کد خبر : 9155
شنبه 10 شهريور 1397 - 14:30

حجت الاسلام و المسلمین محمد حسین مختاری:

نقش مردم را نسبت به ترویج امر به معروف و نهی از منکر پررنگ کنیم

وسائل- رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی با بیان این که امر به معروف و نهی از منکر فقط از طرف حاکمان به مردم نیست، گفت: مردم نیز با اجرای امر به معروف و نهی از منکر نقش مهمی در ترویج مردم سالاری دارند.

نقش مردم را نسبت به ترویج امر به معروف و نهی از منکر پررنگ کنیم

به گزارش وسائل، سمینار بین المللی «امر به معروف و نهی از منکر در بستر مردم سالاری دینی» با حضور هیئت تقریبی دانشگاه مذاهب اسلامی و با سخنرانی مختاری در دانشگاه سونان کالیجاکای اندونزی برگزار شد.

در این سمینار که اساتید از جمله اساتید رشته های علوم اسلامی، روسای دانشکده ها و دانشجویان مقاطع مختلف تحصیلی این دانشگاه حضور داشتند؛ مختاری رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی، آخوند نوری زاد امام جمعه اهل سنت گنبد کاووس، ابراهیمیان معاون پژوهشی دانشگاه و شخصیت های اندونزیایی به ایراد سخن پرداختند.

حجت الاسلام و المسلمین محمد حسین مختاری؛ رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی و استاد سطوح عالی حوزه و دانشگاه در این سمینار طی سخنانی با اشاره به جایگاه امر به معروف و نهی از منکر با استناد به آیات قرآن کریم و احادیث گفت: این فریضه در متون دینی ما به ویژه دستورات قرآنی وجود دارد و در احادیث معتبر بر آن تأکید شده است.

وی با بیان این که امر به معروف و نهی از منکر فقط از طرف حاکمان به مردم نیست، افزود: مردم نیز با اجرای امر به معروف و نهی از منکر نقش مهمی در ترویج دموکراسی و مردم سالاری دینی دارند.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی تصریح کرد: بنابراین اگر بخواهیم مردمسالاری دینیِ موفق در جامعه بروز و ظهور پیدا کند حتما باید نقش مردم را نسبت به ترویج امر به معروف و نهی از منکر در مسئولان در قالب های مختلفی که مردم می توانند در جامعه اسلامی حضور پیدا یابند، پر رنگ کنیم.

حجت الاسلام مختاری با اشاره به نقش دانشگاه مذاهب اسلامی در تقویت گفتمان امر به معروف و نهی از منکر در جامعه مبتنی بر مردم سالاری دینی نیز خاطرنشان کرد: این دانشگاه با توجه به رسالتش نقش موثری در ایجاد وحدت میان مسلمین و همچنین با پیروی از دستورات مقام معظم رهبری نسبت به اینکه وحدت و گفتمان تقریب به ویژه در جهان اسلام مهم است نقش کلیدی دارد و می‌تواند جامعه اسلامی را کمک کند تا به سمت مطلوب برود.

وی بیان داشت: توصیه دانشگاه مذاهب اسلامی و مسئولیت آن نسبت به تقویت این امر مهم یعنی تقویت وحدت و گفتمان آن در جامعه اسلامی در بستر مردم‌سالاری دینی است.

در ادامه آخوند عبدالباسط نوری زاد؛ امام جمعه اهل سنت گنبد کاووس نیز نقش علمای اهل سنت در تحقق مردم سالاری دینی با توجه به حضور موثرشان در عناصر دموکراسی در ایران همچون مجلس و شوراهای اسلامی را مهم و اثرگذار توصیف کرد و گفت: علاوه بر نهادهای دینی مثل نماز جمعه و جماعت در نهادهای سیاسی نیز همچون مجلس شورای اسلامی اهل سنت حضور موثر دارند. وی در ادامه گزارشی از وضعیت اهل سنت در ایران را تبیین کرد.

حجت الله ابراهیمیان معاون پژوهشی دانشگاه مذاهب اسلامی نیز در این سمینار به موضوع امربه معروف و نهی از منکر در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و گفت: جامعه اسلامی بر خلاف جامعه غربی دو بعد مادی و معنوی را مد نظر دارد لذا در جامعه اسلامی که بعد معنوی دارد، امر به معروف و نهی از منکر معنا پیدا می‌کند و تبلور آن در جامعه اسلامی مبتنی بر بعد معنوی است.

وی به اصل هشتم قانون اساسی که تاکید بر بحث امر به معروف و نهی از منکر دارد اشاره کرد و افزود: امر به معروف ونهی از منکر مردم نسبت مردم، مردم نسبت به حاکمان و حاکمان نسبت به مردم به عنوان اضلاع سه گانه آن است که در قانون برآن تاکید شده است. در موضوع نظارت مردم بر اعمال حاکمان، امر به معروف و نهی از منکر خود را بیشتر نشان می دهد و مردم در قالب های مختلف موضوع را بیشتر تبیین می کنند و امر به معروف و نهی از منکر تبلور پیدا می کند.

120/د


منبع : خبرگزاری مهر


ارسال به:         whatsapp telegram  

ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد
منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.