vasael.ir

کد خبر: ۱۲۹۹۹
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۴ - 13 April 2019
به همت انجمن اقتصاد اسلامی حوزه علمیه قم؛

جایزه اقتصاد اسلامی شهید صدر به حجت الاسلام موسویان اهدا شد

دومین جایزه اقتصاد اسلامی شهید صدر به پاس تقدیر از تلاش ها و فعالیت های علمی حجت الاسلام والمسلمین موسویان به وی اهدا شد.

به گزارش وسائل، آیین دومین دوره جایزه اقتصادی اسلامی شهید صدر با حضور فضلای حوزه برگزار و این جایزه به حجت الاسلام والمسلمین سید عباس موسویان اهدا شد.

بر اساس این گزارش حجت الاسلام و المسلمین حسن نظری شاهرودی عصر پنج شنبه در آیین اعطای جایزه اقتصاد اسلامی شهید صدر با اشاره به وضعیت کنونی اقتصاد کشور، اظهار داشت: در اقتصاد ایران کار علمی نشده است اما در مقابل دانشگاه آکسفورد کرسی را به نام اقتصاد ایران راه اندازی کرده و شناخت خوبی از اقتصاد ایران به دست آورده است.

وی ادامه داد: در سال های گذشته شورای امنیت 7 تحریم را علیه کشورمان وضع کرده بود که با بررسی این تحریم ها مشاهده می کنیم که شناخت خوبی از اقتصاد ایران دارند به طوری که گلوگاه های اقتصادی را شناخته اند.

حجت الاسلام و المسلمین نظری شاهرودی افزود: دشمن اقتصاد ایران را به خوبی شناخته و کار علمی را روی آن صورت داده است.

وی افزود: تحریم های آمریکا بر اساس اطلاعاتی که از دانشگاه آکسفورد داده می شود وضع شده است به همین دلیل با شناخت دقیق اقتصاد ایران همراه است.

عضو پژوهشگاه حوزه و دانشگاه تصریح کرد: باید بر روی اقتصاد اسلامی کار کنیم اما در گام اول باید مبنای اقتصاد اسلامی را مشخص کنیم و در گام دوم وضعیت اقتصاد ایران را در این مسیر ارزیابی کنیم.

وی ادامه داد: در گام سوم سیاست های اقتصادی را مشخص کرده و راه حل های آن را نیز مشخص کنیم.

حجت الاسلام و المسلمین نظری شاهرودی خاطر نشان کرد:  اقتصاد ایران باید شناخته شود و باید این مهم را باید قبول کنیم که دانشگاه و حوزه بر روی اقتصاد ایران کار علمی نکرده اند.

معاون جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ادامه داد: اقتصاد مقاومتی به عنوان رکن سیاست های اقتصادی باید مورد توجه قرار گرفته و با مبانی درست در اقتصاد کشور اجرایی شود.

رویکرد اثباتی در مباحث اقتصادی باید عملیاتی شود

حجت الاسلام و المسلمین سید عباس موسویان نیز در آیین اعطای جایزه اقتصاد اسلامی شهید صدر که در قم برگزار شد، ضمن تبریک سال جدید و اعیاد شعبانیه اظهار داشت: شهید صدر نعمت بزرگی برای شیعه و بشریت بود اما قدر ایشان به اندازه ای کافی شناخته نشده است.

وی ادامه داد: معرفی افکار و دیدگاه های ایشان یکی از مهترین رسالت های اصلی ما است.

حجت الاسلام و المسلمین موسویان با اشاره به آثار شهید صدر، افزود: در آثار ایشان می توان  مشاهده کرد که قراردادهای بانکی به خوبی بررسی شده و اشکالات قراردادها را مشخص کرده و در جاهایی که امکان اصلاح نبوده الگوی مناسبی را ارائه داده است.

وی بیان داشت: واقعا چقدر توانسته ایم ایشان را به مردم کشور خودمان معرفی کنیم که این نشان از کم کاری ما در این زمینه است.

حجت الاسلام و المسلمین موسویان تاکید کرد: همت والای شهید صدر باید سرلوحه کارها قرار بگیرد انصافا حجم کارهایی که از ایشان به یادگار مانده است نشان از فعالیت های گسترده ایشان دارد.

وی اقتصاد اسلامی را مورد توجه قرار داد و بیان داشت: در عرصه ای مباحث اقتصاد اسلامی کارهای عملیاتی زیادی داریم که هنوز روی زمین باقی مانده است.

عضو شورای فقهی بانک مرکزی تاکید کرد: در مباحث مختلف اقتصاد کشور هنوز اقدامات خوبی صورت نگرفته است که باید این کوتاهی جبران شود.

وی افزود: رویکرد اثباتی باید در حوزه به جریان بیفتد تا مشکلات و نقدهایی که به اقتصاد کشور وارد است با مدل ها و الگوهای اثباتی جدید برطرف شود.

حجت الاسلام و المسلمین موسویان ابراز داشت: نکته ای مهم دیگری که باید به آن اشاره کنیم اهمیت کارگروهی است که باید در پژوهش های اقتصادی مورد توجه قرار بگیرد.

وی خاطر نشان کرد: قطعا با استفاده از روش های نوین و بهره گیری از کار گروهی، نتیجه ی کار متفاوت و تاثیرگذار خواهد بود.

این گزارش حاکی است، محمد جواد توکلی نیز در سخنرانی به شخصیت علمی شهید صدر اشاره کرد و اظهار داشت: در خصوص شهید صدر کم کاری هایی زیادی هم در دانشگاه و هم در حوزه صورت گرفته است.

وی ادامه داد: شهید صدر پدر اقتصاد اسلامی است و در این زمینه نظریات مختلفی دارد.

توکلی افزود: مورخان و اندیشمندان اقتصادی همواره بر روی توانایی و نبوغ شهید صدر تاکید کرده اند که نشان از جایگاه ایشان در اقتصاد اسلامی است.

وی ادامه داد: نام شهید صدر باید همواره زنده باشد و همین مهم یکی از اهداف برگزاری دومین دوره جایزه اقتصاد اسلامی شهید صدر است.

دبیر دومین دوره جایزه اقتصاد اسلامی شهید صدر تصریح کرد: اولین دوره این جایزه در سال 1395 برگزار شد و امروز هم دومین جایزه شهید صدر اهدا می شود.

وی افزود: بر اساس بررسی هیئت داوران دومین جایزه به حجت الاسلام موسویان اهدا می شود که دارای تحقیقات و تالیفات گسترده ای در زمینه اقتصاد اسلامی است.

توکلی بیان داشت: تاکنون 37 کتاب ، 149 مقاله و بیش از 60 مقاله در مجلات تخصصی از ایشان منتشر شده است.

وی افزود: علاوه بر این 27 جایزه علمی نیز تاکنون دریافت کرده اند که نشان از توانایی ایشان در این زمینه دارد.

 سخنان رییس انجمن اقتصاد حوزه

حجت الاسلام محمد جواد محقق نیا نیز در آیین اعطای جایزه اقتصاد اسلامی شهید صدر، با اشاره به فعالیت های انجمن علمی اقتصاد اسلامی اظهار داشت: این انجمن توسط  هیات موسس و با همراهی چند تن از نخبگان امروز اقتصاد اسلامی در سال 82 بنا نهاده شد و در این مدت 8 دوره انتخابات و هیات مدیره داشتیم که بنده نیز در دوره هشتم همراه سایر اعضای جدید هیات مدیره انتخاب شدم و با اعتماد اعضا و هیات مدیره مسئولیت اداره انجمن بر عهده من قرار گرفت.

وی ادامه داد: امروز مردم از حوزه های علمیه توقع حل مشکلاتشان را دارند و ما هم باید به این مهم پاسخ دهیم.

رئیس انجمن علمی اقتصاد اسلامی حوزه علمیه قم با بیان این که باید مدل هایی دینی را در شرایط امروز عرضه کنیم، ادامه داد: در این زمینه باید تمام تلاش خودمان را انجام دهیم و فرمول های صحیحی را در اختیار جامعه قرار دهیم.

وی تصریح کرد: مسیر کنونی اقتصاد ایران نیازمند بازنگری دارد و باید راه حل های علمی را برای اصلاح آن ها ارائه دهیم.

حجت الاسلام والمسلمین محقق تاکید کرد: امروز تعداد اقتصاد دان های حوزه هر روز افزایش می یابد به طوری که اعضای انجمن هم اکنون 80 نفر است و قطعا در آینده ای نزدیک این تعداد سه رقمی خواهد شد.

وی ادامه داد: انجمن در زمینه های مختلف توانسته به موفقیت های بسیاری دست یابد و گام های موثری را برداشته است.

منبع: خبرگزای رسا

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها
پر بحث ها
آخرین اخبار
پرطرفدارها
اوقات شرعی
۲۹ / ۰۳ /۱۳۹۸
قم
اذان صبح
۰۴:۰۷:۱۰
طلوع افتاب
۰۵:۵۳:۲۱
اذان ظهر
۱۳:۰۸:۱۹
غروب آفتاب
۲۰:۲۲:۰۶
اذان مغرب
۲۰:۴۱:۴۶