vasael.ir

کد خبر: ۱۳۲۶۶
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۴ - 15 May 2019
معاون امور زنان و خانواده رییس جمهوری:

لایحه منع خشونت علیه زنان، در خانواده و جامعه فضای سالم ایجاد می‌کند

وسائل ـ معاون امور زنان و خانواده رییس جمهوری با تایید این خبر که لایحه منع خشونت علیه زنان در دستور کار قوه قضاییه قرار گرفته است و به زودی به صحن علنی مجلس فرستاده می‌شود، گفت: این لایحه به دنبال حمایت و تحکیم بنیان خانواده و برقراری یک فضای سالم در داخل خانواده و جامعه است.
به گزارش وسائل، شایعترین نوع خشونت علیه زنان، آقای فلاح مراد لطفا انتهای خبر را نگاه کنید. لایحه منع خشونت علیه زنان، در خانواده و جامعه فضای سالم ایجاد می‌کندخشونت اعمال شده توسط شریک زندگی، پدر یا برادر و به عبارتی نزدیکانی است که چیزی جز امنیت و آرامش از آنان توقع نمی‌رود؛ رفتار‌های خشم آلودی که در جمع یا در خفا رخ می‌دهد و با تهدید، سلب مطلق اختیار یا آزادی همراه است که در مواردی با خیانت و قتل خاتمه می‌یابد.

فرود آمدن این تازیانه‌های خشونت بر جسم و روح برخی از زنان و سکوت آنان از سر ناتوانی و ناآگاهی، ضرورت ورود قانون به این میدان نبرد یکجانبه و تدوین لایحه منع خشونت علیه زنان را دو چندان کرده است. این لایحه که روند بررسی آن در دولت دهم متوقف شده بود، در دولت‌های یازدهم و دوازدهم بر ریل بررسی و تدوین قرار گرفت و اکنون برای بررسی نهایی، در اختیار قوه قضاییه قرار گرفته تا پس از تایید، وارد صحن علنی مجلس شود.

موضوعی که معصومه ابتکار آن را تایید کرد و گفت: معاونت امور زنان و خانواده در نخستین نشست نوروزی که بعد از انتصاب حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در سمت رییس جدید قوه قضاییه، در این قوه برگزار شد، به طور مفصل و مبسوط در ارتباط با لایحه و ضرورت تسریع آن و این موضوع که این لایحه، برای همه اقشار جامعه در هر سطحی ضروری است، تاکید کرده است.

وی ادامه داد: ایشان از ما فرصتی خواستند جهت بررسی اولیه این لایحه و عنوان داشتند که در اولین فرصت حتما رسیدگی و تعیین تکلیف می‌کنند.

ابتکار افزود: حتی مقام معظم رهبری بر موضوع خشونت علیه زنان توجه داشته و بر ضرورت نگاه قانونی به آن تاکید کرده اند، از این رو نشست‌هایی با معاونان قوه و قضات و دادستان‌ها در ارتباط با این لایحه برگزار کردیم و تایید آنان را هم گرفتیم. حال اینکه چرا بررسی آن اینقدر طول کشید برای ما هم سوال برانگیز است و انتظار داریم رییس جدید قوه آن را تسریع بخشد.

وی خاطرنشان کرد: این لایحه به دنبال حمایت و تحکیم بنیان خانواده، رفع خشونت و برقراری یک فضای سالم در داخل خانواده و جامعه است.

معاون امور زنان و خانواده رییس جمهوری درباره پیگیری‌های مجدد و مصرانه این معاونت در تسریع روند بررسی لایحه اظهار داشت: در این فاصله، در ارتباط با زنان زندانی موافقتنامه‌ای را با دکتر محمد باقر الفت معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه امضا کردیم مبنی بر استفاده از دستبند‌های الکترونیک به عنوان جایگزین حبس برای زنان زندانی که شامل زنانی می‌شود که مجازاتشان در حدی است که بتوانند از رای باز استفاده کنند.

معاون امور زنان و خانواده رییس جمهوری در پاسخ به این پرسش که تا چه حد نسبت به تصویب این لایحه خوش بین هستید؟ گفت: رییس پیشین قوه قضاییه هم برای بررسی لایحه منع خشونت علیه زنان تلاش کردند، اما دیدگاه‌های مختلفی همچنان حاکم و مانع بود، اما خوشبختانه بسیاری موانع برداشته شده و امیدواریم حجت الاسلام رییسی که خود در قوه کار اجرایی کرده اند و مسایل و مشکلات را به خوبی درک می‌کنند و نگاهشان به مسائل روشن است، تسریع و کمک کنند تا هر چه زودتر این لایحه به دولت برگردد تا جهت تصویب به صحن علنی مجلس فرستاد شود.

ابتکار درباره احتمال تغییر در بخش‌هایی از این لایحه هم خاطرنشان کرد: ممکن است در بخش‌هایی از لایحه مخصوصا در بخش‌هایی که به فرایند قضایی برمی گردد، اصلاحاتی انجام دهند، اما تا جایی که اطلاع دارم تغییر اصولی یا خیلی جدی نیست.

وی درباره دلیل مخالفت‌های پیشین هم گفت: بیشتر مخالفت‌ها مربوط به بحث حبس مجرم بود که تاکید داشتند حبس کارایی ندارد و در این مورد باید راه‌های دیگری برای جایگزینی مجازات دیده شود. معاونت امور زنان و خانواده هم عنوان کرد که مجازات باید بازدارنده باشد و بازدارندگی مهم است تا شخص خاطی جرمش را تکرار نکند؛ بنابراین با هر نوع مجازات جایگزین حبس که بازدارنده است موافق هستیم چنانچه همین الان هم برخی قضات با مجازات جایگزین، حبس زدایی می‌کنند.

ابتکار درباره این موضوع که با تصویب این لایحه احتمال کاهش خشونت می‌رود یا خیر، هم گفت: لوایح دو نقش را برعهده دارند؛ یکی نقش فرهنگی است که آموزش دهنده و تعیین کننده پارامتر‌های جامعه هستند و مشخص می‌کنند اگر فردی قبلا نمی‌دانست حرکاتش جرم تلقی می‌شود، حالا متوجه می‌شود. نقش دیگر، بحث قضایی و بازدارندگی است که امیدواریم با اطلاع رسانی خبری و فرهنگی هر دو نقش برجسته شود.

حال باید دید با وجود اخبار و حوادثی از خشونت‌های خانگی پدران و برادران علیه دختر خانواده و همسرآزاری و خشونت‌های اجتماعی علیه زنان که هر روز نقشی بر روزنامه‌ها و شبکه‌های اجتماعی دارد، آیا لایحه منع خشونت علیه زنان به سرانجامی نیک خواهد رسید؟ آیا طلسم این لایحه با وجود دست انداز‌های پیش رو، خواهد شکست تا دیگر شاهد خشونت علیه زنان نباشیم؟/908/241/ح
 
 
منبع: ایرنا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها
آخرین اخبار
پرطرفدارها
اوقات شرعی
۲۸ / ۰۵ /۱۳۹۸
قم
اذان صبح
۰۴:۵۸:۳۳
طلوع افتاب
۰۶:۲۹:۳۹
اذان ظهر
۱۳:۱۰:۴۳
غروب آفتاب
۱۹:۵۰:۰۲
اذان مغرب
۲۰:۰۷:۴۰