کد خبر : 8896
پنجشنبه 21 تير 1397 - 12:45

رقاصان اینستاگرامی از نگاه قانون مجرم‌ هستند

وسائل ـ ماده 638 قانون مجازات اسلامی تعزیرات می‌گوید: هر کسی علناً در انظار و اماکن عمومی و معابر تظاهر به عمل حرامی کند ... در صورتی که نفس آن عمل دارای کیفر نمی‌باشد ولی عفت عمومی را جریحه‌دار کند، فقط به حبس از 10 روز تا 2 ماه و یا 74 ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

رقاصان اینستاگرامی از نگاه قانون مجرم‌ هستند

به گزارش وسائل، طی روزهای اخیر و با پخش مستند «بیراهه» از تلویزیون درباره دختران رقاصی که فیلم‌های خود را در اینستاگرام منتشر می‌کردند، حمله‌های شدیدی به صدا و سیما برای پخش این مستند صورت گرفت.

اگر از میزان هوشمندی که در اقدام پلیس و مقام قضایی در احضار سوژه‌های این مستند و تهیه فیلم‌ از آنها و پخش آن در تلویزیون لحاظ شده است، بگذریم؛ این نکته که افراد احضار شده مرتکب جرم شده‌اند، در پس غوغاسالاری برخی افراد پوشیده ماند و به آن توجه نشد.

هر چند بنا بر آنچه که در اطلاعیه روز گذشته پلیس آمده است افراد احضار شده پس از اظهار ندامت رها شده‌اند اما انتظار مردم دیندار و مسلمان ایران از قوه قضائیه این است که از کنار ارتکاب جرایمی که اخلاق و عفت عمومی را جریحه‌دار می‌کند به آسانی نگذرند.

همچنانکه در سال‌های اخیر در بسیاری از پرونده‌های مربوط به جرایم مالی و... نشان داده‌اند در این نوع از جرایم که دینداری مردم و سلامت خانواده‌ها و دختران و پسران ما را هدف گرفته‌اند تحت تأثیر هیاهوها قرار نگیرد.

 

قانون اساسی ایران؛ میثاق اجتماعی برای اقامه دین اسلام

باید این نکته را در نظر داشته باشیم که با پیروزی انقلاب اسلامی و تصویب قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران توسط مردم، مردمان ایران زمین  یک توافق و میثاق اجتماعی برای تشکیل جامعه‌ای مبتنی بر اقامه دین اسلام در تمام شئون داشته‌اند که این توافق در قوانین مختلف کشور از جمله قانون مجازات اسلامی متبلور است.

با این وجود در ماجرای فعالیت ضد دینی این افراد متجاهر و متظاهر به گناه، عده‌ای که وانمود می‌کنند سینه چاک حقوق مردم و کودک هستند، در حالی فریاد سر داده‌اند و پخش این فیلم از تلویزیون را مصداق اشاعه منکر و یا کودک آزاری قلمداد می‌کنند که هیچ اشاره‌ای به قبح عمل این دختران و قبح ارتکاب جرم توسط آنان ندارند.

در ادامه با بررسی موادی از قوانین خواهیم دید که دختران رقاص اینستاگرام مرتکب جرم شده‌اند و از آنجا که مجازات‌های پیش‌‌بینی شده در قوانین موضوعه کشور در واقع واکنش جامعه نسبت به عمل مجرمانه است، جا دارد که قوه قضائیه از حقوق مردم دیندار صیانت کند و چنانچه قرار بر این است این افراد پس از اظهار ندامت مورد رأفت قرار گیرند آن نیز در چارچوب قوانین موجود و در قالب حکم قضایی باشد.  

 

تظاهر به عمل حرام در اماکن عمومی جرم است

هر چند که نفس رقصیدن در قوانین ما جرم انگاری نشده است اما با توجه به اینکه عملی حرام است و با استناد به بخش آخر ماده 638 قانون مجازات اسلامی تعزیرات، رقاصان اینستاگرامی مرتکب جرم شده‌اند.

ماده مذکور می‌گوید: هر کسی علناً در انظار و اماکن عمومی و معابر تظاهر به عمل حرامی کند ... در صورتی که نفس آن عمل دارای کیفر نمی‌باشد ولی عفت عمومی را جریحه‌دار کند، فقط به حبس از 10 روز تا 2 ماه و یا 74 ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

اگر کشف حجاب توسط این دختران را هم در نظر بگیریم، تبصره این ماده هم می‌افزاید: که زنانی که بدون حجاب شرعی در معابر و انظار عمومی ظاهر شوند به حبس از 10 روز تا 2 ماه و یا 50 هزار تا 500 هزار ریال جزای نقدی محکوم خواهند شد.

 

مجازات نمایش عمومی فیلم‌های منافی عفت و اخلاق 

طبق بند اول ماده 640 قانون مجازات اسلامی نیز هر کس ...فیلم، ... یا به طور کلی هر چیز که عفت و اخلاق عمومی را جریحه‌دار کند برای تجارت یا توزیع به نمایش و معرض انظار عمومی گذارد یا بسازد مجرم است.

همچنین طبق بند سوم همین ماده هرکس اشیاء فوق را به نحوی از انحاء منتشر کند یا آنها را در معرض انظار عمومی بگذارد؛ به حبس از 3 ماه تا یک سال و جزای نقدی از یک میلیون و 500 هزار ریال تا 6 میلیون ریال و تا 74 ضربه شلاق  و یا به یک یا 2 مجازات مذکور محکوم خواهد شد.

 

مجازات حبس یا جریمه نقدی برای انتشار محتویات مبتذل به وسیله سامانه‌های یارانه‌ای 

تبصره 1 ماده 724 قانون مجازات اسلامی تعزیرات هم می‌گوید: هرکس به وسیله سامانه‌های یارانه‌ای یا مخابراتی محتویات مبتذل را منتشر کند موجب محکومیت به حداقل یکی از مجازات‌های حبس از 91 روز تا دو سال یا جزای نقدی از 5 میلیون ریال تا 40 میلیون ریال است.

اینک وقت آن است، آنان که مدعی حقوق مردمند با احترام به قانون به عنوان میثاق مردم، از قوه قضائیه اجرای قانون را در برابر هرگونه جریحه‌دار کردن اخلاق و عفت عمومی مطالبه کنند./909/241/ح


منبع : تسنیم


ارسال به:         whatsapp telegram  

ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد
منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.