vasael.ir

کد خبر: ۱۳۰۰۰
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۵ - 13 April 2019
در گفت‌وگو با وسائل مطرح شد؛

شکل گیری گروه معیشت و اقتصاد متا / «پولطلا» طرحی برای نجات اقتصاد کشور

وسائل ـ دبیر گروه معیشت و اقتصاد مؤسسه مطالعات تمدن اسلامی به تشریح فعالیت‌های این گروه و طرح «پولطلا» به عنوان اصلی‌ترین دستاورد علمی و عملی این گروه پرداخت.

به گزارش خبرنگار وسائل، ویژگی دین اسلام آن است که در تمام زمینه شکل گیری گروه معیشت و اقتصاد متا / «پولطلا» طرحی برای نجات اقتصاد کشورهای عبادی، سیاسی، اجتماعی، اخلاقی، اقتصادی و... مقتضیات رشد و پیشرفت بشر را در نظر گرفته و موانع رشد و پیشرفت را بازگو کرده است که یکی از بنیادی ترین عوامل رشد و پیشرفت انسان ها مساله اقتصاد است.

اگر اقتصاد جامعه یا اقتصاد خانواده ها دچار مشکل باشد و مردم با تنگدستی و محرومیت اقتصادی به سر ببرند، هیچ‌گونه باور اعتقادی و رفتار اخلاقی را پذیرا نخواهند بود به همین جهت پیامبر(ص) فرمود: کادَ اْلفَقرُاَنْ یَکُونَ کُفْرًا، ناداری نزدیک است که به کفر بینجامد.

از سوی دیگر انسان به حسب آفرینش و غریزه خود به اسباب معاش و لوازم مادی زندگی از قبیل خوراک، پوشاک، مسکن، بهداشت و نظایر آنها نیازمند است و بدون آنها نمی تواند در هیچ بخشی از زندگی گام بردارد لذا به صورت طبیعی در تأمین آنها تلاش وافر انجام می دهد.

لیکن اسلام در مسئله اقتصاد، روش تنظیم صحیح حیات اقتصادی و حل مشکلات اقتصادی را در راستای عدالت اجتماعی ارائه کرده است که توجه به آن برای درست زندگی کردن و رشد و تعالی واقعی انسان بسیار مهم است.

بشترین و پرحجم ترین کتاب های فقهی ما راجع به مسائل اقتصادی است مانند کتاب البیع، کتاب التجاره، کتاب الاجارة، کتاب الرهن، کتاب الوکالة، کتاب الهبه، کتاب الوقف، کتاب الارث، الزکاة، کتاب الخمس، الاخراج، الانفال، کتاب الجزیه و ...

اصولا تحقق اهداف متعالی اسلام بدون توجه به مسائل اقتصادی امکان پذیر نیست به همین جهت حضرت شعیب بعد از دعوت به توحید مردم را دعوت به حق و عدالت در امور مالی و تجارت کرد و فرمود: وَ یا قَوْم اَوْفُوا اْلمِکْیالَ وَ اْلمیزانَ باِلْقِسْطِ وَلا تَبْخَسَنُوا النّاسَ اَشْیائَهُمْ ولا تَعْثُوا فِی اْلاَرْضِ مُفْسِدین، ای قوم من پیمانه و وزن را با عدالت و فا کنید و بر اشیاء و اجناس مردم عیب نگیرید و از حق آنان نکاهید (کم فروشی نکنید) و در زمین فساد مکنید.

این آیه نشان می دهد که پیامبران فقط مامور مسائل اخلاقی نبودند بلکه اصلاح وضع نابسامان اقتصادی نیز بخش مهمی از دعوت آنها را تشکیل می داده است.

چه اینکه در داستان حضرت یوسف آن حضرت از میان تمام پست ها و مسئولیت ها انگشت روی خزانه داری گذاشت، قالَ اْجَعْلنی عَلی خَزائِنِ اْلاَرضِ اِنّی حَفیظٌ عَلیمٌ، یوسف گفت مرا سرپرست خزائن سرزمین مصر قرار ده که نگهدارنده و آگاهم. زیرا حضرت یوسف می دانست تا وقتی به مسائل اقتصادی مردم سروسامان ندهد در هیچ مسئله ای سروسامان پیدا نمی کند و تنها از طریق شکوفائی اقتصادی است که می توان امور را کنترل کرد.

اساسا در رویکرد تمدنی و تمدن سازی که غایت و هدف نهایی انقلاب اسلامی، نمی تواند مسأله اقتصاد و معیشت را در نظر نداشت، کما اینکه هیچ تمدنی بدون داشتن نظام اقتصادی مستقل، مستحکم و توانمند امکان ظهور و بروز ندارد، از این رو مجامع مختلف علمی و مؤسسات و گروه‌های علمی توجه ویژه‌ای به مقوله معیشت و اقتصاد دارند.

مؤسسه مطالعات تمدن اسلامی، به مدیریت حجت الاسلام والمسلمین دکتر سید محمدحسین متولی امامی که با رویکرد تمدن پژوهی و مطالعات تمدنی در حال فعالیت است یکی از این مؤسسات است که با تشکیل گروه معیشت و اقتصاد به مسؤولیت مهندس محمد غلامی، در حال فعالیت در عرصه مباحث اقتصادی با رویکرد تحقق نظام اقتصادی اسلامی برای گام برداشتن در عرصه تمدن است.

از این رو پای صحبت‌های دبیر گروه معیشت و اقتصاد مؤسسه مطالعات تمدن اسلامی نشستیم تا از چگونگی تشکیل این گروه و طرح جنجالی و مهم این گروه یعنی طرح «پولطلا» بگوید.

 

وسائل ـ فعالیت خود در زمینه پژوهش در حوزه اقتصاد را از چه زمانی آغاز کردید؟

حدود سال 82 در حوزه مباحث اقتصادی و پولی پژوهش انجام می‌دادم و توجه ویژه ای به سیستم اقتصادی مدرن در کشورهای مختلف جهان داشتم، در فعالیت‌هایی که داشتم ناظر به ناکارآمدی سیستم اقتصادی حاکم بر جهان بودم و متوجه شدم که این سیستم اقتصادی که در دنیا و در کشور ما وجود دارد توانایی برطرف کردن مشکلات جامعه را ندارد و همواره شرایط بین رکود و تورم در نوسان است.

شاهد بودم که در سیستم اقتصادی کنونی چرخه رونق، تورم، رکود و ثبات تعریف شده است و همواره اقتصادهای مختلف در دنیا درگیر این چرخه هستند و این چرخه قابل حل و برطرف شدن نیست و متأسفانه این چرخه در کشور ما بیشتر با رکود و تورم همراه بوده است.

 

وسائل ـ ایده مس