vasael.ir

کد خبر: ۱۳۷۸۵
تاریخ انتشار: ۱۳ تير ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۹ - 04 July 2019
آیت‌الله سیفی مازندرانی:

رهبری با فقاهت پویا انقلاب را پیش می‌برند

وسائل ـ استاد برجسته حوزه علمیه قم گفت: رهبر معظم انقلاب دقیقاً در خط نور ولایت و فقاهت پویا، زنده و فعال انجام وظیفه کرده و مسئولیت خطیر رهبری را بر عهده گرفته‌اند، در این شرایط وظیفه حوزویان حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی است.
به گزارش وسائل، آیت‌الله علی‌اکبر سیفی مازندرانی،ولایت فقیه در رأس ارزش‌های قرآنی قرار دارد/ رهبری با فقاهت پویا انقلاب را پیش می‌برند استاد برجسته حوزه علمیه قم در جمع تعدادی از فعالان فضای مجازی حوزوی به تبیین نقش مهم حوزویان در حفاظت و صیانت از دستاوردهای انقلاب پرداخت و اظهار کرد: مهم‌ترین وظیفه طلبه در قبال نظام دفاع از ارزش‌های انقلاب است.

وی ادامه داد: تفاوت انقلاب اسلامی با سایر انقلاب‌ها در این است که این انقلاب به دستور خدای متعال و قرآن کریم صورت گرفته که با رسالت انبیا، نبی اکرم(ص) و اهل بیت(ع) پیوند خورده است. انقلاب‌های دیگر تحول سیاسی هستند ولی انقلاب اسلامی جنبه الهی دارد.

آیت‌الله سیفی مازندرانی، اهداف انقلاب اسلامی را معنوی و اهداف دیگر انقلاب‌ها را مادی برشمرد و تأکید کرد: تفاوت دیگر در این است که اگر در انقلاب‌های دیگر افراد و مسئولین تخلفی انجام دهند، طرف حسابشان تنها قانون است ولی در جمهوری اسلامی اگر فردی تخلفی انجام دهد باید بداند افزون‌بر این‌که با قانون طرف است باید پاسخگوی درگاه الهی، پیامبر(ص)، اسلام و شریعت نیز باشد.

وی تصریح کرد: در انقلاب اسلامی اگر مسئولی بر خلاف دستور ولی امر اقدامی‌کند، از ولایت‌الله خارج و داخل در ولایت شیطان می‌شود. چنین فردی به نص آیات قرآن و روایات اهل‌بیت(ع) طاغوت است؛ طاغوت در بیان فقها، مفسرین و نصوص کتاب و سنت به کسی گفته می‌شود که خودسرانه بر مردم حکومت کند یا در جان و مال آن‌ها دخل و تصرف داشته باشد بدون این‌که تحت امر ولی خدا باشد. یعنی از جانب خودش دستور صادر کند بدون این‌که تحت فرمان و دستور ولی خدا باشد.

استاد برجسته حوزه علمیه قم، عدالت را یکی از ارزش‌های انقلاب اسلامی دانست که نقطه مشترک با سایر انقلاب‌ها به شمار می‌آید و یادآور شد: یکی از ارزش‌های مختص انقلاب اسلامی‌»ولایت فقیه» است که امام راحل از آن به عنوان «اصل مترقی ولایت فقیه» یاد می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: ولایت فقیه در رأس ارزش‌های نه تنها شیعی بلکه قرآنی قرار دارد. زیرا این اصل، ریشه در قرآن دارد که به فرموده امام(ره) از ضروریات شمرده می‌شود؛ «یا داوود انا جعلناک خلیفه فی الارض.» ما اعتقاد داریم ولایت فقیه امتداد رسالت انبیا و ائمه اطهار(ع) است.

آیت‌الله سیفی مازندرانی با بیان این‌که ولی فقیه نائب امام عصر(عج) است، گفت: امام عصر(عج) و ائمه اطهار(ع) اولی الامر هستند؛ «اطیعوا الله و اطیعوا الرسول و اولی الامر منکم.»

وی افزود: ما معتقدیم فقیهی که جامع شرایط فتوایی و رهبری با هم باشد نائب حقیقی امام عصر(عج) است، بنابراین ولایت فقیه جزء مسلمات فقه ماست که ریشه در آیات قرآن دارد و نصوص متواتر و سنت نیز دال بر این همین موضوع است. بنابراین چنانچه مسئولی در جمهوری اسلامی بر خلاف دستور ولی امر، رأساً اقدامی کند که به سرنوشت امت اسلامی مربوط می‌شود، این از ولایت خدا خارج و داخل در ولایت طاغوت است، اطاعت از او اطاعت از طاغوت می‌شود، فرقی نمی‌کند مورد تصرف او امور بین‌المللی باشد یا امور غیر بین‌الملل.

استاد برجسته حوزه علمیه قم عنوان کرد: متأسفانه برخی که درس دین هم خوانده‌اند خیال می‌کنند در مسائل و معاهدات بین‌المللی مانند برجام، ۲۰۳۰، اف ای تی اف که قراردادهای بین المللی هستند، ولی فقیه نمی‌تواند دخالت کند. این‌ها ولایت فقیه را نفهمیده‌اند. شاید در لفظ و بیان دم از ولایت فقیه بزنند ولی ماهیت و حقیقت ولایت فقیه را نفهمیده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: ولایت فقیه در عرصه بین‌المللی و غیر آن تفاوتی ندارد، مراد از آنچه بایدها و نبایدها و مقرراتی که می‌خواهد در مقدرات مسلمین حکم کند، باید تحت نظر، دستور و موافقت ولی امر مسلمین باشد.

آیت‌الله سیفی مازندرانی همچنین به حاضرین توصیه کرد: با تکیه بر معرفتی که نسبت به ارزش‌های نظام دارید، سوژه‌های اساسی و سرنوشت سازی که در مجلس، دولت و… مطرح می‌شود را زیر نظر داشته باشید تا بتوانید تصمیماتی که برای نظام أثر مخرب و یا کارایی دارد را شناسایی کنید. اقدامات شایسته را تقویت و اقدامات خطرناک را دفع کنید.

وی همچنین با تأکید بر این‌که نباید واعظ بدون عمل باشیم، بر تبیین مبانی فقهی، اجتهادی و اصولی ارزش‌ها در حوزه‌های علمیه تأکید داشته و گفت: تبیین مبانی اصولی، فقهی و اجتهادی فقه معاصر(فقه فعال و پویا) که امام(ره) فقیه آن هستند، ضرورت دارد.

استاد برجسته حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: امروزه نیز مقام معظم رهبری دقیقاً در خط نور ولایت و فقاهت پویا، زنده و فعال انجام وظیفه کرده و مسئولیت خطیر رهبری را بر عهده گرفته‌اند، در این شرایط وظیفه ما حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی است./908/241/ح

 

منبع: مفتاح

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها
آخرین اخبار
پرطرفدارها
اوقات شرعی
۲۷ / ۰۷ /۱۳۹۸
قم
اذان صبح
۰۴:۵۰:۵۹
طلوع افتاب
۰۶:۱۵:۰۲
اذان ظهر
۱۱:۵۲:۰۴
غروب آفتاب
۱۷:۲۷:۲۴
اذان مغرب
۱۷:۴۴:۳۲