vasael.ir

کد خبر: ۱۲۹۵۸
تاریخ انتشار: ۰۲ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۲ - 22 March 2019
رهبر معظم انقلاب در حرم مطهر رضوی:

سال ۹۸ سال فرصت ها و گشایش ها است / دشمن را در جنگ اقتصادی شکست خواهیم داد

وسائل ـ رهبر معظم انقلاب تأکید کردند: برخی می گویند که امسال سال تهدیدها است اما بنده مطلقا این را قبول ندارم و معتقدم سال 98 به توفیق الهی سال فرصت ها و گشایش است.

به گزارش وسائل، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم سال ۹۸ سال فرصت ها و گشایش ها است / دشمن را در جنگ اقتصادی شکست خواهیم دادانقلاب اسلامی در جمع هزاران نفر از مردم در جوار حرم مطهر رضوی، میلاد مبارک امیرمؤمنان(ع) و سال جدید هجری شمسی را تبریک گفتند.

ایشان با اشاره به ایام اعتکاف افزودند: این ایام را به دل های نورانی معکفین تهنیت عرض می کنم و امیدوارم که رحمت و تفضل الهی شامل حال انفاس زکیه معتکفین و همه آحاد کشور شود.

رهبر معظم انقلاب موضوعات سال پیش رو، مسائل کشور با دولت های غربی، اقتصاد و شعار سال جدید یعنی رونق اقتصادی و تولید و سخن با جوانان درباره مسائل کشور از محورهای صحبت های خود برشمردند.

 

سال 98 سال فرصت ها، امکانات و گشایش است

ایشان با اشاره به مسائل سال جاری ادامه دادند: گاهی دیده می شود که برخی گویندگان و نویسندگان درباره سال 98 اظهار نظر می کنند که امسال سال تهدیدها است اما بنده مطلقا این را قبول ندارم و معتقدم سال 98 به توفیق الهی سال فرصت ها، امکانات و گشایش است، البته کسانی که اظهار نظر دیگری می کنند و تهدید به رخ دیگران می کشند دانسته یا ندانسته تحت تأثیر رجز خوانی های دشمنان ملت هستند.

حضرت آیت الله خامنه ای ابراز داشتند: دشمنان علاوه بر آنچه انجام می دهند جنگ روانی و رجز خوانی دارند و رجزخوانی ها باید آنگونه که هست دانسته شود، دشمنان درباره سال 97 همین رجزخوانی را داشتند و سعی می کردند دل برخی را خالی کنند.

ایشان عنوان کردند: یکی از احمق های درجه یک در اوایل و اواسط سال 97 گفت که اگر آمریکا از برجام خارج شود در خیابان های ایران شورش می شود و مردم نان نمی توانند بخرند، یکی دیگر از احمق های درجه یک نیز اظهار نظر کرد که آمریکایی ها کریسمس 2019 را در ایران خواهند گرفت، آیا تحلیل آن ها اینقدر نسبت به مسائل منطقه دور از واقعیت است و حماقت می کنند یا این که قصد جنگ روانی دارند و خباثت می کنند و با پخش این حرف ها ایجاد جنگ روانی می کنند؟، البته ممکن است هم حماقت و هم خباثت باشد.

 

مشکل عمده کشور مسائل اقتصادی و معیشت قشرهای ضعیف جامعه است

رهبر معظم انقلاب خاطرنشان کردند: سال 98 سال فرصت ها است، مشکل عمده کشور ما مشکل اقتصادی و معیشت قشرهای ضعیف است، بخشی از این مشکل مربوط به تحریم قدرت های غربی یعنی آمریکا و اروپا است و بخشی هم به نقایص درونی و ضعف های مدیریتی  مربوط می شود.

ایشان اضافه کردند: هم تحریم می تواند فرصت باشد و هم مشاهده این ضعف ها و نقص ها می تواند تجربه های گرانبهایی برای آینده و مدیریت سال های بعد کشور به وجود آورد، تحریم می تواند فرصت باشد چون تجربه نشان داده کشورهایی که از منابع طبیعی مانند نفت برخوردار هستند هر وقت از این ناحیه دچار کاهش درآمد می شوند به فکر اصلاحات اقتصادی می افتند و انگیزه پیدا می کنند که خود را از وابستگی به نفت نجات دهند.

 

به کوری چشم دشمنان بنیه دفاعی را تقویت خواهیم کرد

حضرت آیت الله خامنه ای با بیان این که شبیه این موضوع را در عرصه مسائل نظامی و دفاعی مشاهده کردیم، گفتند: تحریم های دفاع مقدس سبب شد که جوانان کشور انگیزه پیدا کنند تا امکانات دفاعی را ارتقا دهند و کشور را بی نیاز کنند و الان در منطقه حرف اول را می زنیم، دشمن این را می داند و آن را وسیله فشار قرار دهد اما این موضوع وسیله فشار قرار نخواهد گرفت و به کوری چشم آن ها بنیه دفاعی را تقویت خواهیم کرد.

ایشان افزودند: اگر در دوران دفاع مقدس به ما سلاح می فروختند و امکانات می دادند به فکر تولید و بی نیازی از دیگران نمی افتادیم مانند برخی کشورهای منطقه که انبار سلاح هستند اما هیچ اراده ای ندارند؛ بنابراین نیاز برای ما حرکت و انگیزه ایجاد می کند و وقتی دست ما از درآمد نفتی کوتاه شد راه های جایگزین را پیدا می کنیم، این کار آغاز شده و به توفیق الهی به نتیجه خواهد رسید.

 

طرح های مقابله با تحریم را بررسی و به صورت جدی دنبال کنیم

رهبر معظم انقلاب با تأکید بر این که نباید از تحریم ها بنالیم، اظهار داشتند: از تحریم کنندگان یعنی آمریکا و اروپا نباید انتظار داشته باشیم بلکه باید طرح های مقابله با تحریم را بررسی و به صورت جدی آن ها را دنبال کنیم، این کار وظیفه بخش های دولتی، قوه مقننه و اصحاب فکر و اندیشه در کشور و جوانان است.

ایشان ادامه دادند: راه های بسیاری برای مقابله با تحریم و خنثی کردن این تحریم های خبیثانه وجود دارد، گزارش داده شده که مسؤولان دولتی در حال تدوین هستند اما در اجرا و عمل باید جدی وارد شوند و نباید مسائل را با تأخیر انجام دهند، امروز همه می دانند دشمن در حال جنگ اقتصادی با ایران است البته این موضوع را بارها گفتیم اما برخی باور نمی کردند ولی امروز همه مسؤولان باور کردند که دشمن در حال جنگ اقتصادی هستند.

 

دشمن را در جنگ اقتصادی شکست می دهیم اما کافی نیست

حضرت آیت الله خامنه ای با بیان این که در جنگ اقتصادی باید دشمن را شکست دهیم و به توفیق الهی آن ها را شکست خواهیم دهیم، ابراز داشتند: شکست دشمن کافی نیست و مطالبه بنده از مجموع فعالان کشور در بخش مسؤولان دولتی، دانشگاهی، مردمی و عمومی این است که ما باید علاوه بر شکست دشمن بازدارندگی ایجاد کنیم، گاهی دشمن را شکست می دهیم اما دشمن منتظر فرصتی دیگر برای ضربه زدن است.

ایشان عنوان کردند: باید به نقطه ای برسیم که بازدارنده باشد و دشمن احساس کند که نمی تواند از معبر مسائل اقتصادی به کشور و ملت ضربه وارد کند و فشار بیاورد که این کار ممکن است، روزی در مسائل نظامی وسیله ای برای دفاع و مقابله نداشتیم اما امروز دشمن می داند جمهوری اسلامی با موشک های نقطه زن و دقیق خود می تواند هر دشمنی را بکوبد و با آن مقابله کند.

 

دشمن هوس تجاوز نظامی کند با مشت محکم ایران مواجه می شود

رهبر معظم انقلاب خاطرنشان کردند: این بازدارندگی است و اگر دشمن هوس تجاوز نظامی کند با مشت محکم ایران مواجه می شود و در مسائل اقتصادی هم باید کار کنیم تا به این مرحله برسیم.

ایشان در بخش دوم سخنان خود اضافه کردند: نباید چشم ما به غربی ها باشد، برای این که قدرت بازدارندگی اقتصادی را به وجود آوریم باید به کلی از کمک غربی ها چشم بپوشیم و منظر آن ها نباشیم، تجربه نشان داده که نمی توان از غربی ها انتظار صداقت و کمک داشت بلکه باید منتظر خیانت و خنجر از پشت زدن بود.

 

برای ایجاد قدرت بازدارندگی اقتصادی باید به کلی از کمک غربی ها چشم بپوشیم

حضرت آیت الله خامنه ای با بیان این که اگر هم غرب در جایی به ظاهر کمک کند منافع خود را می بیند، گفتند: کشورهای غربی با همه چنین رفتاری می کنند، 3 قرن پدیده استعمار به صدها میلیون نفر آسیب زده است، اروپایی ها در آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین کشورها را استعمار کردند و منابع آن ها را به تاراج بردند.

ایشان افزودند: اروپایی ها از اواسط قاجار به ایران ضربه های جدی زدند، قضیه امتیاز تنباکو و جریان امیر کبیر ناشی از فشارهای اروپا بود، رفتارهای اروپا و آمریکا در قضایای گوناگون امنیتی، سیاسی، اقتصادی، جنگ و تحریم را نباید فراموش کنیم، غربی ها همیشه اینگونه رفتار کردند و نمی توانیم امیدی داشته باشیم.

 

اروپایی ها عملا از برجام خارج شده اند / کانال مالی اروپا بیشتر به شوخی شبیه است

رهبر معظم انقلاب با طرح این سؤال که وظیفه اروپایی ها در برجام چه بود؟ اظهار داشتند: وظیفه اروپایی ها این بود که در برابر آمریکا ایستادگی می کردند و به تعهدات پایبند می ماندند و تحریم ها را بر می داشتند، افزون بر این که به تعهدات عمل نکرده و عملا تحریم های جدید ایجاد کردند و از برجام خارج شدند، کانال مالی که اخیرا مطرح می شود بیشتر به شوخی شبیه است، سیاست و قدرت در غرب اعم از آمریکا و اروپا ظالم، زورگو، بی منطق و زیاده خواه است.

ایشان ادامه دادند: غربی ها هیچ منطقی سرشان نمی شود، سیاستمداران غربی در باطن به معنای واقعی وحشی هستند، در قضیه اخیر نیوزلند و کشتار مسلمانان مشاهده کردیم که یک نفر ده ها مسلمان را مورد حمله قرار می دهد آیا این حرکت تروریستی نیست؟ چرا اروپایی ها و غربی ها حاضر نشدند از این موضوع به عنوان تروریسم یاد کنند، هرجا که حرکتی علیه فرد مورد علاقه آن ها صورت گیرد همه برای مقابله و هجمه وارد میدان می شوند.

 

امکانات آل سعود در آینده ای نه چندان دور به دست مجاهدان اسلام خواهد افتاد

رهبر معظم انقلاب با بیان این که غربی ها می خواهند برای دولت منفور و بد نام سعودی امکانات هسته ای فراهم کنند، ابراز داشتند: اگر امکانات هسته ای هم بسازند ناراحت نخواهیم شد چرا که در آینده ای نه چندان دور به دست مجاهدان اسلامی خواهد افتاد.

ایشان عنوان کردند: شرارت و شیطنت طبیعت غربی ها است البته شرارت آمریکا بیشتر است، کنگره آمریکا در سال 96 و 97 بیش از 226 طرح و لایحه علیه جمهوری اسلامی ایران مطرح و تصویب کرده است، از مجلس گله داریم که چند طرح و لایحه در برابر خباثت های آمریکا طرح و تصویب کردند، برخی در داخل غرب را بزک و بدی های آن را توجیه می کنند و نمی گذارند که افکار عمومی متوجه باطن شرارت آمیز دولت های ظاهر الصلاح مانند فرانسه و انگلیس شوند که افراد مطبوعاتی در آن وجود دارند.

 

کسانی که افکار و سبک زندگی غربی تقی زاده های امروز هستند

حضرت آیت الله خامنه ای خاطرنشان کردند: در زمان طاغوت تقی زاده می گفت که از سر تا پا باید غربی شویم و امروز تقی زاده این کار را انجام می دهند، کسانی که افکار و سبک زندگی غربی تقی زاده های جدید هستند، کسانی که پشت سند 2030 می ایستند و سبک زندگی غربی را ترویج می دهند تقی زاده های امروز هستند اما جوانان انقلابی و مردم مؤمن اجازه نمی دهند که حرف این تقی زاده ها به کرسی بنشیند.

ایشان اضافه کردند: برخی مغالطه می کنند، حرف هایی که می زنیم به معنای قطع ارتباط با کشورها نیست و همواره دولت ها را به ایجاد رابطه با کشورها توصیه و تشویق کرده ام، ارتباط اشکال ندارد اما دنباله روی و اعتماد دارای اشکال است، برخی از مشکلات برای این است که به غربی ها اعتماد شد، نباید با لبخند و ترفند آن ها راه را اشتباه رفت، امروز مسؤولان دولتی خوشبختانه به نتیجه رسیده اند و شاید در آینده رفتارها در مواجهه با غرب تغییر کند.

رهبر معظم انقلاب گفتند: دو گرایش غلط درباره غرب وجود دارد، یکی تحجر و تعصب بی جا در برابر غرب است که قبول نداریم و ما باید خوبی ها را بگیریم، در مقابل گرایش غرب زدگی وجود دارد که خطر بسیار بزرگی است، گرایش های تحجر آمیز و غرب زده هر دو غلط است، به غرب نمی توان تکیه و اعتماد داشت اما باید از پیشرفت های آنان استفاده کرد.

 

اگر مجاهدانه و عالمانه کار شود قطعا اقتصاد کشور شکوفا خواهد شد

ایشان در بخش سوم سخنان خود درباره مسائل اقتصادی افزودند: کار اقتصادی باید مجاهدانه و عالمانه باید و با تنبلی و بی حالی کاری حل نخواهد شد، کار باید با موازین علمی و شیوه های دقیق و با جهاد و اخلاص باشد.

حضرت آیت الله خامنه ای با بیان این که اگر مجاهدانه و عالمانه کار شود قطعا اقتصاد کشور شکوفا خواهد شد، اظهار داشتند: ما کمبودی نداریم و ظرفیت های نیروی انسانی، طبیعی و جغرافیایی بسیار خوبی داریم و باید استفاده کنیم، اگر مدیریت خوبی درباره نقدینگی صورت گیرد و تبدیل به سرمایه گذاری درست شود کشور را بالا خواهد برد.

ایشان ادامه دادند: برخی خیال می کنند که هیچ حرکتی انجام نگرفته که اینگونه نیست و برخی دستگاه های دولتی خوب عمل کرده اند، البته در برخی از بخش ها نیز رخوت و کوتاهی وجود دارد و کار با تعلل و تأخیر انجام می شود، یکی از مسؤولان عالی رتبه در سال 93 درباره ارائه لایحه اصلاح نظام بانکی نامه ای به بنده نوشت اما هنوز این لایحه به مجلس نرفته است، در مواردی که کار خوب صورت گرفته باید تشویق شوند و اگر در جایی کوتاهی شده باید نذکر داد که ما تذکر دادیم و این تذکرات بعد از بارها تذکر خصوصی است.

 

رونق تولید ملی در دستور کار دستگاه ها و جامعه باشد / واردات بی رویه تولید داخلی را به شکست می کشاند

رهبر معظم انقلاب ابراز داشتند: سال گذشته درباره کالای ایرانی حرکت خوبی صورت گرفت اما به صورت کامل به آن عمل نشد و شعار حمایت از کالای ایرانی به قوت خود باقیست اما مسأله اساسی امسال رونق تولید است، اگر تولید رونق پیدا کرد شاهد تأثیر آن در بخش های گوناگون اشتغال، کاهش تورم و وضع توازن بودجه و ارز پول ملی تأثیر می گذارد.

ایشان عنوان کردند: رونق تولید ملی باید در دستور کار همه دستگاه ها و آحاد جامعه باشد، باید به تولید کننده و فعال اقتصادی سالم کمک شود، به کسی که برای کشور ثروت آفرینی می کند باید کمک کرد، باید تلاش کرد با قوانین و رویه های لازم به تولید کمک کرد، باید از سوء استفاده ها جلوگیری شود و مسؤولان باید مراقبت کنند.

حضرت آیت الله خامنه ای خاطرنشان کردند: گاهی کارخانه را می خرند اما برج می سازند و کارگران را بیرون می کنند، درباره بنگاه داری بانک ها هم باید مراقبت کرد، اگر جلوی سوء استفاده ها گرفته شود و تولید رونق پیدا کند مشکلات بیکاری، ارزش پول ملی و مشکلات اقتصادی حل می شود، تولید شامل صنعتی، دامداری، کشاورزی، صنایع بزرگ و کوچک و صنایع دستی و خانگی می شود.

ایشان اضافه کردند: باید از واردات بی رویه جدا جلوگیری شود، یکی از مسائل مهم اقتصاد مقاومتی جلوگیری از واردات بی رویه است و این موضوع باید تحقق عملی پیدا کند، واردات بی رویه تولید داخلی را به شکست می کشاند، دستگاه های دولتی باید امسال در رونق بخشیدن به تولید متمرکز شوند و اگر مقرراتی می خواهند مجلس باید اقدامات کند و اگر در جایی نیاز است دستگاه های نظارتی مانند دستگاه قضایی باید ورود کند.

 

میلیاردها پول خرج می کنند تا در اعتقادات سیاسی و دینی ملت ایران رخنه ایجاد شود

رهبر معظم انقلاب در بخش پایانی سخنانشان خطاب با جوانان و آحاد مردم صحبت کردند و گفتند: تجاوب آحاد مردم درباره بیانیه گام دوم انقلاب خرسنده کننده بود و نشان داد که آمادگی وجود دارد و مسؤولان باید از این آمادگی حداکثر استفاده را انجام دهند، جوانان باید مسؤولیت های کوچک و بزرگ را بپذیرند.

ایشان افزودند: در گام اول هدایت با حضرت امام بود اما جوانان موتور محرک بودند و امروز هم جوانان باید میدان دار باشند، امروز تمام تلاش باید تأمین استقلال و عزت کشور باشد، امروز ملت ایران و جوانان هزینه رسیدن به استقلال کامل و عزت ملی را می دهند و نسل های بعد از این دستاورد استفاده خواهند کرد، روزی جوانان هزینه مبارزه با دستگاه طاغوت را قبول کردند و انقلاب را به پیروزی رساندند و در دوران جنگ تحمیلی خانواده ها هزینه دفاع از کشور را دادند و امروز باید هزینه ایستادگی در برابر دشمن داده شود.

حضرت آیت الله خامنه ای اظهار داشتند: در گام دوم انقلاب باید داشته های خود را بشناسیم و جدی بگیریم و مزیت ها و ظرفیت های خود را بدانیم، کشور ظرفیت های وسیعی دارد؛ همچنین باید آفت ها و فساد ها و راه های رخنه دشمن را یشناسیم و به صورت جدی ایستادگی کنیم، شناختن ظرفیت ها و مزیت ها و استفاده از آن ها و شناختن مشکلات و فساد و ایستادگی در برابر آن گام دوم انقلاب است.

ایشان ادامه دادند: غرب و آمریکا به این نتیجه رسیدند که اگر ملت ایران چیزی را اراده کند حتما به دست خواهد آورد، دشمن می داند با اراده ملی ملت ایران نمی تواند مبارزه کند از این رو در فکر این هستند که ملت ایران اراده نکند، امروز میلیاردها پول خرج می شود تا در اعتقادات سیاسی و دینی ملت ایران رخنه ایجاد شود تا ملت اراده پیشرفت و ایجاد تمدن اسلامی نکند.

رهبر معظم انقلاب ابراز داشتند: در دوران رژیم طاغوت دشمن اینگونه به جامعه جوان القا می کرد که کنار گذاشتن دین لازمه پیشرفت است، امروز دشمن باید چشمان کور خود را باز کند تا پیشرفت ها را ببینند که به وسیله جوانان مؤمن و متدین به وجود آمده است، جوانان باید میداندار حرکت های علمی و جهادی باشند و به مسائل اختلاف انگیز نپردازند، باید مرزهای اختلاف با دشمن را پررنگ کنند اما اختلافات را به داخل نکشانند، قوای سه گانه باید جوانان را یاری کنند.

ایشان در پایان تأکید کردند که فردا کشور به مراتب بهتر از امروز ما خواهد بود./909/241/ح

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پرطرفدارها
نظرسنجی
فقه حکومتی را در کدامیک از ابعاد زیر کارآمدتر می دانید؟
فرهنگ
سیاست
حقوق
اقتصاد
اوقات شرعی
۲۸ / ۱۱ /۱۳۹۸
قم
اذان صبح
۰۵:۲۶:۰۴
طلوع افتاب
۰۶:۵۰:۳۰
اذان ظهر
۱۲:۲۱:۰۵
غروب آفتاب
۱۷:۵۰:۵۵
اذان مغرب
۱۸:۰۸:۱۳