vasael.ir

کد خبر: ۱۳۴۴۵
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۴ - 09 June 2019
اثر فرزاد جهان بین؛

معرفی کتاب | باغبانی فرهنگ

وسائل ـ کتاب «باغبانی فرهنگ» اثر فرزاد جهان بین توسط نشر نهضت نرم‌افزاری(وابسته به انتشارات انقلاب اسلامی) منتشر شد.  

به گزارش خبرنگار وسائل، کتاب «باغبانی فرهنگ»کتاب «باغبانی فرهنگ» منتشر شداثر فرزاد جهان بین توسط نشر نهضت نرم‌افزاری (وابسته به انتشارات انقلاب اسلامی) در ۱۲۰ صفحه منتشر شد.

از جمله مسائل مهم در عرصه فرهنگ، نسبت بین دولت و فرهنگ و مدیریت پذیری فرهنگ، امکان، ضرورت و چگونگی آن و حدود مداخله‌ی دولت در فرهنگ است. در پاسخ به این سوالات، دو رویکرد رهاسازی فرهنگ و یکسان سازی فرهنگ مطرح شده است.

این دو رویکرد از منظر اسلامی نمی‌تواند مورد تأیید قرار گیرد. لذا در کتاب باغبانی فرهنگ، تلاش شده است تا از منظر حضرت آیت الله خامنه ای، نگاه معقول اسلامی طرح و تبیین گردد. این کتاب دارای ویژگی‌های زیر است:

باروش استنتاج فرارونده، از درون مبانی هستی شناسانه، انسان شناسانه، معرفت شناسانه و جامعه شناسانه، اصول حاکم بر مدیریت فرهنگ استخراج شده است و بر اساس مبانی و اصول، مدل مختار رهبر معظم انقلاب (باغبانی فرهنگ) در مدیریت فرهنگ تبیین شده است.

عمده آثاری که به مدیریت فرهنگ از منظر رهبر معظم انقلاب پرداخته اند، نقل بیانات معظم له به همراه باب بندی است اما در این کتاب، تلاش شده است نظام اندیشه و به عبارتی نظریه رهبر معظم انقلاب فهم و ارائه شود.

باغبانی فرهنگ، مدلی است که هم به اتکای آن، فرهنگ مدیریت می‌شود و هم آزادی‌ها و تنوع حفظ می‌گردد.

از دیگر نوآوری‌های این کتاب، تعریف فرهنگ به شاکله اجتماعی است. بر طبق آیه شریفه، قل کل یعمل علی شاکلته، شاکله که مبنای عمل است به دو شاکله فردی و اجتماعی تقسیم شد. شاکله اجتماعی در بستر زمان و تحت تأثیر عوامل مختلف و از تبدیل حالت به عادت و در نتیجه شاکله ایجاد می‌شود.

بر اساس تعریف فرهنگ به شاکله اجتماعی، تبیین دقیق و جامعی از عوامل فرهنگ ساز مطرح شد. بر این اساس، عوامل فرهنگ ساز مستقیم یکی از دهها عامل ایجاد فرهنگ هستند.

مدیریت پذیری فرهنگ، ضرورت آن و حدود مداخله دولت در این مدیریت بر اساس مبانی تحلیل شد.

در مدل باغبانی، دو بعد تمهید فضای زندگی مسلمین و نیز تعالی فرهنگ مطرح شد. در بعد دوم، مدل تعالی فرهنگ با ایجاد و تقویت مؤلفه‌های کلیدی در شاکله اجتماعی از طریق اقطاب اثرگذار و به صورت برنامه ریزی یکپارچه توزیع شده مطرح شد.

این پژوهش که قبل از تبدیل به کتاب در سه کرسی عرضه و نقد دیدگاه علمی در مؤسسه پژوهشی و فرهنگی انقلاب اسلامی، دانشگاه شیراز و امام صادق (ع) در معرض نقد و ارزیابی قرار گرفت و همچنین در چندین جمع نخبگانی دانشگاهی مطرح و مورد نقد و ارزیابی قرار گرفته است، حاصل فهم اجتهادی مؤلف از افکار رهبر معظم انقلاب و تلاش برای تبیین نگاه معقول اسلامی است. از اینرو از نقدها و ارزیابی‌ها استقبال می‌گردد.

کتاب اصول باغبانی در دو بخش نگاشته شده است. بخش اول توسط مهندس فرید مرادی نژاد در ۸ فصل و بخش دوم توسط دکتر مسعود هاشمی در ۲ فصل به رشته تحریر درآمده است.

بخش اول در مورد اصول باغبانی می باشد و در بخش دوم به افزایش تولید و مرغوبیت محصولات باغی و زراعی با استفاده موثر از زنبور عسل در گرده افشانی پرداخته شده است.

هدف از مطالعه اصول باغبانی، آشنا شدن با گیاهان باغی، بررسی عوامل موثر در رشد و نمو و روش های تکثیر و تولید گیاهان باغی است. این اصول مسیر دانش پژوهان را برای تحقیق بیشتر فراهم می کند.

اصول باغبانی که تحت عنوان درسی به نام باغبانی عمومی برای دانشجویان تمامی رشته های کشاورزی تدریس می شود، فرصت بسیار مناسبی را برای دانشجویان غیر باغبانی فراهم می کندکه با کلیات و مقدمات این علم آشنا شوند تا به عنوان یک مهندس کشاورزی بتوانند حداقل اطلاعات لازم در زمینه باغبانی را کسب کنند و از آن ها در زندگی شخصی، علمی و شرایط شغلی آینده استفاده کنند.

دانشجویان رشته های مختلف کشاورزی، به این منظور دروسی چون باغبانی عمومی، زراعت عمومی، دامپروری عمومی، آبیاری عمومی، خاکشناسی عمومی و دروس عمومی دیگر را یاد می گیرند که در آینده اگر چه تخصصی خاصی دارند، ممکن است حتی به طور مستقیم درگیر مسایلی از سایر رشته های کشاورزی شوند. به طور مثال، عمده مباحث بخش دوم این کتاب، ظاهرا فقط شبیه مباحث باغبانی است. اما اگر خوب به مطالعه آن بپردازید، درخواخید یافت که هیچ زنبوردار، کشاورز، باغبان، دامپرور، مرتع دار و جنگل داری از مباحث آن بی نیاز نیست.

این کتاب حاصل چندین سال تدریس درس باغبانی عمومی و تجارب علمی و عملی مولف است. در نگارش این کتاب سعی بر این بوده است تا اطلاعات لازم، جدید و معتبر در زمینه باغبانی برای دانشجویان فراهم شود و از این رو دانشجویان رشته های مختلف کشاورزی در مقاطع کارشناسی و کاردانی می توانند از این کتاب به عنوان منبعی مطمین و مناسب برای درس باغبانی عمومی استفاده کنند.

این کتاب در دو بخش و ۱۰ فصل تالیف شده است. بخش اول شامل اصول باغبانی است که بر اساس سرفصل های درس باغبانی عمومی مصوب شورای عالی برنامه ریزی وزارت فرهنگ و آموزش عالی تدوین شده است. بخش دوم شامل مباحثی بسیار ارزشمند و مشترک بین باغبانی، زنبورداری، زراعت و … است که علاوه بر سرفصل های مصوب درس باغبانی عمومی به این کتاب افزوده شده است. بخش دوم که به طور کلی شامل اهمیت و نقش زنبور عسل و سایر حشرات گرده افشان در گرده افشانی گیاهان و ارتباط آن ها با میزان تولید و مرغوبیت تولیدات گیاهی است.

 

فصول بخش اول به شرح زیر می باشد:

فصل اول: کلیات- فصل دوم: طبقه بندی گیاهان باغبانی ـ فصل سوم: ساختمان ها، تجهیزات و ابزارهای باغبانی ـ فصل چهارم: ازدیاد نباتات باغبانی ـ فصل پنجم: عوامل محیطی موثر در رشد و نمو گیاهان باغبانی ـ فصل ششم: هورمون ها و مواد تنظیم کننده رشد گیاهی ـ فصل هفتم: اصول تربیت و هرس گیاهان باغبانی ـ فصل هشتم: مدیریت علف های هرز، بیماری ها و آفات

 

فصول بخش دوم به شرح زیر می باشد:

فصل نهم: گرده گیاهان و گرده زنبور عسل ـ فصل دهم: نقش زنبور عسل و سایر حشرات گرده افشان در گرده افشانی محصولات باغی و زراعی/ 601/422/ح

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها
پر بحث ها
آخرین اخبار
پرطرفدارها
اوقات شرعی
۳۱ / ۰۶ /۱۳۹۸
قم
اذان صبح
۰۵:۲۹:۴۸
طلوع افتاب
۰۶:۵۴:۰۸
اذان ظهر
۱۲:۵۹:۵۱
غروب آفتاب
۱۹:۰۳:۴۸
اذان مغرب
۱۹:۲۰:۳۹