vasael.ir

کد خبر: ۱۳۳۹۰
تاریخ انتشار: ۰۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۷ - 30 May 2019
دکتر داودی:

تولید مستند و سبک‌های نوین خبری از ابتکارات وسائل است

وسائل ـ سردبیر پایگاه تخصصی فقه حکومتی وسائل با بیان اینکه در تولید سبک‌های خبری و شیوه انتشار مطالب نوآوری دارد، گفت: برای انتشار دروس خارج، شیوه تقریر نویسی خاصی را ارائه دادیم که ترکیبی از مدل علمی و رسانه ای است؛ در این سبک کار بازخورد خوبی را از سوی اساتید و مخاطبان محترم دریافت کردیم. مستند «تنفیذ» یکی از تولیدات فاخر علمی و رسانه‌ای این مجموعه است.

به گزارش خبرنگار وسائل، دکتر علیرضا داودی سردبیر پایگاهسایت جدید پایگاه تخصصی فقه حکومتی وسائل رونمایی‌ می‌شود تخصصی فقه حکومتی وسائل از برگزاری آیین رونمایی سایت جدید پایگاه تخصصی فقه حکومتی وسائل خبر داد و گفت: این مراسم با حضور علما، اساتید، شخصیت‌های حوزوی و پژوهشگران و محققان حوزه روز شنبه 11 خرداد ماه برگزار می‌شود؛ آیت الله شب‌زنده‌دار سخنران اصلی این برنامه است.

داودی در ادامه به معرفی مجموعه وسائل پرداخت و اظهار داشت: مدیران و مسؤولان خبرگزاری رسا با توجه به دغدغه رهبر معظم انقلاب در زمینه فقه حکومتی به فکر راه اندازی این مجموعه افتادند تا بتوانند به منظور توسعه این بحث مغفول مانده، در حوزه گفتمان سازی کنند؛ بنابراین وسائل در سال 92 راه اندازی شد.

وی افزود: پس از شکل گیری انقلاب اسلامی وظیفه بزرگی بر دوش حوزویان قرار گرفت و آن پاسخگویی به مسائلی بود که از سوی مسؤولان نظام مطرح می شد؛ بر این اساس حوزه علمیه در دوره حیات جدید خود باید این بار مضاعف را متحمل شود و در عرصه‌های مختلف مدیریت اجتماع ورود پیدا کند.

سردبیر وسائل در تبیین ویژگی‌های این مجموعه، گفت: این پایگاه بر اساس جریان فکری خاصی شکل نگرفته است و وام‌دار هیچ جریانی نیست به همین دلیل به راحتی می تواند آراء و اندیشه‌های مختلف را مورد نقد و بررسی قرار دهد. ما تنها با کسانی که از مسیری ترسیم شده انقلاب اسلامی و رهبری دور هستند، زاویه داریم.

داودی همراهی خبرگزاری رسا با وسائل را نقطه قوت این پایگاه خبری دانست و ابراز داشت: استفاده از ظرفیت‌های خبرگزاری رسا و ابزارهای حرفه‌ای خبر موجب تمایز وسائل از مجموعه‌های مشابه خود شده است. همکاران ما افزون بر تخصص حوزوی با کمک رسا توانسته اند در بعد رسانه‌ای نیز پیشرفت قابل توجهی داشته باشند.

وی با بیان اینکه وسائل در تولید سبک‌های خبری و شیوه انتشار مطالب نوآوری دارد، گفت: به عنوان نمونه ما برای انتشار دروس خارج، شیوه تقریر نویسی خاصی را ارائه دادیم که ترکیبی از مدل علمی و رسانه ای است؛ در این سبک کار بازخورد خوبی را از سوی اساتید و مخاطبان محترم دریافت کردیم.

سردبیر وسائل جذابیت و غنای علمی محتوا را از ویژگی‌های تولیدات مجموعه برشمرد و بیان داشت: افزون بر تولید خبر از همه ابزارهای رسانه‌ای برای ارئه محتوا به مخاطبان استفاده می کنیم؛ از جمله آنها تولید فیلم، صوت، عکس نوشت و اطلاع نگاشت است. وسائل تنها مجموعه ای است که در این حوزه، وارد عرصه مستند سازی در سطح ملی شده است.

داودی گستره فعالیت‌های وسائل را به سه دوره کاری تقسیم کرد و گفت: ابتدا دوره تبلیغ بود که هدف ما در آن زمان ترویج مباحث فقه حکومتی در حوزه‌های علمیه بود. بدین منظور سعی داشتیم اغلب فعالیت‌هایی که حوزه در این عرصه دارد را پوشش خبری بدهیم.

وی با بیان اینکه در دوره دوم فرصت ایجاد انگیزه مضاعف در مخاطبان به وجود آمد، تصریح کرد: سعی کردیم با مصاحبه‌ها و برنامه‌های انگیزشی ارتباط اساتید و طلاب را با موضوع فقه حکومتی برقرار کنیم. در ابتدای کار دروس خارجی که در این حیطه برگزار می‌شد کمتر از انگشتان دست بود اما امروزه با توجه به آمار رسمی حوزه تعداد کرسی‌های درس خارج 3 الی 4 برابر شده است.

سردبیر وسائل دوره سوم حیات کاری مجموعه را روی آوردن به سمت تولیدات علمی خواند و گفت: در محصولات پژوهشی حوزه خلاءهایی مشاهده می‌شد که ما سعی داشتیم با برقراری ارتباط با اساتید مبرز این خلاءها را پر کنیم. البته از آنجا که فقه حکومتی در حال برداشتن گام‌های اولیه است به طور طبیعی در برخی زمینه‌ها همچنان کاری صورت نگرفته است.

داودی با اشاره به فرآیند تولید مستند فاخر «تنفیذ» اظهار داشت: در این زمینه شبهه‌های بسیاری مطرح می‌شود و احساس شد که باید یک پاسخ علمی دقیق در این حوزه ارائه داد. با درک این نیاز، مجموعه وسائل با کمک اساتید برجسته حوزه مستندی را تولید کرد؛ کیفیت علمی و رسانه‌ای مستند به اندازه‌ای بود که از سوی شبکه‌های مختلف رسانه ملی مورد استقبال قرار گرفت و یک ساعت پیش از مراسم تنفیذ ریاست جمهوری در سال 96 نیز از شبکه اول سیما پخش شد.

وی گام جدید وسائل را ورود به عرصه آموزش عنوان کرد و گفت: درس گفتارهای رمضانی با 5 عنوان در حال برگزاری است که طلیعه خوبی برای مجموعه ما بود؛ در آینده برگزاری دوره‌های تخصصی فقه حکومتی را نیز در دستور کار داریم. بخشی از فعالیت‌هایی که در چشم انداز آینده وسائل ترسیم شده است را در مراسم رونمایی از سایت جدید، به اطلاع علاقه مندان خواهیم رساند./241/241/ح

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پر بحث ها
آخرین اخبار
پرطرفدارها
نظرسنجی
فقه حکومتی را در کدامیک از ابعاد زیر کارآمدتر می دانید؟
فرهنگ
سیاست
حقوق
اقتصاد
اوقات شرعی
۳۱ / ۰۶ /۱۳۹۸
قم
اذان صبح
۰۵:۲۹:۴۸
طلوع افتاب
۰۶:۵۴:۰۸
اذان ظهر
۱۲:۵۹:۵۱
غروب آفتاب
۱۹:۰۳:۴۸
اذان مغرب
۱۹:۲۰:۳۹