vasael.ir

کد خبر: ۱۳۸۷۲
تاریخ انتشار: ۱۸ تير ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۱ - 09 July 2019
رئیس قوه قضائیه:

«خلاف بیّن شرع» نیازمند تبیین است

وسائل ـ رئیس قوه قضائیه از قضات با سابقه و عالی رتبه معاونت قضایی قوه خواست با تشکیل جلسات حقوقی تبیین کنند که از لحاظ حقوقی و فقهی مراد از خلاف بیّن شرع چیست؟ آیا این مقوله قابل تسّری به خلاف بیّن قانون نیز هست یا خیر؟
به گزارش وسائل، آیت الله سیدابراهیم رئیسی با حضور«خلاف بیّن شرع» نیازمند تبیین است در معاونت قضایی قوه قضاییه ضمن دیدار با قضات این معاونت از عملکرد این مجموعه در بررسی پرونده‌های موضوع ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری و پرونده‌های موضوع استیذان، اعلام رضایت کرد.

رئیس قوه قضاییه ضمن تاکید بر این موضوع که معاونت قضایی مهم‌ترین مرجع برای مشاوره و بازوی مشورتی رئیس قوه قضاییه در امور قضایی است، افزود: در این معاونت با وجود قضات با سابقه و عالی رتبه با تشکیل جلسات حقوقی این موضوع باید تبیین شود که از لحاظ حقوقی و فقهی مراد از خلاف بیّن شرع چیست؟ آیا این مقوله قابل تسّری به خلاف بیّن قانون نیز هست یا خیر؟

رئیسی تصریح کرد: مجاری ورودی پرونده‌های موضوع ماده ۴۷۷ باید به نحوی اصلاح شود که به عدالت نزدیک‌تر و قابل دسترسی برای مردم باشد.

وی همچنین در خصوص برگزاری جلسات مشترک بین قضات این معاونت و قضات شعب خاص دیوان عالی کشور برای رسیدن به تقارب آراء افزود: در مواردی که پس از تجویز اعاده دادرسی از طرف رئیس قوه قضاییه، قضات دیوان عالی کشور با عدم احراز خلاف بیّن شرع، آراء سابق را صحیح تشخیص می‌دهند، موضوع باید توسط قضات این معاونت مورد بررسی علمی و حقوقی قرار گیرد تا به ارائه نظر مشترک نزدیک شویم./908/241/ح
 
 
منبع: روابط عمومی قوه قضاییه
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها
آخرین اخبار
پرطرفدارها
اوقات شرعی
۲۷ / ۰۷ /۱۳۹۸
قم
اذان صبح
۰۴:۵۰:۵۹
طلوع افتاب
۰۶:۱۵:۰۲
اذان ظهر
۱۱:۵۲:۰۴
غروب آفتاب
۱۷:۲۷:۲۴
اذان مغرب
۱۷:۴۴:۳۲