vasael.ir

کد خبر: ۱۴۲۱۸
تاریخ انتشار: ۰۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۷ - 30 July 2019
در نشست «خانواده و سبک زندگی اسلامی» بیان شد؛

سبک زندگی اسلامی؛ دستاوردی تمدنی

وسائل ـ نیلچی زاده ضمن بیان اینکه سبک زندگی دستاورد تمدنی است، گفت: توجه به این مقوله حائز اهمیت است؛ به همین دلیل رهبر معظم انقلاب بر این موضوع تأکید دارند می‌فرمایند که در چشم انداز ۲۰ ساله باید تمدن اسلامی را بتوانیم به عنوان نقطه ثقل در جهان بازآفرینی کنیم تا منبع رجوع شود.
به گزارش خبرنگار وسائل، نشست «خانواده و سبک زندگی اسلامی»سبک زندگی؛ دستاوردی تمدنی با حضور فروغ نیلچی زاده، کارشناس برنامه سمت خدا در روز شنبه ۵ مرداد ماه در مجتمع فرهنگی یا زهرا(س) با حضور جمعی از بانوان فرهیخته برگزار شد.

وی در ابتدا به تعریف سبک زندگی اسلامی با بیان مصادیقی در این رابطه پرداخت، گفت: سبک زندگی اسلامی به معنای روش ثابت و دائمی است که افراد در زندگی خود آن‌ها را اجرا می‌کنند و نمی‌توان روش‌های موقت در استفاده از وسائل مختلف زندگی، را سبک زندگی اسلامی نامگذاری کرد.

این مدرس حوزه و دانشگاه با تأکید بر این مطلب که برخی مواقع افراد ممکن است به یک روش عمل کنند، این سبک زندگی نیست، اظهارکرد: در واقع سبک زندگی روشی مستمر و ثابت است و به عنوان یک متغیر به آن نگاه نمی‌شود که با توجه به شرایط مختلف عوض شود.

این محقق و پژوهشگر در ادامه با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه طوفانی در راه است که سبک زندگی مسلمانان را نشانه گرفته است، بیان داشت: از طرفی ایشان در سبک زندگی یک کلید واژه جدید اضافه کردند که سبک زندگی اسلامی ایرانی است که جدا از واژه هائی است که فقط اسم ایرانی به آن‌ها افزوده شده است بلکه این کلید واژه معنای گسترده‌تر و وسیعی دارد.


سبک زندگی دستاورد تمدنی است

این نویسنده با بیان اینکه بر اساس سخنان رهبر انقلاب سبک زندگی اسلامی ایرانی به یک برنامه نرم افزاری جدی نیاز دارد، ابراز کرد: از آنجا که سبک زندگی دستاورد تمدنی است توجه به این مقوله حائز اهمیت است و به همین دلیل رهبر معظم انقلاب بر این موضوع تأکید دارند که در چشم انداز ۲۰ ساله باید تمدن اسلامی را بتوانیم به عنوان نقطه ثقل در جهان بازآفرینی کرده و منبع رجوع شود.

نیلچی زاده ادامه داد: از آنجا که ایران تنها کشور اسلامی ۱۲ امامی است که مکتب و روش ما مکتب محمد(ص) و آل اوست، اما در جا‌های دیگر دنیا این جمعیت شیعه در اقلیت هستند و در زیر سلطه قرار دارند و به همین دلیل آن‌ها نمی‌توانند سبک زندگی اسلامی را به عنوان یک سبک زندگی تمدنی اعلام کنند.

وی با اشاره به این مطلب که تفاوت ما با دیگر کشور‌های دنیا این است که درباره سبک زندگی اسلامی ما می‌توانیم با آزادی حرف بزنیم، تصریح کرد: این در حالی است که برای ترویج سبک زندگی اسلامی ایرانی دشمنی در مقابل ایستاده است که قصد اشاعه تفکرات لیبرالی را در باب دنیاگرائی دارند.

این مدرس حوزه و دانشگاه با انتقاد نسبت به سخنان برخی مبنی بر اینکه طب اسلامی نداریم، اظهار داشت: در واقع روش‌ها در این راستا متفاوت است و این مبحث علمی است که نیاز به گفت‌وگو دارد؛ از طرفی نمی‌توان نسبت به این موضوع غافل شد که در روش‌های طب امروز درمان قطعی وجود ندارد و در واقع یک وابستگی برای بیمار از طریق دارو‌ها ایجاد می‌شود.


تجارت بیماری؛ خطرناک‌تر از تجارت دارو

وی با بیان اینکه در گذشته تجارت دارو یا برند خاص وجود داشت، اما در حال حاضر تجارت بیماری است که به مراتب خطرات بیشتری دارد، بیان داشت: در واقع دارو‌های شیمیایی نوعی وابستگی برای بیمار ایجاد می‌کند که همراه با درآمد برای سازندگان آن‌ها است، اما طب اسلامی این وابستگی را ندارد.

نیلچی زاده افزود: در شرایط فعلی تجارت بیماری وجود دارد و افراد باید مریض باشند تا این تجارت بچرخد اما در سبک زندگی اسلامی نخستین قانون سلامتی مسلمان است و با رعایت این سبک زندگی جسم، روان و روح او سالم می‌ماند.

کارشناس برنامه سمت خدا ادامه داد: در حال حاضر دکوراسیون ساختمان‌ها و منازل ما غربی است و از آنجا که دشمن به دنبال دشمنی است باید در این زمینه بالانس هائی صورت بگیرد و از افراط و تفریط پرهیز شود.


سبک معماری غربی در برخی مواقع تعادل بدن انسان را برهم می‌زند

این نویسنده ابراز کرد: در واقع علاوه بر بهره گیری از پیشرفت و علم روز نباید اجازه داد که معماری جدید سبب افزایش بیماری‌های روحی و جسمی در افراد شود؛ در برخی مواقع این سبک معماری غربی تعادل بدن انسان را برهم می‌زند در حالی که انسان نیاز دارد تا در آب و هوای متناسب زندگی کند.

وی با اشاره به نزاع‌های زبانی بین عرب و عجم گفت: در واقع نژاد در ارادت به ائمه اطهار(ع) و دین محمدی تأثیر چندانی ندارد؛ سبک زندگی اسلامی ایرانی به معنای آن است که مراسمات، جشن‌ها و مهمانی‌های مسلمانان از گناه به دور باشد و به شیوه اسلام نزدیک شود.

این مدرس حوزه و دانشگاه با طرح این پرسش که چرا وقتی یک هنرپیشه روسری و شال خود را با یک مدل خاصی می‌بندد همه از او پیروی می‌کنند، گفت: در واقع در این زمینه خلأ وجود دارد و این نشان از این امر دارد که برخی در زندگی خود سبک زندگی ثابت و مستمری ندارند.


مصادیقی از سبک زندگی اسلامی ایرانی

وی به مصادیقی از سبک زندگی اسلامی ایرانی، اشاره کرد و بیان داشت: عدس اشک چشم را زیاد می‌کند و در عین حال مانع قساوت قلب می‌شود که به همین دلیل برخی در ایام شام غریبان امام حسین(ع) عدس پلو توزیع می‌کنند؛ در حال حاضر نسبت به این رسم بی توجهی صورت می‌گیرد و در حال کمرنگ شدن است؛ سبک زندگی اسلامی امروز نیاز به نرم افزار و سخت افزار دارد.


در سبک زندگی اسلامی برای تک تک جزئیات فرمول وجود دارد

نیلچی زاده ادامه داد: در سبک زندگی اسلامی برای تک تک جزئیات فرمول وجود دارد چراکه سبک زندگی اسلامی برای خوردنی‌ها علاوه بر طیب بودن به طاهر بودن غذا‌ها هم تأکید دارد که این امر در دیگر سبک‌ها نیست چراکه مسلمان باید خوردنی‌های پاک بخورد.

وی با تأکید بر این مطلب که سبک زندگی اسلامی ایرانی به این معنا است که افراد از موادی استفاده کنند که با صرفه است و در عین حال در کشور خودمان تولید شود، اظهار کرد: در شرایطی که ملکه انگلیس از بهترین اسانس‌های طبیعی گل‌ها استفاده می‌کند، اما در ایران جوانان به دنبال اجناس غربی از دیگر کشور‌ها هستند.

این استاد حوزه و دانشگاه استفاده از مواد ارگانیک را رمز سلامتی روحی و جسمی عنوان کرد و گفت: استفاده از عطر‌های طبیعی نوعی درمان است و حتی پیامبر اکرم(ص) یک سوم هزینه‌ها را به عطر اختصاص می‌دادند و این نشان از اهمیت این موضوع دارد./503/241/ح
 
 
تهیه و تنظیم: م.حسینی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها
آخرین اخبار
اوقات شرعی
۲۵ / ۰۴ /۱۳۹۹
قم
اذان صبح
۰۴:۲۲:۴۶
طلوع افتاب
۰۶:۰۵:۰۳
اذان ظهر
۱۳:۱۳:۰۵
غروب آفتاب
۲۰:۱۹:۳۵
اذان مغرب
۲۰:۳۸:۴۳