کد خبر : 9109
سه شنبه 30 مرداد 1397 - 14:11

آیا کار نیز جزو اموال انسان محسوب می‌شود؟

وسائل ـ عرف، مصادیق اموال را تعیین می‌کند و شرع نیز هر آنچه دارای «منافع مشروع و عقلایی» باشد و عقلا بابتش پول بپردازند را مال محسوب می‌کند، حال باید دید که آیا بر اساس عرف و شرع کار انسان نیز در دایره اموال می‌گنجد؟

آیا کار نیز جزو اموال انسان محسوب می‌شود؟

به گزارش وسائل، دانستیم که مردم، متقاضی چیزهایی هستند که آنها را برای رفع نیازهای مادی و معنوی خود مفید می‌دانند، پس آنها را خرید و فروش می‌کنند و به اصطلاح «مشتری» آنها هستند. «اموال» در عرف مردم بر این اساس مشخص می‌شوند.

همچنین دانستیم که شرع درباره مال محسوب شدن هر چیزی، به مشتری داشتن اکتفا نکرده و وجود «منافع مشروع و عقلایی» را شرط آن دانسته و بر همین اساس مثلا خرید و فروش سگ‌های زینتی را بر خلاف سگ‌های آموزش دیده برای نگهبانی، شکار، حفاظت از گله، عملیات نجات، پلیسی و امنیتی، حرام دانسته است.

پس در جمع‌بندی ملاک عرف و شرع درباره مالیت، می‌توان گفت «هر آنچه از اشیاء و غیر آن که دارای منافع مشروع، عقلایی و مشتری باشد مال محسوب می‌شود.»

افراد وقتی چیزی را مال خود می‌کنند «یعنی بر اساس فواید مادی و معنوی موجود در هر چیز، آن را می‌خرند و تملک می‌کنند». کارخانه‌داران، صاحبان شرکت‌ها، دولت‌ها و سایر اشخاص اعم از حقوقی و حقیقی، مشتری کار کارگران هستند و برای بهره‌مندی از آن پول پرداخت می‌کنند. از طرفی کارگران نیز از کار خود درآمد کسب می‌کنند و کار مانند هر کالای دیگری دارای فایده برای خریدار و فروشنده است.

جالب اینجاست که مشتریان کار (کارفرمایان) در جذب کارگر، میزان سودمندی و تخصص آنها را مورد توجه قرار می‌دهند و برای بهره‌مندی از کار با کیفیت‌تر در گزینش کارگران خبره و صاحب تخصص با یکدیگر رقابت می‌کنند و برای آنها پول بیشتری نسبت به کارگر معمولی می‌پردازند. اصولا درجه «سودمندی و فایده» و یا «کمیابی» عواملی هستند که ارزش اقتصادی اموال را تحت تأثیر قرار می‌دهند و کار نیز از این قاعده مستثنی نیست.

در شرع نیز منافع عقلایی و مشروع کار  به قدری مورد توجه و مهم است که آن را جزو مقدس‌ترین مفاهیم و در ردیف جهاد در راه خدا قرار داده است.

بنا بر آنچه گفته شد «کار انسان» «مال انسان»  محسوب می‌شود و بر اساس ارزش والایی که در شرع و عرف برای آن وجود دارد شاید بتوان گفت که ارزشمندترین مال انسان، کار اوست./909/241/ح


منبع : تسنیم


ارسال به:         whatsapp telegram  
حقوق     حقوق مدنی     کار     شغل     مال     اموال     کارفرما     مشتری     فقه حکومتی     وسائل    

ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد
منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.