vasael.ir

کد خبر: ۱۲۷۲۰
تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۲ - 08 February 2019
در نشست علمی بررسی شد؛

جایگاه حاکمیت در تکثیر جمعیت

وسائل - حجت الاسلام نجفی عمران گفت: یکی از راهکارهای تکثیر جمعیت تغییر نگرش مردم نسبت به مسأله تکثیر جمعیت است. باید روحیه توکل و ایمان در میان مردم افزایش پیدا کند و توهمات مربوط به تعدد فرزند از مردم دفع شود. یکی از راهکارهای عملی ایجاد اشتغال است. باید امکانات لازم برای ازدواج جوانان فراهم شود.

به گزارش خبرنگار وسائل، نشست علمی «جایگاه حاکمیت در تکثیر جمعیت»جایگاه حاکمیت در تکثیر جمعیت، 5 شنبه 18 بهمن 97 با حضور حجت الاسلام عبد الرحمن نجفی عمران، پژوهشگر و استاد حوزه و حجت الاسلام محمد سهیل بهرامی نسب پژوهشگر و استاد حوزه در پژوهشگاه فقه نظام برگزار شد.

 

جایگاه حاکم در تکثیر جمعیت

در ابتدای جلسه حجت الاسلام نجفی عمران به ارائه مباحث خود پرداخت و گفت: حاکم اسلامی یا غیر اسلامی اگر بخواهد جمعیت کشور را افزایش بدهد آیا از نظر شرع مقدس اسلام جایگاهی دارد یا خیر؟ راهکارهای آن چیست؟ این بحث خیلی مهم در فقه حکومتی مطرح می شود.

وی اظهار داشت: یکی از راهکارهای تکثیر جمعیت این است که زیر ساخت‌های اقتصادی کشور ساخته شود. که متاسفانه الان خبری از تولیدهای قدیم در بخش‌های مختلف اعم از کشاورزی و دامداری نیست. یکی دیگر از برنامه‌ها و راهکارها کار فرهنگی است. دشمن با القاء شعار فرزند کمتر زندگی بهتر جامعه را به سمت آسایش و راحت طلبی برده است.

این استاد حوزه خاطرنشان کرد: موضوع دیگری که دشمن مطرح می کند ناکارآمد جلوه دادن مباحث فقهی و اصولی است که در حوزه تدریس می شود. جواب این قسمت از برنامه دشمن این است که ما با خواندن مباحثی امثال مباحث شیخ انصاری و آخوند خراسانی در مباحثی مثل جایگاه حاکم در تکثیر جمعیت آن را به کار می بریم.

حجت الاسلام نجفی عمران بیان داشت: ما یک وقت جایگاه حاکم را از طریق قاعده اولی مورد بحث قرار می دهیم و یک وقت از باب قاعده ثانویه مورد بحث قرار می دهیم. در این بحث از آیات و روایات استفاده می کنیم از حکم عقل هم می توان در این بحث استفاده کرد.

وی افزود: اگر حاکم جامعه جائر بود باید بحث اهم و مهم را مطرح کنیم که آیا اهمیت با رد حکومت است یا اهمیت با افزایش جمعیت مسلمانان است. در هر صورت ولایت حکام اسلامی را چه از باب ولایت مطلقه بپذیریم و چه از باب امور حسبه بپذیریم ولایت حاکم اسلامی شامل این موارد می شود.

حجت الاسلام نجفی عمران در بخش پایانی خود به ارائه راهکارهای مختلف، گفت: یکی از راهکارها تغییر نگرش مردم نسبت به مسأله تکثیر جمعیت است. باید روحیه توکل و ایمان در میان مردم افزایش پیدا کند و توهمات مربوط به تعدد فرزند از مردم دفع شود. یکی از راهکارهای عملی ایجاد اشتغال است. باید امکانات لازم برای ازدواج جوانان فراهم شود.

 

هر حاکمی حق امر و نهی جامعه خود را دارد و منحصر به حاکم اسلامی نیست

در بخش دوم نشست حجت الاسلام بهرامی نسب در نقد مطالب ارائه شده، گفت: شما حاکم را به معنای حاکم عادل گرفته اید در حالی که حاکم مشروع می بتواند اعم از عادل و جائر باشد. و مراد از حاکم عادل خصوص ولی فقیه جامع الشرایط نیست. عبارت تذکره این است که یکی از مصادیق حاکم عادل می تواند فقیه جامع الشرایط باشد.

وی تصریح کرد: همچنین شما جایگاه حاکم را معادل ولایت حاکم گرفته‌اید در حالی که ولایت غیر از جایگاه است. جایگاه یعنی اینکه حاکم چه نقشی در یک مسأله دارد در حالی که ولایت حاکم از استلزامات آمریت حاکم در جامعه است. آمریت یکی از نقش‌های حاکم است.

حجت الاسلام بهرامی نسب اظهار داشت: مسأله افزایش جمعیت مربوط به حاکم است و تفکیکی میان حاکم اسلامی و غیر اسلامی وجود ندارد. هر حاکمی می تواند در جامعه خود تصرف کند و مواردی را تجویز کند و اقداماتی را انجام بدهد. و هیچ راهکاری مبتنی بر اذن شارع نیست و این روش‌ها عقلانی است و نیازی به طرح ادله شرعی نیست./202/241/ح

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها
آخرین اخبار
پرطرفدارها
اوقات شرعی
۲۸ / ۰۵ /۱۳۹۸
قم
اذان صبح
۰۴:۵۸:۳۳
طلوع افتاب
۰۶:۲۹:۳۹
اذان ظهر
۱۳:۱۰:۴۳
غروب آفتاب
۱۹:۵۰:۰۲
اذان مغرب
۲۰:۰۷:۴۰