کد خبر : 8874
دوشنبه 18 تير 1397 - 12:22

رهبر معظم انقلاب مطرح کرد؛

راه اندازی تشکیلات پنهانی سیاسی، مهمترین بخش زندگی امام صادق

وسائل- موضوع تشکیلات پنهان در صحنه زندگی سیاسی امام صادق (علیه السلام)، از جمله مهمترین و شورانگیزترین و در عین حال مجهول ترین و ابهام آمیزترین فصول این زندگی نامه پرماجرا است.

راه اندازی تشکیلات پنهانی سیاسی، مهمترین بخش زندگی امام صادق

به گزارش خبرنگار وسائل، به مناسب ایام شهادت امام صادق(علیه السلام) گزارشی کوتاه از زندگی سیاسی مبارزاتی آن حضرت، برگرفته از فرمایشات رهبر معظم انقلاب تقدیم می شود.

مهم‎ترین و برجسته‎ترین بخش‎های زندگی امام صادق عبارتند از:

1- تبیین و تبلیغ مسأله امامت

امام صادق نیز مانند دیگر امامان شیعه، بیت برجسته دعوتش را موضوع «امامت» تشکیل می داده است. برای اثبات این واقعیت تاریخی، قاطع ترین مدرک، روایات فراوانی است که ادعای امامت را از زبان امام صادق به روشنی و با صراحت تمام نقل می کند.

جالبترین روایت، روایت عمروبن ابیالنقدام است که منظره شگفتآوری را ترسیم می کند. روز نهم ذی الحجه- روز عرفه- است. محشری از خلایق در عرفات برای ادای مراسم خاص آن روز گردآمدهاند و نمایندگان طبیعی مردم سراسر مناطق مسلمان نشین، از اقصای خراسان تا ساحل مدیترانه، جمع اند. یک کلمه حرف به جا در اینجا می تواند کار گستردهترین شبکه وسایل ارتباط جمعی را در آن زمان بکند. امام خود را به این جمع رسانده است و پیامی دارد. می گوید: دیدم امام در میان مردم ایستاد  با صدای هر چه بلندتر- با فریادی که باید در همه جا و در همه گوش طنین بیافکند و به وسیله شنوندگان به سراسر دنیای اسلام پخش شود- پیام خود را سه مرتبه گفت. روی را به طرف دیگری گرداند و سه مرتبه همان سخن را ادا کرد. باز روی را به سمتی دیگر گرداند و همان را فریاد زد و این پیام را دوازده مرتبه به گوش مردم رساند. این پیام با این عبارت بیان شد «ایها الناس! ان رسول الله کان اماما ثم کان علی بن ابی طالب ثم الحسن ثم الحسین ثم علی بن الحسین ثم محمدبن علی ثم ...».

این نوع تبلیغ در جواب استدلالهای بنی عباس بود که خود را از دو طریق شایسته خلافت می دانستند و مردم را با این دو روش آرام می کردند: یکی از طریق عباس عموی پیامبر بود با این استدلال که او در خاندان بنی هاشم از همه بزرگتر بود و خلافت به او می رسد و دیگری از طریق نسبی که به پسر محمد حنفیه داشتند استدلال می کردند که ما فرزندان علی عباسی هستیم، علی بن عبدالله بن عباس که شاگرد محمد حنفیه که خلافت از او به این شاگرد رسیده است و ما نوادگان آن هستیم.

2-تبلیغ و بیان احکام دین به شیوه فقه شیعی

فقه جعفری دربرابر فقه فقیهان رسمی روزگار امام صادق فقط یک اختلاف عقیده دینی ساده نبود؛ بلکه در عین حال دو مضمونِ متعرضانه را نیز با خود حمل می کرد. نخست و مهمتر: اثبات بی نصیبی دستگاه حکومت از آگاهی دینی و ناتوانی آن از اداره امور فکری مردم یعنی در واقع عدم صلاحیتش برای تصدی مقام خلافت و دیگری مشخص ساختن موارد تحریف در فقه رسمی، که ناشی از مصلحت‎اندیشی فقیهان در بیان احکام فقهی و ملاحظه کاری آنان در برابر تحکم و خواست قدرت های حاکم است. امام صادق با گستردن بساط علمی و بیان فقه و معارف اسلامی و تفسیر قرآن به شیوه ای غیر شیوه عالمان وابسته به حکومت، عملا به معارضه با آن دستگاه برخاسته بود.

3-وجود تشکیلات پنهانی ایدئولوژیک - سیاسی

منظور از تشکیلات چیست؟ بدیهی است که منظور، یک حزب منظم و مرتب با مفهوم امروزی آن یعنی مجموعه ای از کادرهای منظم و فرماندهی های منطقه ای و شهری و غیره نبوده و نمی تواند باشد. تشکیلات به معنای جمعیتی از مردم بوده که با هدفی مشترک، کارها و وظایف گوناگونی را در رابطه با یک مرکز و یا یک قلب تپنده و مغز فرمان دهنده انجام می داده و میان خود نوعی رابطه و نیز احساسات نزدیک و خویشاوندانه می داشتهاند.

امام صادق توانسته بود به کمک تلاش وسیع پدارنش یعنی امام سجاد و امام باقر، مخصوصا اواخر زندگی امام باقر و سپس خودش به کمک این تلاش توانسته بود یک عده مومن و مسلمان مکتبی، اصیل، انقلابی، فداکار، آماده برای خطر پذیری در سراسر عالم اسلام درست کند. کسانی بودند که زندگیشان در هدفشان و در مکتبشان خلاصه می شد و همه جا هم بودند. عجیب این است که یاران امام صادق همه جا بودند نه فقط در مدینه؛ در کوفه بیشتر از مدینه بودند، در خود شام حتی کسانی بودند. اینها آن شبکه عظیم تشکیلاتی امام صادق(علیه السلام) است. حزب علوی، حزب تشیع، این که گفته شد همان شبکه تشکیلاتی تشیع است. و این از فصلهای شناخته نشده زندگی امام صادق است./229/ف

 


منبع : انسان 250 ساله/ ص 300-340
کد خبرنگار : 38


ارسال به:         whatsapp telegram  

ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد
منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.