کد خبر : 9268
یکشنبه 25 شهريور 1397 - 17:02

یادداشت| عوامل تخریب ‌ نشاط اجتماعی و چند راهکار

وسائل - نگاهى به وضعیت عمومى جامعه، در مقایسه با سال‌هاى گذشته، شاهد افزایش انتقادها، افزایش بدبینى و بى ‌اعتمادى و مسائلى از این قبیل در جامعه هستیم.

یادداشت| عوامل تخریب ‌ نشاط اجتماعی و چند راهکار

به گزارش وسائل؛ نگاهى به وضعیت عمومى جامعه، در مقایسه با سال‌هاى گذشته، شاهد افزایش انتقادها، افزایش بدبینى و بى ‌اعتمادى و مسائلى از این قبیل در جامعه هستیم.
 

یکى از مهم‌ترین مسائلى که به این فضا دامن مى ‌زند، وجود چالش‌ها و مسائل متعددى است که مردم به‌طور روزانه در زندگى خود با آن‌ها دست و پنجه نرم مى‌کنند. با این حال، این چالش‌ها، مسأله جدیدى نیست و در همه زمان‌ها، کم و بیش وجود داشته است. از این رو، سؤال این است که در برهه کنونى، چه عوامل و متغیرهاى دیگرى در این روند تأثیر داشته که به افزایش بدبینى، بى‌اعتمادى و در برخى موارد، ناامیدى در جامعه منجر شده است؟ 

فرض اساسی این است که اگر پدیدار شناسانه به این وضعیت بنگریم، ریشه آن ‌را باید در تفاوت بین «بود و نمود» دانست، به این معنا که اگرچه در کشور مشکل وجود دارد، اما تصویر و برداشتى که از این مشکلات در فضاى عمومى جامعه براى افکار عمومى بازنمایى مى‌شود، با واقعیت‌ها تفاوت دارد، یعنى آنچه تصور مى‌شود، الزاماً منطبق با واقعیت نیست. به بیان دقیق‌تر، واقعیت‌ها با بزرگ‌نمایى و چاشنى عملیات روانى به جامعه عرضه مى‌شود. بر این اساس، سؤال این است که چه عوامل و متغیرهایى در دامن زدن به این موضوع تأثیر داشته و سبب شده است درک عمومى، با واقعیت‌هاى جامعه فاصله داشته باشد؟ در این یادداشت با نگاهى کلى، مى‌توان به چند عامل مهم و اساسى در این زمینه اشاره کرد:

1.  چالش‌هاى زندگى روزمره‌

نمى‌توان منکر وجود این واقعیت در جامعه شد، که در زندگی روزمره مردم با چالش‌هایی مواجه هستند. زیرا به ‌سبب کم شدن فرصت‌هاى کسب و کار، شاهد افزایش بیکارى و به‌ دلیل نوسانات بازار (نوسانات ارزى) شاهد افزایش نرخ تورم در سطح کشور هستیم.

در این فضا و شرایط، برنامه ‌ریزى براى زندگى تا حد زیادى مختل شده و براى نمونه افراد جامعه اگر براى خرید مسکن، ازدواج، تفریح و... مطابق با شرایط یک سال پیش برنامه ‌ریزى کرده بودند، به ‌طور طبیعى در شرایط امروز جامعه دیگر نمى ‌توانند این برنامه‌ها و خواسته‌هاى خود را محقق کنند.

2. فشارهاى دشمن‌

به ‌سبب فشارهاى دشمن و تهدیدات مداوم آن، هم نوعى فضاى عدم اطمینان در اقتصاد ایران شکل گرفته و هم بخش‌هایى از جامعه را با این سؤال مواجه کرده که با توجه به رویارویى جهان استکبار با نظام، سرنوشت و آینده کشور چگونه رقم خواهد خورد؟ واقعیت آن است که همه اقشار مردم با این موضوع، یکسان برخورد نکرده و در عین حال که عمده مردم به توخالى بودن تهدیدهاى دشمنان باور دارند، بخش دیگرى متأثر از فضاهاى برساخته دشمن هستند. به طور طبیعى کسى‌ که از نظر ذهنى و روانى احساس ترس و ناامنى مى‌کند، نمى ‌تواند نسبت به وضع موجود و آینده خوش‌بین باشد.

آنچه در دو مورد اخیر گفته شد، کم و بیش همواره وجود داشته است، از این رو، براى بار سوم این سؤال مطرح مى‌شود که چه عواملى سبب رقم خوردن فضاى جدیدى در کشور شده و برخى ناامیدانه به صحنه می‌نگرند؟

3. بى ‌برنامگى و بى ‌عملى دستگاه‌هاى مسؤول‌

در مقابل وضع موجود که در آن شاهد فشار اقتصادى بر مردم هستیم، متأسفانه دولتمردان، به‌ ویژه مسؤولان بخش‌هاى اقتصادى که تصمیمات آن‌ها به‌ طور مستقیم بر زندگى مردم تأثیر مى‌گذارد، برنامه‌اى منسجم نداشته و فراتر از آن، اقداماتى راه‌گشا و امیدآفرین انجام نداده‌اند.

تذکر و توصیه رهبر معظم انقلاب به هیأت دولت در دیدار اخیرشان مبنى بر ضرورت ارائه تصویر توانا و کارآمد از دولت، ناظر بر این واقعیت بود. در واقع، وقتى مردم شاهد کاهش قدرت خرید خود هستند، دولتمردان و مسؤولان نه تنها باید خود را در برابر مردم پاسخگو بدانند، بلکه براى حل معضلات پیش روى مردم باید چاره‌اندیشى کنند. روى سخن در اینجا متوجه همه مسؤولان اعم از دولت، قوه قضائیه، مجلس شوراى اسلامى و... است. به بیان دیگر، چالش‌هاى زندگى روزمره مردم و فشارهاى دشمن، وقتى به بى‌عملى مسؤولان در کنار هم قرار مى‌گیرد، خواسته یا ناخواسته، در ذهن افراد، نوعى بدبینى و بى‌اعتمادى نسبت به وضع موجود و آینده را شکل می‌دهد.

4. نبود تبیین درست از وضعیت‌

در حالى که در وضعیت موجود، مسؤولان، نخبگان و کسانى که به نوعى براى افکار عمومى مرجعیت دارند، باید با مردم در ارتباط بوده و وضعیت موجود، فشارهاى دشمن، لزوم نقش ‌آفرینى مردم براى عبور از این مرحله و در کل، شرایط خطیر کشور را براى افکار عمومى تبیین کنند تا از بار روانى حاکم بر جامعه کاسته شود، متأسفانه در این زمینه نیز برنامه و رویکرد منسجمى وجود ندارد؛ بنابراین، افکار عمومى به‌ جاى آن‌که تحلیل شرایط موجود کشور را از زبان مسؤولان و دلسوزان بشنود (جز رهبری معظم انقلاب که بار همه کم‌کاری بخش‌های نظام را بر دوش می‌کشند و مکرر افکار عمومی را نسبت به مسایل توجیه می‌کنند) اطلاعات خود را از زبان رسانه‌هاى بیگانه، دشمنان و معاندان دریافت مى‌کند.

5. شکل‌گیرى جنبش اجتماعى نوین‌

آنچه بیش از همه بر فضاى موجود دامن زده و افقى تیره و تار پیش روى افکار عمومى ترسیم کرده، شکل‌گیرى پدیده به نسبت جدیدى در کشور است که به مدد فعالیت در بستر فضاى مجازى توانسته است به یک نیروى سیاسى تعیین‌ کننده تبدیل شود، این پدیده جدید را «جنبش اجتماعى نوین» مى‌دانند.

توضیح آن‌که تا پیش از ایجاد و گسترش دامنه فعالیت شبکه‌هاى اجتماعى مجازى، بازیگران سیاسى در کشور شامل سه بخش عمده دولتمردان، جامعه مدنى (احزاب، تشکل‌ها، انجمن‌ها و...) و مردم بود. در این مدل، مطبوعات، رسانه‌ها، احزاب و گروه‌هاى سیاسى در حوزه عمومى به منزله واسط میان مردم و حکومت فعال بودند، چارچوب‌هاى فعالیت براى هر یک از آن‌ها تعریف شده بود، هر نهادى که در صدد فعالیت در حوزه عمومى بود، باید از مراجع قانونى مجوز اخذ مى‌کرد و در صورت تخلف، با آن برخورد قانونى صورت مى‌گرفت. حال با توسعه فضاى مجازى، نه تنها جامعه مدنى و نهادهاى حوزه عمومى رنگ باخته ‌اند، بلکه شاهد نوعى تکثر، سیالیت و دشوارى نظارت بر این فضا هستیم.

به عبارت دقیق‌تر، مهم‌ترین کار ویژه نهادهاى حوزه عمومى اعم از احزاب، انجمن‌ها، رسانه‌ها و... که بیان و تألیف منافع و تبدیل آن‌ها به شعارهاى سیاسى است، در فضاى موجود، کسانى صورت مى‌دهند که اولاً، هویت آن‌ها مشخص نیست، ثانیاً، هیچ‌گ ونه مجوزى براى فعالیت در این حوزه ندارند، ثالثاً، ممکن است تخصصى هم نداشته باشند و رابعاً، توسعه برخى از کانال‌ها در این فضا، اساساً با هدف‌هاى فتنه ‌انگیزانه صورت گرفته است.

افزون بر این، به ‌سبب توسعه استفاده از شبکه‌هاى اجتماعى مجازى، مخالفان و منتقدان نظام که پیش از این چندان فضایى براى فعالیت نداشتند، به راحتى با هم مرتبط شده و اکنون مى‌توانند خواسته‌ها و مطالبات خود را در بستر فضاى مجازى طرح کنند و حتى با استفاده از تاکتیکهاى عملیات روانى و با موج ‌سوارى بر وضعیت موجود، نه تنها خواسته‌هاى خود را خواسته‌هاى عمومى جلوه دهند، بلکه با روى آوردن به دروغ، تهمت، جعل سند و... به ناامنى روانى در کشور دامن بزنند. در این زمینه، از نقشه‌هاى دشمنان خارجى براى سوء استفاده از بستر فضاى مجازى نیز نباید غافل شد. در جمع ‌بندى این مورد باید گفت، در بستر فضاى مجازى، اکنون شاهد شکل‌گیرى جنبش اجتماعى نوینى در کشور هستیم که هویت خود را در تقابل جدى با نظام تعریف کرده و براى به زانو در آوردن نظام نیز از هیچ ترفند و ابزارى دریغ نمى‌کند. به عبارت دیگر، وقتى در کنار مسائل پیش گفته، مردم پیوسته در فضاى مجازى خبرهایى از اختلاس، خیانت، بى ‌بندوبارى، فساد و... ببینند، افزون بر حکومت، به اجتماع و کل وضعیت زندگى خود نیز بدبین و از آن ناامید مى‌شوند.

حال آن‌که، آنچه در این فضاها و با عناوین فریبنده‌اى چون «افشاگرى» در اختیار مردم قرار مى‌گیرد، عین واقعیت نیست، بسیارى از آن‌ها خبرسازى کذب بوده، برخى مبتنى بر سندسازى جعلى و برخى دیگر در عین واقعیت داشتن، با بزرگ‌ نمایى به مردم عرضه مى‌شود. متأسفانه، در این زمینه برخى رسانه‌هاى رسمى و شناخته شده نیز گاهى اوقات در دام فضاى بر ساخته این شبکه سازماندهى شده و هدفمند مى‌افتند و آنچه به مخاطبان خود عرضه مى‌کنند، ناخواسته بازى در زمینى است که مدنظر معاندان است.

بنابراین، در وضعیت کنونى از یک سو شاهد جنگ اقتصادى دشمن، وجود چالش در زندگى روزمره مردم و بى‌عملى مسؤولان براى رفع این چالش‌ها و خنثى‌سازى جنگ اقتصادى دشمن هستیم و از سوى دیگر، پیوست‌هاى تبیینى، روانى و رسانه‌اى براى وضع موجود نه تنها ضعیف است، بلکه آنچه در این فضا به ‌صورت وجه غالب در آمده و جو متصلبى را شکل داده، جنبش اجتماعى نوینى است که توجهى به خطوط قرمز سیاسى و اعتقادى مردم و نظام ندارد. در واقع، همان‌ گونه که اشاره شد، به واسطه ضعف در حوزه تبیینى - رسانه‌اى و ابتکار عمل دشمنان در این حوزه، اکنون برخى تصور مى‌کنند کشور در آستانه فروپاشى قرار دارد. حال آن‌که هر چند نمى‌توان منکر وجود چالش‌ها و مسائل متعدد در کشور شد، اما این همه‌ واقعیت صحنه کشور نیست، بلکه وضعیت موجود نیز به راحتى قابل عبور بوده و نمى‌تواند مانع تداوم پویایى ملت ایران و نظام اسلامى شود. بر این اساس، سؤال این است که براى عبور از وضعیت موجود چه باید کرد؟ براى پاسخ به این پرسش ابتدا تلاش مى‌شود ریشه‌ها و چرایى شکل‌گیرى وضعیت ترسیم شده گفته شده بررسى شود و سپس متناسب با این ریشه‌ها، راه ‌حل‌هاى مناسب ارائه شود.

چه باید کرد؟

آنچه گفته شد، اشاره مختصرى به برخى از مهم‌ترین ریشه‌هاى شکل‌گیرى وضعیت کنونى کشور بود. پرسش اساسى دیگر این است که در مواجهه با وضعیت موجود و به ‌منظور از بین نرفتن امید چه باید کرد؟ به نظر مى‌رسد، براى مواجهه با وضعیت موجود و بازیابى امید در جامعه باید به چند نکته و راه‌حل به منزله پیوست‌هاى روانى - رسانه‌اى توجه جدى کرد و باید در اقدامات گوناگونی که انجام می ‌شود این پیوست‌ها را مدنظر قرار داد:

1. همدلى و پاى درد مردم نشستن‌

همان‌گونه که گفته شد، نمى‌توان منکر وجود مشکلات در کشور و ایجاد تنگنا براى مردم شد. از این رو، در وضعیت کنونى باید به‌طور جدى و صادقانه با مردم همدلى کرد و پاى درد آن‌ها نشست. در این زمینه مى‌توان به اقدام تحسین‌ برانگیز برخی از مسؤولان در میان مردم از جمله حضور در میان بازاریان، کارگران، کشاورزان، باغداران، کامیونداران، معلمان و... اشاره کرد. در واقع، به واسطه این همدلى باید براى مردم اثبات شود که مسؤولان با دردها و مشکلات آن‌ها بیگانه نیستند و آماده شنیدن مشکلات آن‌ها هستند. پیامدهاى مثبت این امر واضح و اثربخش است.

2. امیدآفرینى‌

در تلاطم‌ها و فراز و نشیب‌هاى گوناگون روزگار، آنچه بیش از هر چیزى باید مورد توجه قرار گیرد، خوش‌بینى، حفظ امید و اعتماد است.

به‌ دلیل اهمیت این موضوع، دشمن نیز اکنون در راهبرد تهاجمى خود علیه نظام اسلامى، بیش از هر چیزى، بر آن تمرکز کرده است. بنابراین، باید به طرق گوناگون زبانى، رسانه‌اى، روانى و مهم‌تر از همه، عملى، امید را در جامعه زنده نگه داشت. به عبارت دقیق‌تر، باید این امید و اعتماد را به جامعه داد که وضعیت کنونى قابل عبور بوده و به فضل الهى نظام از این مرحله هم سرافرازانه بیرون خواهد آمد. پیوست مهم و شرط لازم و کافى براى ایجاد این امید، عزم و اراده مسؤولان و اقدام قاطع آن‌ها براى حل مسائل کنونى کشور است. در همین راستا، باید به توانایى کشور در عبور از تحریم‌ها و نوسانات کنونى بازار اشاره کرد.

توضیح آن‌که در کنار تلاش براى مهار نقدینگى در کشور، تغییر تیم اقتصادى دولت، اصلاح نظام بانکى، هوشمندسازى واردات، قطع قاچاق و فساد و مواردى از این دست به منزله عارضه‌هاى اقتصادى، عبور از سد تحریم نیز امکان‌پذیر است، زیرا دو حوزه اساسى و زیربنایى در تحریم‌هاى آمریکا، تحریم صادرات نفت ایران و دیگرى، تحریم معاملات بین‌المللى بانکى ایران است که در حوزه نخست، با توجه به مخالفت دیگر کشورها با پیروى از سیاست آمریکا در تحریم نفت ایران، صادرات نفت ایران به زیر یک میلیون بشکه در روز نخواهد رسید. پیش ‌بینى کارشناسان اقتصادى آن است که اقتصاد ایران با همین میزان فروش مى‌تواند به حیات خود ادامه دهد.

در حوزه تحریم‌هاى بانکى نیز باید سیطره دلار در مبادلات و معاملات خارجى کشور برداشته شود، مبادلات پایاپاى و هم‌چنین مبادله با ارزهاى ملى یا همان انعقاد پیمان‌هاى پولى دوجانبه، راه‌ حلى براى عبور از سد تحریم‌هاى بانکى آمریکا است. در این زمینه گفته مى‌شود چنان‌چه ایران با هشت کشور از جمله روسیه، چین، ترکیه و... پیمان دوجانبه پولى اجرا کند، بیش از ۶۰ درصد مشکلات بانکى آن‌که در اثر تحریم‌هاى آمریکا ایجاد شده است، رفع خواهد شد. انجام این اقدامات، با توجه به وضعیت کشور، ضرورى و بلکه حیاتى است و البته با توجه به تجربه تحریم‌ها، کار چندان دشوارى هم نیست.

3. عزم و اراده براى حل مشکلات‌

دو واقعیت مهم در کشور وجود دارد که یکى ضعف اراده و سستى برخى مسؤولان براى رسیدگى سریع و قاطع به مشکلات مردم است و دیگرى این است که اساساً همه مشکلات در دولت و مسؤولان ریشه ندارد.

بر این اساس، مسؤولان باید در حوزه‌هایى که مى‌توانند و مربوط به حوزه مسؤولیت آن‌ها است، عزم و اراده جدى براى حل مشکلات داشته باشند. البته صرف همدلى و داشتن عزم و اراده کافى نیست، بلکه باید اقدامات اثربخش و مفید در راستاى حل مشکلات صورت گیرد.

به نظر مى‌رسد، در صدر این اقدامات باید ایجاد ثبات نسبى در اقتصاد، حمایت از اقشار ضعیف و کم‌ درآمد، ایجاد فرصت‌هاى شغلى، چابک ‌سازى روندهاى بوروکراتیک، مبارزه جدى، علنى، شفاف و اثربخش با مفسدان و محتکران، به‌ویژه آقازاده‌ها و نزدیکان به برخى مسؤولان و... قرار داشته باشد. با تحقق این اقدامات، بخش مهمى از مسأله ناکارآمدى که ریشه اصلى مشکلات موجود در کشور است، برطرف خواهد شد.

4. تدوین نظام جامع رسانه‌اى‌

واقعیت آن است که در کنار ناکارآمدى‌هاى موجود، آنچه سبب شده است این ناکارآمدى‌ها بیش از گذشته جلوه‌گر شود، ضعف در شیوه‌هاى اطلاع ‌رسانى و مجموع اقدامات رسانه‌اى در کشور براى تبیین وضعیت کشور است.

در این زمینه مى‌توان به چند مسأله اساسى در ارتباط با رسانه‌ها اشاره کرد، ازجمله پمپاژ خبرهاى بد و اعتمادسوز به جامعه به ‌جاى پمپاژ خبرهاى خوب و امیدوارکننده، نبود وحدت و هم‌صدایى میان رسانه‌هاى گوناگون که البته این موضوع در وابستگى رسانه‌ها به جریان‌هاى سیاسى و سیاست‌زدگى آن‌ها ریشه دارد، بى‌توجهى به نقاط قوت، دستاوردها، موفقیت‌ها و وعده‌هاى محقق شده و در نقطه مقابل، بزرگ‌نمایى نقاط ضعف، بى‌توجهى یا کم‌توجهى به مسائل اصلى کشور، نداشتن ابتکار عمل و سرعت در پرداختن به مسائل روز و... است. مى‌توان گفت به میزانى که گسترش دامنه فعالیت رسانه‌ها، به‌ ویژه رسانه‌هاى مجازى، در شکل‌گیرى جنبش نوین اجتماعى در کشور مؤثر بوده، به همان میزان و شاید هم بیشتر، رسانه‌هاى رسمى کشور در این نبرد رسانه‌اى، عقب مانده و نتوانسته‌اند کار ویژه‌هاى تبیینى خود را انجام دهند.

بر این اساس، امیدبخشى و ارائه تصویر درست و اعتمادآفرین از نظام، مسؤولان و سیاست‌ها باید راهبرد اصلى حاکم بر رسانه‌هاى کشور، به‌ ویژه رسانه‌هاى انقلابى باشد. به ‌طور طبیعى، نقض آنچه در اینجا به آن اشاره شد، باید در دستور کار رسانه‌ها قرار گیرد، به‌گونه‌اى که افکار عمومى در مراجعه به رسانه‌هاى داخلى هم احساس کنند که خواسته‌هاى آن‌ها به ‌خوبى بیان شده و نمایندگى مى‌شود و هم ذهنیت مثبتى در افکار عمومى نسبت به کشور و نظام ایجاد شود و فراتر از این، از جاذبه رسانه‌هاى بیگانه و کانال‌هاى معاند کاسته شود.

به کارگیری تکنیک‌هاى اقناع مخاطبان‌

آنچه در شرایط حاضر اهمیت دارد و با توجه به ظرفیت‌های زیادی که کشور از آن برخوردار است، آشنایی با تکنیک‌های اقناع مخاطبان است که باید به این مهم توجه ویژه داشت.

1. تبیین شرایط جنگى و در عین حال اعتبارزدایى از آن: با بیان این‌که نظام و مردم همان‌گونه که مراحل دشوار پیشین، مانند جنگ تحمیلى را پشت سر گذاشته‌اند، به راحتى هم از این وضعیت عبور خواهند کرد و اتفاقاً در این وضعیت امکانات و توانایى‌هاى ما نسبت به گذشته فزون‌تر شده است.

2. تبیین فرصت‌هاى جنگ اقتصادى: این‌گونه که اگرچه وضعیت جنگى کنونى، تضییقات و تنگناهایى را براى مردم ایجاد کرده، اما به شرط هوشیارى و بهره‌بردارى از فرصت‌هاى این مرحله، ان‌شاءالله آینده‌اى بهتر پیش روى ما قرار دارد. براى نمونه، بابت احتمال ایجاد مشکل براى فروش نفت کشورمان، نگرانى‌هایى وجود دارد، حال ضمن آن‌که این نگرانیها چندان جدى نیست، اما باید بدانیم رهایى از وابستگى به نفت جزء سیاست‌ها و برنامه‌هاى کلان انقلاب و نظام اسلامى است و باید از وضعیت موجود براى گام برداشتن در این راستا استفاده کرد.

3. بیان اهمیت عبور از این مرحله: به این ترتیب که دشمن با به کار بستن شیوه‌هاى متعدد دشمنى و خصومت علیه ملت ایران در طول چهل سال گذشته، اکنون بر دو حوزه اقتصادى و رسانه‌اى متمرکز شده و با خنثى‌سازى این حوزه‌هاى آسیب‌ پذیرى، همان ‌گونه که در سایه ایستادگى در جنگ تحمیلى، سایه تهدید نظامى از سر کشور برداشته شده است، ابزار تحریم اقتصادى هم با مقاومت اقتصادى و شکوفایى اقتصاد کشور از دست دشمن گرفته خواهد شد. به نظر مى‌رسد، با خنثى‌ سازى این ابزار، دشمن دیگر نمی ‌تواند فشار چندانى به ملت ایران وارد کند.

4. بهره‌گیرى از برهان خلف: به این معنا که از دو جهت، وضعیت براى مخاطب ترسیم شود، نخست آن‌که، اگر خداى ناکرده ناامید شویم و اتفاق ناگوارى در کشور صورت بگیرد، چه بر سر مردم خواهد آمد و دوم این‌که، اگر از این مرحله هم با موفقیت عبور کنیم، به منزله یک قدرت برتر مى‌توانیم به حیات خود ادامه دهیم و بسیارى از فشارها و دشمنى‌ها دیگر علیه ما تکرار نخواهد شد.

5. دقت در مخاطب ‌شناسى و رعایت ظرافت‌ها و علایق آن‌ها در موضع‌گیریها و پمپاژ اخبار و موفقیت‌ها: در موضع‌گیریها و سخنرانى‌ها باید آشنایى نسبى با مسائل و مشکلات جامعه مخاطب وجود داشته باشد تا ضمن اشاره به مشکلات آن‌ها، نوعى هم‌دردى ایجاد شود.

6. مطالبه کارآمدى، اقتدار و برخورد با مفاسد: به این معنا که مردم و نخبگان در وضعیت موجود باید از دولتمردان و مسؤولان بخواهند که در برخورد با مفسدان و موانع و تلاش براى کارآمدى حداکثر تلاش خود را به کار بندند.

7. دقت در بیانات و موضع‌گیرى‌ها از سوى مسؤولان و رعایت ظرافت‌هاى لازم به‌ معناى پرهیز از دست گذاشتن بر نقاط حساس و مواردى که با واکنش افکار عمومى مواجه خواهد شد.

8. بازخوانى گذشته و مقایسه آن با وضعیت کنونى: واقعیت آن است که وضعیت کنونى کشور در مقایسه با پیش از انقلاب به مراتب بهتر بوده و امکانات بیشترى در دسترس مردم قرار دارد. در رویکردى مقایسه‌اى باید به این موضوع توجه شود تا دستاوردهاى نظام بازگو شود.

9. بیان نقاط ضعف دشمن: برخلاف هیمنه ظاهرى، دشمن در نبرد ترکیبى کنونى خود با نظام اسلامى، در مقایسه با گذشته، دچار ضعف‌هاى اساسى است و باید به این نکته هم در تبیین‌ها توجه شود. /422/ آ /رسا

 
ارسال به:         whatsapp telegram  
وسائل     فقه حکومتی     جامعه     فرهنگ     نشاط     همدلی     امید    

ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد
منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.