vasael.ir

کد خبر: ۱۴۹۴۵
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۷ - 13 October 2019
رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس:

نگاه رهبر انقلاب به قانون، راهبردی عمیق فراروی حوزه است

وسائل ـ رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس گفت: نگاه رهبر معظم انقلاب مبنی بر فرایندی دیدن قانون از یک سو، جذب و جلب مشارکت حداکثری در این فرآیند از طرف دیگر و همچنین تمرکز بر تهیه و تنظیم و تصویب قوانین بر اساس فقه، راهبردی عمیق را فرا روی حوزه و نظام ارائه می‌کند که لازم است حوزه علمیه در این زمینه سریعاً جایگاه و نقش خود را تعریف و بازسازی کند.
به گزارش وسائل، آیت الله احمد مبلغی در جلسه اختتامیهنگاه رهبر معظم انقلاب به قانون، راهبردی عمیق فراروی حوزه است کارگاه مشق اجتهاد در گرگان با اشاره به دو تحول عمده موضوعی و مناسباتی فراروی فقه گفت: لازم است فقه به توانایی‌های روشی و محتوایی جهت تعامل با تحولات موضوعی و مناسباتی مجهز گردد تا بتواند انسان معاصر را مخاطب خود قرار بدهد.

وی خاطرنشان کرد: پیدایی دو تحول موضوعی و مناسباتی در جامعه، به ظهور انسان معاصر با نیازها، ادبیات، سطح توقع و امکانات جدید انجامیده است.
 

دو چالش فرا روی فقه

وی با اشاره به دو چالش عمده در برابر فقه بیان داشت: شرایط جدید فراروی فقه که از آن به چالش تعبیر می‌کنیم عبارت از دو تحول عمده است که رخ داده است و آن، تحول موضوعی و تحول مناسباتی است.

آیت الله مبلغی در توضیح تحول موضوعی گفت: امروزه موضوعات در جامعه انسانی دچار تحول اساسی شده اند که عبارت است از چند لایه‌ای شدن موضوعات، در هم تنیده شدن موضوعات، فرامرزی شدن موضوعات و آینده‌ای شدن بخشی از هویت موضوعی موضوعات.

وی افزود: در اثر این تحولات چندگانه، موضوعات اولا به شدت تکثیر شده اند، ثانیا تکثیر آن‌ها جنبه تصاعدی به خود گرفته است ثالثاً موضوعات به غایت پیچیده شده‌اند، رابعاً قدرت فرصت بخشی و یا تهدید کنندگی آن‌ها به صورت جدی بالا رفته است.

آیت الله مبلغی در توضیح تحول مناسباتی گفت: مناسبات جامعه پابه‌پای تحول در موضوعات (گاه به صورت متاثر از آن‌ها و گاه به صورت موثر بر آنها) تحول پذیر شده است.

وی گفت: ضرورتی که امروزه فرا روی فقه قرار گرفته است، توجه به قانون، رفتن به سمت قانون و توسعه آن متناسب با اقتضائات قانون است.

آیت الله مبلغی یادآورشد: نگاه رهبر معظم انقلاب مبنی بر فرایندی دیدن قانون از یک سو، جذب و جلب مشارکت حداکثری در این فرآیند از طرف دیگر و همچنین تمرکز بر تهیه و تنظیم و تصویب قوانین بر اساس فقه، راهبردی عمیق را فرا روی حوزه و نظام ارائه می‌کند که لازم است حوزه علمیه در این زمینه سریعاً جایگاه و نقش خود را تعریف و بازسازی کند.
 

تبیین مقصود از عنوان چالش‌های فراروی فقه

وی با اشاره به ضرورت تبیین مقصود از عنوان چالش‌های فراروی فقه، گفت: چالش عبارت از فراروی قرارگرفتن شرایطی جدید برای یک شیء (سازمان، قانون، راه حل و یا...) است؛ بگونه‌ای که بقاء یا کارکرد آن شیء در قبال آن شرایط، به بازتعریف و بازسازی فعالیت و روش آن شیء وابسته و منوط می‌گردد.

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس خاطرنشان کرد: بنابراین چالش در ذات خود نه فرصت محض است و نه تهدید محض؛ بلکه وضعیتی است که دو موقعیت فرصت و تهدید را فرا روی آن شیء قرار می‌دهد.

آیت الله مبلغی گفت: به این معنا پیدایی و طرح چالش‌های فراروی فقه، در صورتی فرصت است که ما به سمت تخصصی سازی، توسعه بخشی و بازسازی روش فقه به پیش برویم.

وی گفت: ابعاد این فرصت تا آنجا پیش می‌رود که فقه می‌تواند از امکانات نهفته در شرایط جدید استفاده کند و حضور و پویایی خود گسترش دهد.

آیت الله مبلغی افزود: البته باید بدانیم به موازات این فرصت، از سویی این شرایط، تهدید نیز وجود دارد و آن، به انزوا و انفعال کشیده شدن فقه است.

وی اظهار داشت: وقوع این تهدید در صورت عدم توسعه دقیق فقه، عدم بازسازی روش فقه و عدم ایجاد مدیریت علم در قبال امکانات و نیروی انسانی در حوزه‌های علمیه نسبت به فقه است.

عضو مجلس خبرگان رهبری بیان داشت: البته ضرورت برقراری مدیریت علم در قبال امکانات و جغرافیای فقه را نباید به دخالت در فرایند مطالعه و تحقیق فق‌ها تفسیر کنیم یا بازگشت دهیم؛ بلکه این مدیریت با توجه به ابعاد تهدید فراروی فقه و در جهت فراهم آوری بستر به منظور مواجهه با این تهدید باید شکل بگیرد./908/241/ح
 
 
منبع: مرکز تحقیقات اسلامی مجلس
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها
آخرین اخبار
پرطرفدارها
اوقات شرعی
۰۵ / ۰۳ /۱۳۹۹
قم
اذان صبح
۰۴:۱۵:۳۴
طلوع افتاب
۰۵:۵۷:۰۷
اذان ظهر
۱۳:۰۴:۰۲
غروب آفتاب
۲۰:۱۰:۰۵
اذان مغرب
۲۰:۲۹:۱۲