vasael.ir

کد خبر: ۱۳۴۶۷
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۷ - 11 June 2019
آیت الله اراکی / ۱۷

فقه فرهنگ | حفظ یا هتک حرمت امری متقابل است / بررسی قاعده «الحُرُماتُ قصاص»

وسائل ـ آیت الله اراکی گفت: «الْحُرُماتُ قِصاص»‏ یعنی همیشه حرمت‌ها حق متقابل ایجاد می‌کنند، زوال حرمت، زوال حرمت متقابل و حفظ حرمت، حفظ حرمت متقابل را در پی دارد.

به گزارش خبرنگار وسائل، آیت الله محسن اراکی در فقه فرهنگ | حفظ یا هتک حرمت امری متقابل است / بررسی قاعده جلسه هفدهم درس خارج فقه فرهنگ که در مدرسه دارالشفاء برگزار شد، در مورد قاعده «وَ الْحُرُماتُ قِصاص‏»؛ گفت: ما در شرع یک قاعده کلی داریم که مهم است و در فقه الجزاء و فقه العقوبات این مطلب از اساسی‌ترین پایه‌های فقه نظام کیفری اسلام شمرده می‌شود.

استاد درس خارج حوزه علمیه قم ادامه داد: آن قاعده این است که «وَ الْحُرُماتُ قِصاص‏»؛ یعنی همیشه حرمت‌ها حق متقابل ایجاد می‌کنند، زوال حرمت، زوال حرمت متقابل و حفظ حرمت، حفظ حرمت متقابل را در پی دارد. یعنی حرمت‌ها متقابل هستند؛ اگر کسی انسانی را کشت یعنی حرمت نفس را شکسته است؛ «مَنْ قَتَلَ نَفْساً بِغَيْرِ نَفْسٍ أَوْ فَسادٍ فِي الْأَرْضِ فَكَأَنَّما قَتَلَ النَّاسَ جَميعاً» به دلیل اینکه نفس بشری حرمت دارد و این فرد حرمت آن را شکسته است. حال که آن را شکسته است پس دیگر خودش هم حرمت ندارد.

وی بیان داشت: اگر بیان کنیم چنین کسی حرمت دارد و نباید کشته شود این ظلم و بی‌ادبی است؛ اگر او کسی کشته است باید او را کشت، اگر او مالی را دزدید و حرمت مال را رعایت نکرد به همان اندازه که او حرمت مال صاحب مال را رعایت نکرده است [باید از او گرفت یا دزدید] و کسی که از او دزدیده شده است می‌تواند قصاص کند و اینکه قصاص مالی هم وارد است بر روی همین اساس است. یک نفری مال شما را دزدیده است و حاضر هم نیست که آن را پس دهد یا از او طلب کار هستید و می‌دانید که دارد و نمی‌دهد، در این صورت شما هم می‌توانید از مال او به اندازه طلبکاری خود بردارید حتی اگر راضی هم نباشد.

رئیس مجمع تقریب مذاهب گفت: لذا این حرمتی را که او در حق دیگران رعایت نمی‌کند در حق او رعایت کردند ظلم است. اینکه غربی‌ها می‌گویند حکم اعدام ظلم است اشتباه است زیرا حکم اعدام عین عدل است؛ به دلیل اینکه حکم اعدام معمولاً در جایی است که فساد فی‌الارض رخ داده است و اگر شما برای جنایت‌کار حرمتی را که او برای دیگران رعایت نمی‌کند قائل باشید این کار عین ظلم است. زیرا در این صورت برای جانی قائل به حرمت شدید اما برای مظلوم قائل به حرمت نشده‌اید.

آیت الله اراکی گفت: البته این قاعده کلی است اما گاهی بر تقاص، مفسده‌ای بار می‌شود که در این حال نباید این کار را کرد. حال ما اصل حکم را بیان می‌کنیم. بنابراین این فرمایش روایت که می‌فرماید: «لَا تُؤْسِرُوا أَنْفُسَكُمْ وَ أَمْوَالَكُمْ بِشَهَادَاتِ الزُّورِ» یعنی اگر شهادت زوری یا شهادت دروغ به مال یا به نفس شما صدمه زد و حرمت مال و نفس شما را شکست اگر اقدام متقابل نکنید خود را اسیر کرده‌اید، یعنی مال و نفس شما اسیر او شده است و نمی‌توانید کاری کنید. این در صورتی است که روایت را به این شکل «لَا تُؤْسِرُوا» بخوانیم.

 

خلاصه جلسه گذشته

آیت الله اراکی در جلسه گذشته موارد حرمت بیان اظهاری را مورد بررسی قرار داد و گفت: جایی که بیان اظهاری موجب تفویت حقی یا موجب ظلم به کسی شود؛ اگر کسی چیزی را اظهار کند که حقی از کسی ضایع شود، مثلاً عِرض و آبروی کسی ریخته شود، اگرچه حق گفته است، ولی آبروی آن شخص ریخته می‌شود، یا منشأ ظلم به کسی شود با اینکه مطلب، مطلب حقی است، اما اگر این مطلب حق را بگویید، منشأ ظلم می‌شود حرام است.

استاد درس خارج حوزه علمیه قم ادامه داد: مثلاً دادگاه شاهد خواسته است، اگر انسان شهادت بدهد شهادت راست هم هست و دروغ نیست، اما با شهادت او به شخصی ظلم می‌کنند، یعنی بیش از حقی که به گردنش هست را از او می‌گیرند. این شهادت را مایه ظلم به او قرار می‌دهند. در اینجا «لایجوز الشهاده، و إن کان شهادته، شهادة حق»

وی بیان داشت: اگر شهادت من موجب ظلم به دیگری شود، مثلاً دادگاه از من خواسته است که شهادت دهم این شخص جزء گروه‌های مقاومت است یا نه [مثلاً در عربستان است]؟ می‌دانم که جزء گروه‌های مقاومت است، دستگیر شده است اما اگر بروم و شهادت بدهم، ممکن است به کشته شدن او منجر شود یا اذیت و زندان در انتظار او باشد، اینجا شهادت، شهادت جایزی نیست و حرام است. در این باب روایات متعددی هم وجود دارد که حالا ما از این روایات نمونه‌هایی را می‌خوانیم.

عضو مجلس خبرگان رهبری اظهار داشت: البته اگر امر دائر بین ظلم اقل و ظلم اکثر شد؛ یعنی تزاحم بود که یا این و یا آن، در این صورت خواه‌ناخواه ظلم اقل را باید بر ظلم اکثر ترجیح دهد.

رئیس مجمع تقریب مذاهب گفت: رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم می‌فرماید اگر کسی شهادتی دهد که موجب ریختن خون یک مسلمان شود، یا شهادتی دهد که موجب از بین رفتن مال کسی شود، روز قیامت می‌آید درحالی‌که صورت او ظلمتی دارد که تا چشم کار می‌کند این ظلمت ادامه دارد و در چهره‌اش هم یک پرده سیاهی افکنده می‌شود؛ یعنی یک گرد سیاهی است و موجب این می‌شود که همه مردم او را بشناسند و بدانند که این شخص چنین کاری کرده است تا آخر روایت. از این روایت استفاده می‌کنیم که «شَهِدَ بِهَا لِيُهْدِرَ لَهَا بِهَا دَمَ امْرِئٍ مُسْلِمٍ أَوْ لِيَزْوِيَ مَالَ امْرِئٍ مُسْلِمٍ» این «لیهدر» هم یعنی اگر این نتیجه بر آن بار شود خواه‌ناخواه حرام خواهد بود.

 

متن تقریر این جلسه را در ادامه می‌خوانید:

 

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ

الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ وَ الصَّلَاةُ عَلی سَیدِنَا مُحَمَّدٍ وَ عَلَی أَهْلِ بَیتِهِ الطَّیبِینَ الطّاهِرِینَ

موارد حرمت بیان اظهاری در چند بخش دسته‌بندی شد. بخش اول آنجایی است که اظهار موجب تفویت حق و ظلم به کسی شود. ممکن است که خود این بیان، بیان حقی باشد ولی بیان حقی است که موجب تفویت حق یا ظلم به دیگری شود. فرض کنید یک جائر یا ظالمی می‌خواهد به کسی ظلم کند و اگر مطلبی گفته شود، این به او کمک می‌کند که بتواند به آن مظلوم ظلم کند.

 

ادله روایی موارد بیان اظهاری حرام

در این باب احادیث متعددی وارد شده است که برای نمونه چند روایت را مطرح می‌کنیم. حدیث اول را مرحوم شیخ کلینی این‌چنین نقل می‌کند: «وَ عَنْ عِدَّةٍ مِنْ أَصْحَابِنَا عَنْ أَحْمَدَ بْنِ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ عَنْ عَبْدِ الرَّحْمَنِ بْنِ أَبِي نَجْرَانَ وَ مُحَمَّدِ بْنِ عَلِيٍّ عَنْ أَبِي جَمِيلَةَ عَنْ جَابِرٍ عَنْ أَبِي جَعْفَرٍ علیه السلام قَالَ: قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صلی الله علیه و آله و سلم مَنْ كَتَمَ شَهَادَةً أَوْ شَهِدَ بِهَا لِيَهْدِرَ بِهَا دَمَ امْرِئٍ مُسْلِمٍ أَوْ لِيَزْوِيَ بِهَا مَالَ امْرِئٍ مُسْلِمٍ أَتَى يَوْمَ الْقِيَامَةِ وَ لِوَجْهِهِ ظُلْمَةٌ مَدَّ الْبَصَرِ وَ فِي وَجْهِهِ كُدُوحٌ تَعْرِفُهُ الْخَلَائِقُ بِاسْمِهِ وَ نَسَبِهِ وَ مَنْ شَهِدَ شَهَادَةَ حَقٍّ لِيُحْيِيَ بِهَا حَقَّ امْرِئٍ مُسْلِمٍ أَتَى يَوْمَ الْقِيَامَةِ وَ لِوَجْهِهِ نُورٌ مَدَّ الْبَصَرِ تَعْرِفُهُ الْخَلَائِقُ بِاسْمِهِ وَ نَسَبِهِ ثُمَّ قَالَ أَبُو جَعْفَرٍ علیه السلام أَ لَا تَرَى أَنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ يَقُولُ وَ أَقِيمُوا الشَّهادَةَ لِلَّهِ.» اشکال سندی روایت همان ابوجمیله است که معمولاً توثیق ندارد، منتها چون این روایت قرائن صحت دارد، لذا مأمورُ بهاست.

در روایت قسمت «شَهِدَ بِهَا» مورد استشهاد است؛ اگر کسی شهادتی بدهد که موجب هدر دم انسان مسلمانی شود، یا شهادتی که موجب این شود که مال انسان مسلمی از او گرفته شود، روز قیامت در حالی محشور می‌شود که سیاهی سختی بر صورت او مسلط است و تا آنجا که چشم کار می‌کند سیاه است و علامت‌هایی روی صورتش هست که موجب می‌شود که مردم او را بشناسند که چه‌کاره است. این یک روایت از روایاتی است که دال بر این دارد که بیانی که موجب ظلم به کسی شود شرعاً منهی عنه است.

روایت دیگر که صحیح السند است و اشکالی در سند آن نیست این روایت است: «مُحَمَّدُ بْنُ يَعْقُوبَ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ يَحْيَى عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ خَالِدٍ عَنْ سَعْدِ بْنِ سَعْدٍ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ الْقَاسِمِ بْن‏ الْفُضَيْلِ عَنْ أَبِي الْحَسَنِ (امام کاظم) علیه السلام قَالَ: سَأَلْتُهُ قُلْتُ لَهُ رَجُلٌ مِنْ مَوَالِيكَ عَلَيْهِ دَيْنٌ لِرَجُلٍ مُخَالِفٍ يُرِيدُ أَنْ يُعْسِرَهُ وَ يَحْبِسَهُ وَ قَدْ عَلِمَ أَنَّهُ لَيْسَ عِنْدَهُ وَ لَا يَقْدِرُ عَلَيْهِ وَ لَيْسَ لِغَرِيمِهِ بَيِّنَةٌ هَلْ يَجُوزُ لَهُ أَنْ يَحْلِفَ لَهُ لِيَدْفَعَهُ عَنْ نَفْسِهِ حَتَّى يُيَسِّرَ اللَّهُ لَهُ وَ إِنْ كَانَ عَلَيْهِ الشُّهُودُ مِنْ مَوَالِيكَ قَدْ عَرَفُوهُ أَنَّهُ لَا يَقْدِرُ هَلْ يَجُوزُ أَنْ يَشْهَدُوا عَلَيْهِ قَالَ لَا يَجُوزُ أَنْ يَشْهَدُوا عَلَيْهِ وَ لَا يَنْوِيَ ظُلْمَهُ.» از حضرت پرسیدند: شخصی است از موالیان شما مدیون است، آن طلبکار هم از موالیان شما نیست و می‌خواهد او را به سختی بیندازد.

او ندارد و مقصر نیست و نتوانسته است بدهی خود را پرداخت کند ولی این مخالف می‌خواهد از نداری این شخص استفاده کند و او را به حبس بیندازد. خداوند می‌داند که این شخص واقعاً توان ندارد، آیا این شخص بدهکار می‌تواند قسم بخورد که شر این طلبکار را از خودش دفع کند تا وقتی که خدا دستش را باز کند و بتواند حق او را بدهد؟ از موالیان شما کسانی هستند که می‌دانند او بدهکار است، اما درعین‌حال هم می‌دانند که نمی‌تواند بپردازد؛ آیا می‌توانند علیه او شهادت دهند که بله او بدهکار است؟ -شاهد بحث ما اینجاست-، حضرت می‌فرماید: حق ندارند که شهادت علیه این مرد بدهکار بدهند، بااینکه بدهکار است. لذا چون بدهکار مُعسری است، حق ندارند علیه او شهادت بدهند و موجب ظلم به این شخص بدهکار شوند.

روایات دیگری هم هست، اجمالاً سندش صحیح است: «مُحَمَّدُ بْنُ يَعْقُوبَ عَنْ عِدَّةٍ مِنْ أَصْحَابِنَا عَنْ سَهْلِ بْنِ زِيَادٍ عَنْ إِسْمَاعِيلَ بْنِ مِهْرَانَ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ مَنْصُورٍ الْخُزَاعِيِّ عَنْ عَلِيِّ بْنِ سُوَيْدٍ وَ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ يَحْيَى عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ الْحُسَيْنِ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ إِسْمَاعِيلَ بْنِ بَزِيعٍ عَنْ عَمِّهِ حَمْزَةَ بْنِ بَزِيعٍ عَنْ عَلِيِّ بْنِ سُوَيْدٍ وَ عَنِ الْحُسَيْنِ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ أَحْمَدَ النَّهْدِيِّ عَنْ إِسْمَاعِيلَ بْنِ مِهْرَانَ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ مَنْصُورٍ عَنْ عَلِيِّ بْنِ سُوَيْدٍ السَّائِيِّ عَنْ أَبِي الْحَسَنِ علیه السلام فِي حَدِيثٍ قَالَ: كَتَبَ إِلَيَّ فِي رِسَالَتِهِ إِلَيَّ وَ سَأَلْتَ عَنِ الشَّهَادَاتِ لَهُمْ فَأَقِمِ الشَّهَادَةَ لِلَّهِ وَ لَوْ عَلَى نَفْسِكَ أَوِ الْوَالِدَيْنِ وَ الْأَقْرَبِينَ فِيمَا بَيْنَكَ وَ بَيْنَهُمْ فَإِنْ خِفْتَ عَلَى أَخِيكَ ضَيْماً فَلَا.» از امام صادق علیه السلام سؤال شد که آیا می‌توانیم شهادت بدهیم به نفع کسانی که در مذهب با من مخالف هستند؟ شاهد روایت، ذیل روایت است: «فَإِنْ خِفْتَ عَلَى أَخِيكَ ضَيْماً فَلَا» البته در بعضی از متون «فَإِنْ خِفْتَ عَلَى أَخِيكَ ضَرراً فَلَا».

البته منظور از ضرر -با توجه به صدر روایت- یعنی ضرری که شرعاً وارد کردنش بر شخص دیگر جایز نیست و ضرر نامشروع است. این هم مورد اول از موارد حرمت بیان اظهاری.

مورد دوم از موارد حرمت بیان اظهاری، بیان کذب است؛ یعنی خلاف واقع گفتن. مگر درجاهایی که استثناء شده است یا در جایی که بازهم دفاع از یک مظلومی به وسیله کذب انجام می‌گیرد یا کذب در موارد اصلاح ذات البین است. در موارد استثنائی که هست، می‌شود قاعده کلی‌اش را گفت که اگر حق اقوایی از حرمت کذب بر کذب بار شود [دیگر کذب نیست]. اجمالش این است؛ یک حقی که از لحاظ شرع نگهداری آن اولویت دارد، یا وجوب حفظش بر حرمت کذب اولویت دارد [باشد ایرادی ندارد.]

 این خلاصه عنوان مطلب می‌شود. در عنوان قبلی حرمت بیان اظهاری که موجب تفویت حق یا ظلم به دیگری باشد ولو اینکه بیان صادقی باشد [مورد بحث قرار گرفت] اما عنوان بحث امروز حرمت بیان اظهاری این است که بیان کاذبی باشد، دروغ کلاً حتی موجب تفویت حق کسی هم نباشد حرام است. دروغ و بیان خلاف و غیرواقع جایز نیست و عدم جواز دروغ از بینات شرع است و زیاد نیاز به استدلال ندارد مانند: «لَعْنَتَ اللَّهِ عَلَى الْكاذِبين‏» و امثال آن در آیات کریمه قرآن زیاد وارد شده است. به دلیل اینکه از مسلمات شرع است خود اصل بیان اظهاری کاذب بحث زیادی ندارد.

 

تفصیل موارد استثناء حرمت کذب

اما آنچه جای بحث دارد استثنای از این حرمت است. بیان کاذب جواز ندارد؛ اظهار کذب و اظهار مطلبی که با واقعیت مطابق نیست جواز ندارد اما اگر این اظهار کذب منشأ نجات نفس محترمه‌ای شود؛ یعنی یک دروغی بگوید که با این دروغ نفس محترمه‌ای نجات پیدا کند [این کار دیگر حرام نیست]. مثلاً می‌خواهد به کسی ظلم کند اما با یک دروغ ظلم از او برطرف می‌شود. لذا برخی از موارد تقیه هم از همین قبیل است یعنی یک بیانی که کاذب است اما تقیتاً کسی برای اینکه دفع شرع ظالم به یک مؤمن و یک انسان مظلومی کند این کار را انجام دهد. این کار شرعاً جایز بوده بلکه واجب است و این یک استثناست و استثنای از حرمت بیان کاذب است. شاهد بر این مطلبی که ما عرض کردیم روایاتی است که در این باب آمده است که بنا به نمونه چند روایت را می‌خوانیم.

روایت اول این روایت است که از روایات صحیح السند هم است: «مُحَمَّدُ بْنُ يَعْقُوبَ عَنْ عَلِيِّ بْنِ إِبْرَاهِيمَ عَنْ أَبِيهِ عَنِ ابْنِ أَبِي عُمَيْرٍ عَنْ هِشَامِ بْنِ سَالِمٍ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ علیه السلام قَالَ: شَاهِدُ الزُّورِ لَا تَزُولُ قَدَمَاهُ حَتَّى تَجِبَ لَهُ النَّارُ.» [قبل از ترجمه روایت باید گفت که] شهادت، بیان اظهاری است یعنی از شاهد، اظهار یک مطلب را می‌خواهند و این از مقوله بیان اظهاری است.

روایت می‌فرماید که شاهد زور یعنی کسی که شهادت دروغ دهد از جای خود متحول نمی‌شود مگر اینکه آتش برای او واجب شود، یعنی پای او جابه‌جا نمی‌شود و از جای خود حرکت نمی‌کند نا اینکه خداوند متعال آتش را برای او حتمی می‌کند.

روایت دیگری هم در این باب است: «عَنْ عِدَّةٍ مِنْ أَصْحَابِنَا عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ خَالِدٍ عَنْ عَلِيِّ بْنِ الْحَكَمِ عَنْ أَبَانِ بْنِ عُثْمَانَ عَنْ رَجُلٍ عَنْ صَالِحِ بْنِ مِيثَمٍ عَنْ أَبِي جَعْفَرٍ علیه السلام قَالَ: مَا مِنْ رَجُلٍ يَشْهَدُ بِشَهَادَةِ زُورٍ عَلَى مَالِ رَجُلٍ مُسْلِمٍ لِيَقْطَعَهُ إِلَّا كَتَبَ اللَّهُ لَهُ مَكَانَهُ صَكّاً إِلَى النَّارِ.» البته این روایت در وسائل الشیعه مرسله است منتها شیخ صدوق رحمةالله علیه به این روایت سند تام دارد.

این سندی که بیان شد سند شیخ کلینی رحمةالله علیه بود اما سند شیخ صدوق رحمةالله علیه صحیح است. [معنای روایت این است] هیچ‌کس شهادت دروغی علیه مؤمنی که سبب شود به مال آن مؤمن ضرری وارد شود را انجام نمی‌دهد مگر اینکه خداوند متعال شکل آتش را برای او صادر کند. اشاره به آتش بودن هم یعنی جهنم رفتن آن حتمی می‌شود؛ «مَا مِنْ رَجُلٍ يَشْهَدُ بِشَهَادَةِ زُورٍ عَلَى مَالِ رَجُلٍ مُسْلِمٍ لِيَقْطَعَهُ إِلَّا كَتَبَ اللَّهُ لَهُ مَكَانَهُ صَكّاً إِلَى النَّارِ.» اگر از مال رجل مسلمی به ظلم و به شکل ناحق چیزی را قطع کند از جای خود بلند نمی‌شود مگر اینکه آتش از سوی خدا بر او صادر می‌شود. «صکّ» به معنای چیزی است که آتش از آن صادر می‌شود. روایات دیگری هم در این باب است بر این مضمون است دلالت دارد.

 

استثناء در مورد رفع ظلم

یکی از موارد استثنا این است که در نتیجه بیان اظهاری غیرواقع، انسان بتواند ظلمی را دفع کند. اگر توانست با یک بیان غیرواقعی ظلمی را دفع کند در اینجا مجاز خواهد بود [که دروغ بگوید]. روایت آن به این شکل است: «مُحَمَّدُ بْنُ الْحَسَنِ بِإِسْنَادِهِ عَنِ الْحُسَيْنِ بْنِ سَعِيدٍ عَنْ فَضَالَةَ عَنْ مُوسَى بْنِ بَكْرٍ عَنِ الْحَكَمِ أَخِي (یا) أَبِي عَقِيلَةَ قَالَ: قُلْتُ لِأَبِي عَبْدِ اللَّهِ علیه السلام إِنَّ خَصْماً يَسْتَكْثِرُ عَلَيَّ شُهُودَ الزُّورِ وَ قَدْ كَرِهْتُ مُكَافَأَتَهُ مَعَ أَنِّي لَا أَدْرِي يَصْلُحُ لِي ذَلِكَ أَمْ لَا فَقَالَ أَ مَا بَلَغَكَ عَنْ أَمِيرِ الْمُؤْمِنِينَ علیه السلام أَنَّهُ كَانَ يَقُولُ لَا تُؤْسِرُوا أَنْفُسَكُم وَ أَمْوَالَكُمْ بِشَهَادَاتِ الزُّورِ فَمَا عَلَى امْرِئٍ مِنْ وَكَفٍ فِي دِينِهِ وَ لَا مَأْثَمٍ مِنْ رَبِّهِ أَنْ يَدْفَعَ ذَلِكَ عَنْهُ كَمَا أَنَّهُ لَوْ دَفَعَ بِشَهَادَتِهِ عَنْ فَرْجٍ حَرَامٍ أَوْ سَفْكِ دَمٍ حَرَامٍ كَانَ ذَلِكَ خَيْراً لَهُ.» البته در سند روایت خللی وجود دارد؛ در موسی بن بکر اشکال است اما به دلیل اینکه این روایت با قرائن خارجی بر صحت مضمون دلالت دارد لذا قابل استناد است. به حضرت عرض می‌کند: یک خصمی دارم که مدام علیه من شاهد دروغی درست می‌کند و می‌گوید که من به او پول بدهکارم.

حاکم هم از من را اجبار می‌کند که به او پول دهم. من کراهت دارم که همین کار را با او کنم و برای او شاهد دروغی درست کنم و به‌وسیله دادگاه و استفاده از حکم قاضی از او پول بگیرم. آیا می‌توانم این کار را کنم یا خیر؟ یعنی شاهد دروغی درست کنم و همان پولی را که او با شاهد دروغ از من گرفته است از او پس بگیرم.

امام صادق علیه ‌السلام فرمود: «فَقَالَ أَ مَا بَلَغَكَ عَنْ أَمِيرِ الْمُؤْمِنِينَ علیه السلام أَنَّهُ كَانَ يَقُولُ لَا تُؤْسِرُوا أَنْفُسَكُمْ وَ أَمْوَالَكُمْ بِشَهَادَاتِ الزُّورِ» در اینجا مرحوم علامه مجلسی -بنا بر آنچه در پاورقی وسائل آمده است- عبارت را به همین شکل «لَا تُؤْسِرُوا» خوانده است و آن را توجیه کرده است که معنای آن یعنی چه. بیان کرده است که این از باب «أَسَرَ یَأسِرُ» و از باب اسیر کردن است؛ یعنی خود را به‌وسیله شهادت دروغ اسیر نکنید؛ یعنی می‌تواند از شهادت‌های دروغ به‌وسیله شهادت‌های دروغ متقابل فرار کند. اگر کسی علیه شما شهادت دروغ می‌دهد شما هم می‌توانید علیه او شهادت دروغ دهید. البته این حرف را به این دلیل زدیم که در اینجا قرینه وجود دارد.

 

اصل تقابل در حرمت‌ها

ما در شرع یک قاعده کلی داریم که مهم است و در فقه الجزاء و فقه العقوبات این مطلب از اساسی‌ترین پایه‌های فقه نظام کیفری اسلام شمرده می‌شود. آن قاعده این است که «وَ الْحُرُماتُ قِصاص‏»؛ یعنی همیشه حرمت‌ها حق متقابل ایجاد می‌کنند، زوال حرمت، زوال حرمت متقابل و حفظ حرمت، حفظ حرمت متقابل را در پی دارد. یعنی حرمت‌ها متقابل هستند؛ اگر کسی انسانی را کشت یعنی حرمت نفس را شکسته است؛ «مَنْ قَتَلَ نَفْساً بِغَيْرِ نَفْسٍ أَوْ فَسادٍ فِي الْأَرْضِ فَكَأَنَّما قَتَلَ النَّاسَ جَميعاً» به دلیل اینکه نفس بشری حرمت دارد و این فرد حرمت آن را شکسته است. حال که آن را شکسته است پس دیگر خودش هم حرمت ندارد.

اگر بیان کنیم چنین کسی حرمت دارد و نباید کشته شود این ظلم و بی‌ادبی است؛ اگر او کسی کشته است باید او را کشت، اگر او مالی را دزدید و حرمت مال را رعایت نکرد به همان اندازه که او حرمت مال صاحب مال را رعایت نکرده است [باید از او گرفت یا دزدید] و کسی که از او دزدیده شده است می‌تواند قصاص کند و اینکه قصاص مالی هم وارد است بر روی همین اساس است. یک نفری مال شما را دزدیده است و حاضر هم نیست که آن را پس دهد یا از او طلب کار هستید و می‌دانید که دارد و نمی‌دهد، در این صورت شما هم می‌توانید از مال او به اندازه طلبکاری خود بردارید حتی اگر راضی هم نباشد.

لذا این حرمتی را که او در حق دیگران رعایت نمی‌کند در حق او رعایت کردند ظلم است. اینکه غربی‌ها می‌گویند حکم اعدام ظلم است اشتباه است زیرا حکم اعدام عین عدل است؛ به دلیل اینکه حکم اعدام معمولاً در جایی است که فساد فی‌الارض رخ داده است و اگر شما برای جنایت‌کار حرمتی را که او برای دیگران رعایت نمی‌کند قائل باشید این کار عین ظلم است. زیرا در این صورت برای جانی قائل به حرمت شدید اما برای مظلوم قائل به حرمت نشده‌اید.

البته این قاعده کلی است اما گاهی بر تقاص، مفسده‌ای بار می‌شود که در این حال نباید این کار را کرد. حال ما اصل حکم را بیان می‌کنیم. بنابراین این فرمایش روایت که می‌فرماید: «لَا تُؤْسِرُوا أَنْفُسَكُمْ وَ أَمْوَالَكُمْ بِشَهَادَاتِ الزُّورِ» یعنی اگر شهادت زوری یا شهادت دروغ به مال یا به نفس شما صدمه زد و حرمت مال و نفس شما را شکست اگر اقدام متقابل نکنید خود را اسیر کرده‌اید، یعنی مال و نفس شما اسیر او شده است و نمی‌توانید کاری کنید. این در صورتی است که روایت را به این شکل «لَا تُؤْسِرُوا» بخوانیم.

 

نظر علامه شعرانی پیرامون کیفیت استنساخ حدیث مزبور

مرحوم شعرانی قدس الله روحه یک توضیحی دارد که به نظر می‌رسد این توضیح به قرینه‌ای که در روایت می‌آید درست است. ایشان می‌فرماید این قسمت روایت نباید «لَا تُؤْسِرُوا» باشد بلکه باید «لا تؤتروا» باشد و غلط خوانده شده و غلط استنساخ است و روایت باید به این شکل باشد: «لَا تُؤْتروا أَنْفُسَكُمْ وَ أَمْوَالَكُمْ بِشَهَادَاتِ الزُّورِ». وتر هم به معنای ضرر رساندن و نقص وارد کردن است.

مثلاً اگر بیان کرد «وَ لَنْ يَتِرَكُمْ أَعْمالَكُم‏» یعنی خداوند متعال به اموال شما نقصی وارد نمی‌کند. پس وَتَرَ به معنای نقص است. «لَا تُؤْتروا أَنْفُسَكُمْ وَ أَمْوَالَكُمْ بِشَهَادَاتِ الزُّورِ» یعنی نگذارید با شهادات زور به مال و نفس شما نقص وارد شود. ادامه روایت هم قرینه است بر این است که باید «لا تؤتروا» خوانده شود؛ می‌فرماید: «فَمَا عَلَى امْرِئٍ مِنْ وَكَفٍ فِي دِينِهِ وَ لَا مَأْثَمٍ مِنْ رَبِّهِ أَنْ يَدْفَعَ ذَلِكَ عَنْهُ كَمَا أَنَّهُ لَوْ دَفَعَ بِشَهَادَتِهِ عَنْ فَرْجٍ حَرَامٍ أَوْ سَفْكِ دَمٍ حَرَامٍ كَانَ ذَلِكَ خَيْراً لَهُ». ادامه بحث را در جلسات آینده پی خواهیم گرفت./905/422/ح

 

تهیه و تنظیم: محرم آتش افروز

 

 

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها
آخرین اخبار
اوقات شرعی
۱۰ / ۰۳ /۱۳۹۹
قم
اذان صبح
۰۴:۱۲:۰۲
طلوع افتاب
۰۵:۵۵:۰۳
اذان ظهر
۱۳:۰۴:۴۰
غروب آفتاب
۲۰:۱۳:۲۲
اذان مغرب
۲۰:۳۲:۴۰