فقه هسته‌ای می‌پردازد.

آنچه از مستندات ارائه شده پیرامون حرمت ساخت و به‌کارگیری بمب هسته‌ای (و به طور کلی سلاح‌های کشتار جمعی) در این مجموعه استفاده می‌شود، این است که: «دلالت این اسناد به گونه‌ای است که نه به مسلمانان و دارالاسلام اختصاص دارد و به زمان خاصی متوقف و مختص است. فتوای مزبور به ادله‌ای که بر حرمت و قبح ظلم و فتنه و افساد در زمین دلالت داشت، مستند بود و پرواضح است که حرمت و قبح این امور هیچ قیدی را نمی‌شناسند؛ همچنین با جستجو در منابع نمی‌توان نصی پیدا کرد که به جواز تولید، انباشت، خرید و فروش، و به کارگیری سلاح‌های کشتار جمعی هادی باشد، و اگر دلیلی یا نهادی پیدا شود که برای برخی، این ایده را ایجاد کند، یا از سند معتبر برخوردار نیست، یا توجیه پذیر و سازگاری با نصوص دال بر منع و حرمت امور مورد اشاره است».

پایگاه فقه حکومتی وسائل در این راستا، مجموعه مقالات ارائه شده در این کتاب را به طور خلاصه در اختیار اندیشمندان گرامی قرار می‌دهد.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
اوقات شرعی
۱۱ / ۰۹ /۱۴۰۲
قم
اذان صبح
۰۵:۲۶:۲۹
طلوع افتاب
۰۶:۵۵:۴۳
اذان ظهر
۱۱:۵۶:۲۱
غروب آفتاب
۱۶:۵۵:۳۵
اذان مغرب
۱۷:۱۴:۱۲