vasael.ir

کد خبر: ۱۳۳۴۳
تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۸ - 25 May 2019
حجت الاسلام یوسفی مقدم تبیین کرد؛

مقاومت؛ جهادی دفاعی در عرصه جنگ‌های نرم، سخت و اقتصادی

وسائل ـ عضو هیات علمی پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی مقاومت از منظر قرآن را به معنای ایستادگی، صبوری و بردباری در برابر مهاجم دانست و گفت: به کار بردن این اصطلاح از سوی رهبری بسیار هوشمندانه است زیرا ما در عصر غیبت جهاد ابتدایی نداریم؛ مقاومت با جهاد دفاعی مرتبط است ولی مفهومی عام‌تر دارد. در جهاد دفاعی وظیفه همه هست تا در آن شرکت کنند و مقاومت هم نوعی جهاد دفاعی با گستره بیشتری است زیرا مقاومت علاوه بر جنگ سخت، جنگ نرم و اقتصادی و ... را هم شامل می‌شود.

به گزارش خبرنگار وسائل، اولین پیش نشست همایش اولین : « روشهای مقاومت در برابر راهبر آمریکا در منطقه غرب آسیا»مقاومت اسلامی از نگاه قرآن، با «عنوان روش‌های مقاومت در برابر راهبرد آمریکا در منطقه غرب آسیا» با حضور دکتر رضاداد درویش استاد دانشگاه و تحلیگر مسائل آمریکا و حجت الاسلام دکتر یوسفی مقدم عضو هیات علمی پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، پنج شنبه دوم خرداد ۹۸ در محل سالن ولایت مرکز همایش‌های غدیر دفتر تبلیغات اسلامی قم برگزار شد.

درویش در ابتدای این نشست گفت: آمریکا برای اعمال قدرت ظالمانه خود دارای پیش زمینه، منظومه فکری، مبانی، اهداف و راهبردهایی است؛ آن‌ها بر اساس فرهنگ‌شان معتقدند که خداوند این حق را به ما داده و ما متمدن و قدرتمند شده‌ایم و دیگران هم باید بر مبنای خواسته‌ها و ارزش‌ها و تشخیص های ما متمدن شوند.

اوباما قدرت ایران را پذیرفته بود ولی ترامپ حاضر به پذیرش آن نیست؛ در دوره کنونی نه جنگ و نه دیپلماسی کارآیی ندارد بنابراین باید با تکیه بر توان داخلی قدرتمند شویم و بدانیم که اگر قوی شویم آمریکا مجبور است قدرت ما را به رسمیت بشناسد و حتی جایزه نوبل به ما بدهد.

اصطلاح غرب وحشی به این دلیل در مورد آن‌ها به کار برده می شود که از دید آن‌ها کسی که اصول و روش‌های آن‌ها را نپذیرد باید بمیرد؛ همچنین اصول دیگر حاکم بر باور آن‌ها استثمار است؛ بوش می‌گفت من رسالتی از جانب خداوند دارم و پمپئو می‌گوید خدا ترامپ را فرستاده تا اسرائیل را نجات دهد یعنی روحیه استثماری خود را با دین توجیه می‌کنند.

ترامپ نگاه بدبینانه به دنیا دارد و اندیشه او شبیه هابزی است که معتقد بود انسان‌ها همانند گرگ هستند و اگر آن‌ها را نخوریم ما را خواهند خورد. آمریکا به دنبال نقض پیمان‌هایی است که خودشان در زمانی آن را وضع کرده و یا از آن حمایت کرده‌اند زیرا معتقد است که این پیمان‌ها در حال حاضر به نفع آنان نیست.

پمپئو ۱۲ بند در مورد ایران ارائه می‌دهد که خلاصه آن این است که یا باید جنگ شود و یا باید تسلیم شوید ولی باور ما این است که آمریکا توان حمله به ایران را ندارد. ما به آن‌ها هم با صراحت گفته‌ایم که در برابر شما کوتاه نمی‌آییم؛ اولا اگر ایران را بزنند ما هم آن ها را خواهیم زد، ضمن اینکه ممکن است سه ضربه بزنند و ما تحمل سه ضربه آنها را داشته باشیم اما ما ضربه ای خواهیم زد که آن‌ها تحمل همان یک ضربه را هم ندارند.

در حال حاضر دیپلماسی و جنگ با توجه به ۱۲ بند پمپئو، کارآیی ندارد، زیرا آنها به سمت سیاست فشار حداکثری می روند. و همچنین به دلیل اینکه دیپیلماسی و جنگ که دو مرحله دیگر از این سیاست هستند و در حال حاضر جواب‌گو نیست سیاست جنگ پنهان که اقتصاد بخشی از آن است را در پیش گرفته‌اند.

تهدید کره شمالی برای آمریکا صرفا بمب اتم است که تهدید چندان مهمی نیست، ولی ایران و گروه‌های مقاومت به دلیل ارزشی بودن مهمترین چالش برای آمریکا هستند. در تمامی سندهای راهبری آنان ایران و محور مقاومت را دشمن اصلی می‌دانند و راهبرد اسرائیل هم همین است.

مشکل آمریکا یکی در بعد ارزشی و دیگری در بعد تاریخی با ایران است؛ رئیس سرویس اطلاعاتی فرانسه در کتابی آورده است که ملت ایران ملت لجوجی هستند که اگر باورهای دینی هم به آنان اضافه شود خطرناکترین ملت دنیا خواهند بود.

اولویت‌های آمریکا کاهش حضور نظامی است ولی مشکل او رفتار ایران است؛ آمریکا در وهله اول قصد کنترل قدرت چین و روسیه دارد چراکه این دو قدرت هم‌راستا با ایران و به نوعی در راستای اهداف ایران هستند. از طرفی دنبال این است که تنها قدرت برتر در منطقه باید اسرائیل باشد ولی ایران و مقاومت مخالف اصلی آن است.

در فرهنگ راهبردی آمریکا دو دسته در برابر ایران وجود دارند یکی مانند ترامپ که معتقد است که باید این دشمن را از بین ببریم و گروه دیگر مانند اوباما که معتقد است باید او را شکست دهیم و به شریک غیر قابل اعتماد تبدیل کنیم. امروز شکی نیست که ایران قدرت منطقه است؛ ما روند آمریکا در منطقه را متوقف کردیم؛ آمریکا به راحتی صدام و القاعده را برداشتند ولی در سوریه با مانع بزرگی مواجه شدند.

در مخیله آمریکا این مسئله هم هست که اگر با ایران وارد جنگ شود روسیه و چین چه اقدامی می کنند؛ روسیه با اینکه سوریه چندان دشمن قوی برای آمریکا نبود ولی با دیپلماسی فعالی که ما در این صحنه داشتیم وارد صحنه عمل شد و به عنوان یک اهرم فشار در برابر آمریکا عمل کرد.  

 

حماقت دشمن امداد غیبی الهی است

ایران امروز در حال ترویج مدل مقاومت در منطقه است ولی همه آن هم از قدرت ما ناشی نمی‌شود بلکه از حماقت دشمن هم ناشی شده است و این خود یک امداد غیبی الهی است که دشمن اقداماتی می کند که به نفع ما تمام می شود. اگر آمریکا به عراق حمله نکرده بود و یا اسرائیل به لبنان حمله نکرده بود گروه‌های مقاومت هم شکل نمی‌گرفت بنابراین حماقت‌های خود دشمنان هم به این مسئله دامن زده و ما باید به درستی از آن استفاده کنیم.

مذاکره اوباما با ایران به دلیل غنی‌سازی ۲۰ درصد بود زیرا غنی سازی تا ۲۰ درصد یک تحول علمی است ولی بالاتر از آن تحول علمی نمی خواهد و صرفا زمان نیاز دارد تا این غنی سازی اتفاق بیافتد؛ نفوذ منطقه‌ای ما لزوما به معنای حضور فیزیکی در عراق، سوریه و یمن نیست بلکه نفوذ در تار و پود قلوب مردم منطقه است و جوانان کشورهای مختلف اسلامی تحت لوای جمهوری اسلامی می‌جنگند.

امروز یکی از مشکلات ما در منطقه کشورهایی است که به نوعی وابسته به دشمنان ما به ویژه آمریکا و اسرائیل هستند. استفاده از ظرفیت بخشی از اهل سنت علیه شیعه از راهبردهای دشمنان است و نقش حوزه در اینجا پررنگ‌تر می‌شود زیرا بسیاری از این جوانان مسلمان هستند که تحت تاثیر تبلیغات دچار انحراف فکری پیدا کرده‌اند.

از طرفی چالش دیگر این است که به خاطر عدم اطلاعات مناسب و صحیح و عدم آگاهی و بصیرت، برخی مشکلات داخلی کشور را با حضور در منطقه، به ویژه حضور ایران در سوریه و عراق پیوند می‌زنند و مساله به گونه‌ای است که حتی برخی از نخبگان داخلی ما هم نسبت به نفوذ منطقه‌ای ما تردید دارند.

یکی از دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران این است که گروه‌های مقاومت در سیستم سیاسی منطقه پذیرفته شده‌اند. ما باید به دولت‌های منطقه بقبولانیم که حضور این گروه‌ها به نفع آنان است و موجب شکست طرح‌های آمریکا در منطقه و نیز تغییر موازنه قدرت در منطقه می شود.

در مورد اقدامات آمریکا علیه ایران مانند تروریستی خواندن سپاه باید گفت که ما نباید از این اقدامات دچار واهمه و ترس شویم و نیز باید مطمئن باشیم اگر ما قدرت خود را بیشتر کنیم مجبورند ما را بپذیرند و حتی جایزه نوبل به ما بدهند همان طور که وقتی ماندلا در زندان بود او را تروریست می‌نامیدند ولی وقتی به ریاست جمهوری آفریقای جنوبی رسید جایزه صلح نوبل به او دادند  و او را پذیرفتند.

دشمنان ها جنگ شیعه و سنی به راه انداخته و برخی هم در داخل با حرف‌های نسنجیده مانند اینکه ۵ پایتخت عربی در اختیار ما است به این مسائل دامن می زنند؛ یکی از مشکلات ما این است که ما هزینه مقاومت را می‌دهیم ولی دیپلماسی آن و سازوکار و استلزامات آن را نداریم و این یک نقیصه برای نظام قدرتمند جمهوری اسلامی است.

باید در میان مسئولان نسبت به مسأله مقاومت انسجام وجود داشته باشد و چرایی حضور ما در منطقه تبیین شود زیرا علاوه بر حفظ مرزهای منطقه‌ای، ما الگوئی ارائه کرده‌ایم که دشمن می داند که نباید حماقت در حمله به ایران به خرج بدهد و نیز بداند اشتباه او هزینه‌های زیادی دارد و با شکست مواجه می‌شود.

 

لزوم برطرف کردن چالش‌های داخلی

دشمنی آمریکا با ما شوخی نیست؛ ما در بعد نظامی جلو رفته‌ایم ولی در ابعاد سیاسی، فرهنگی و اقتصادی جلو نرفته‌ایم و این چالش‌های داخلی را باید برطرف کنیم. از طرفی ما از راهبرد اروپایی‌ها در مورد منطقه هم می‌توانیم استفاده کنیم زیرا راهبرد متفاوتی نسبت به آمریکا دارند.

مشکلات داخلی ما ارتباط ناچیزی با دشمنی آمریکا با ما دارد؛ اگر آمریکا مشکل‌گشا بود باید مشکلات مکزیک را حل می‌کرد؛ ما نباید از بیرون انتظار داشته باشیم و باید بر توان داخلی خودمان تکیه کنیم.

ترکیه یک کشور اسلامی است ولی در سوریه دچار بی خردی شدن، زیرا تصور نمی‌کرد که هدف بعد از سوریه خود آنان باشند و تجزیه سوریه به تجزیه ترکیه نیز می انجامد چراکه ترکیه نیز مانند سوریه جمعیت قابل اعتنایی کرد دارد؛ هدف آمریکا بعد از سوریه برنامه برای تجزیه ترکیه بود و در این صورت ترکیه با تجزیه طلبی کردها با از بین رفتن یک سوم کشورشان مواجه می‌شدند.

ترکیه در حال حاضر قدرتی است که ما باید از آن استفاده کنیم؛ ای کاش بقیه کشورهای همسایه ما هم مانند ترکیه بودند که فهم راهبردی بهتری نسبت به کشورهای دیگر همسایه داشته باشند.

 

مقاومت تنها راه پیروزی

در ادامه این نشست حجت الاسلام یوسفی مقدم به ارائه مباحث خود پرداخت و اظهار داشت: از دید قرآن، خوی استکباری مساوی با تهاجم است؛ بنابراین ایران هیچ راهی جز مقاومت در برابر آمریکا ندارد. رهبری مقاومت را نظریه دانستند و درخواست تبیین نظری و عملی آن را داشتند.

از وظائف نهادهایی مانند دفتر تبلیغات این است که در این زمینه قدم بردارد؛ همایش مقاومت اسلامی از منظر قرآن که در دستور کار پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن است در این راستا برگزار می‌شود.

اصطلاح مقاومت در قرآن نیست ولی جهاد هست. مقاومت از منظر قرآن به معنای ایستادگی، صبوری و بردباری در برابر مهاجم است؛ این اصطلاح از سوی رهبری بسیار هوشمندانه است زیرا ما در عصر غیبت جهاد ابتدایی نداریم؛ امام خمینی(ره) هم که به ولایت مطلقه فقیه معتقد بود و می‌فرمود هر چیزی که جزء اختیارات امام معصوم است برای ولی فقیه ثابت است جز جهاد ابتدایی.

مقاومت با جهاد دفاعی مرتبط است ولی مفهومی عام‌تر دارد؛ در جهاد دفاعی وظیفه همه هست تا در آن شرکت کنند و مقاومت هم نوعی جهاد دفاعی با گستره بیشتری است زیرا مقاومت علاوه بر جنگ سخت، جنگ نرم و اقتصادی و ... را هم شامل می‌شود.

مقاومت امروز در کشور تبدیل به نظریه شده است؛ بنده معتقدم که مفاد آیات قرآن به ما می‌رساند که خوی استکباری با تهاجم مساوی است؛ یعنی اگر نظام و انسانی استکباری شد حقیقت وجودی او مبتنی بر تهاجم بر دیگران و سلطه و استعمار بر دیگران است بنابراین جریان استقلال‌خواه برای او قابل تحمل نیست مخصوصا اگر این جریان در منطقه سوق الجیشی مانند ایران باشد.

این تعبیر که ترامپ هویت بی نقاب آمریکاست تعبیری کاملا دقیق است؛ امروز ایران سیاست آمریکا در منطقه را مضمحل کرده است به همین دلیل طبیعی است که نتوانند ما را تحمل کنند. ایران هیچ راهی جز مقاومت در برابر نظام سلطه ندارد به همین دلیل لازم و ضروری است که ابعاد و اضلاع این نظریه تبیین شود.

امام تعبیر شیطان بزرگ را برای آمریکا بیان کردند و همه ویژگی‌های شیطان که در قرآن هست با نظام سلطه هم‌خوانی دارد. اگر ما بخواهیم از نگاه قرآن به بحث مقاومت بپردازیم، منظرهای متفاوتی برای ورود به بحث وجود دارد؛ منظر استکبار، منظر کفر، منظر شیطان./502/241/ح

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها
آخرین اخبار
اوقات شرعی
۱۰ / ۰۳ /۱۳۹۹
قم
اذان صبح
۰۴:۱۲:۰۲
طلوع افتاب
۰۵:۵۵:۰۳
اذان ظهر
۱۳:۰۴:۴۰
غروب آفتاب
۲۰:۱۳:۲۲
اذان مغرب
۲۰:۳۲:۴۰